• aklimdan çıkmıyor ki.
  • 19 aydır devam ettirdiğim. o kadar ki markette başkalarının sepetlerinde süt gördüğümde de bakar oldum pınar mı o diye.
  • geçen hafta bir ürün alarak bireysel anlamda sonlandırdığım boykottur. eskisi kadar alır mıyım, sanmıyorum ama hiç almamazlık da yapmayacağım, sebebini aşağıya yazıyorum.

bu başlık altında boykot yapılması ve yapılan boykotun bilanço verilerine yansıması ile ilgili birkaç entrym var. hala duruyorlar, hatta en çok şukulanan entrylerim de pınar boykotu ile ilgili. isteyen görebilir. bir tanesi de bu mesela #74737795yaşar grubunun daha önce yine siyasi bir tavır aldığı ve sonucunun ne olduğu hakkında. bu yazıdaki tavrı hükümete olmuş ve kötü şekilde cezalanmışlar diye düşünülebilir. bir hatalı tavır sebebiyle ellerindeki tuborg şirketinden olmuşlar.

asıl konuya gelelim. bu firmanın bir üyesi referandum sonrası ne bir şirkete, ne bir patrona yakışmayacak bir açıklama yaptı. kızdık ettik, boykot yaptık, bana göre sonuç da etkili oldu, pınar eski gücünde değil, borsada da sürekli değer kaybında, karlılığı azaldı vs. fakat burada bana göre yanıldığımız bir durum var, pınar boykotu aşırı öne çıktı. firmanın patronun oğlu hayır cephesine saçma bir laf söyledi diye pınar, boykot yapılan firmaların en önüne geçti.

ee piyasada biz seküler kesim yada hayırcı cephe yada muhalifler, bu ülkenin çağdaş olmasını isteyenler artık adını ne koyarsanız koyun bu gruba daha çok zarar veren firmalar varken pınarı en öne getirmek bence çok ağır kaçtı. madonun, kızılkayaların vb. firmaların çok çok önüne geçti. ben kendi adıma bu kadar dersin bu kadar tepkinin firmaya yeterli olduğunu düşünüyorum, öyle yada böyle ülkemizin firması, yerli üretim, hatta azıcık ihraacaatı da var, diğer yandaş firmalar kadar bizlere zarar vermediğini ve vermeyeceğini düşünüyorum. firma sadece atılan twit sonrası şampiyonlar ligi seviyesinden uefa kupasına katılmak için uğraşan bir seviyeye indi zaten. patronlardan birinin garip bir açıklamasıyla daha da inmesine gerek var mı? bu pınar boykotu sebebiyle asıl ürünü alınmaması gereken firmalar unutuldu.

mesela d&r mağazası, el değiştirdi. turkuvaz grubuna satıldı. ama sözlükte entel geçinen birçok kişi gidip oradan alış veriş yapabiliyor. dr boykotu diye bir başlık yok veya varsa da pınar kadar popüler değil. bilmeyenler için yazayım kim bu turkuvaz elinde hangi şirketler var? birkaçını yazayım, a haber, atv, sabah gazatesi, takvim...

şimdi karşılaştıralım ey muhalif kardeşim, her gün yanlı yayın yapan a haber mi daha çok zarar verir, yoksa pınar grubunun 1,5 yıl önce attığı bir twit mi? bence ikisi karşılaştırılamaz bile, pınara gelince eve sokmam tamam anlarım bir yere kadar eyvallah, kitabı nereden aldın, d&r dan aldım kampanya vardı! bu olmuyor işte. burada büyük tutarsızlık var.

benden buraya kadar, bence olması gereken tepki iyi oldu, ben şahsen pınar grubunun gereken dersleri aldığını düşünüyorum. bu nedenle boykotumu sonlandırdım. devam edene de saygı duyarım, orası ayrı ama şunu düşünmesini isterim, senin düşüncene, yaşantına, sosyal hayatına en çok kim zarar veriyor, sen en çok tepkiyi kime gösteriyorsun? bu kısım bence önemli.

edit: entry den bir hafta kadar sonra bugün yörükoğlu süt ürünleri konkordato talebi yaptı, borçlarını erteletmek istiyor. sektörde kriz büyük. süt sektörünün içinde yabancı firma sayısı da çok diye biliyorum. bu yüzden bence siz de boykotu tekrar gözden geçirseniz fena olmaz. bu kriz ortamından tasarrufla, yerli üretimle çıkılacak gibi duruyor. yerli üretici de yok olursa geriye bir şey kalmayabilir. herkesin boykotçu olduğu ortamda risk alarak yazıyorum. bir de yazdığım açıdan düşünmenizi öneriyorum.
  • bu dönemde, daha da anlamlı olan boykottur. safları sıklaştıralım arkadaşlar.

(bkz: yörsan gıda'nın konkordato ilan etmesi)
  • nereden aklima geldi bilmem aniden esiverdi. bir zamanlar bir konkord uçağı vardı. hatırladınız mı?
  • sırf bu yüzden evde yoğurt yapmaya başladım.
    sütü de mahalledeki gezici sütçüden alıyorum.
    peyniri ise başka marka alıyorum.
    sucuk-sosis tarzı gıda tüketmiyorum.
    yanlış insana çattınız :)
  • unutmamalı...
    sevgiyle anmalı...
  • raflarda bu markayı görünce arkamı dönüp çıkıyorum marketten,pınar marka satmayan yerlerden alışveriş yapmayı tercih ediyorum.
    yeni haberi olanlar için pınar markasının sahibi,evet-hayır referandumunda karşıyaka halkı yüksek oranda hayır verdiği için karşıyaka basketbol takımından sponsorluklarını çekmekle tehdit etmişti.

unutmadık,unutmayacağız.
  • para sıkıntısı yaşanan bu dönemde tam gaz devam edilmesi gereken boykot.

az önce oturduğum kafede su istedim malum markanın suyunu getirdiler ya başka marka getirin ya da değiştirin diye rica ettim değiştirdiler. hiçbir şekilde taviz vermeyeceğim.
  • birçok kişinin çoktan unuttuğu boykot
hesabın var mı? giriş yap