şükela:  tümü | bugün soru sor
 • popüler kültür çok kabaca ve basitçe soğuk savaş dönemi ve soğuk savaş sonrası dönem olarak 2'ye ayrılır (politik olarak incelersek de, soğuk savaş bittikten sonra batı, medya üzerindeki sansürünü kaldırmıştır vesaire).

  soğuk savaş döneminde kötü karakterler hem iticidir, hem beceriksizdir, hem salaktır, vesaire. buna karşılık iyi karakter tam onun tersidir hem moral hem de nitelik olarak iyidir. karakterlerin bu şekilde hazırlanmasının altında yatan nedenlerden biri north pacific vs comintern anlayışını haklı çıkarmaktır. biz vs onlar vizyonu hakimdir.

  soğuk savaş sonrası dönemde ise bu vizyon kaybolur/yok edilir. iyi karakterin kötü tarafları varken kötü tarafın haklı sebepleri vardır. biz(iyi) olan tarafın aslında kötü davranmış olabileceği, diğer(kötü) tarafın ise kendini savunmaya çalıştığı fikri verilir (white guilt kavramına giriş diyebiliriz).

  bunun en güzel örneği doctor who vs master diyebiliriz. iki dönemin politik görüşlerini başarıyla ve fazlasıyla anlatır(spoilerlık yerler olduğu için daha fazla girmicem konuya).
 • hep böyleydi bu.

  seven s.kilir, s.ken sevilir derlerdi bizim zamanımızda..
 • çünkü hayat çocukken bize öğretildiği gibi değildir.

  mesela jedi'lar neden iyi, sithler neden kötü? dünyanın her yerinde asiler terörist iken filmde luke neden ilah olarak gösteriliyor?

  çünkü hikaye öyle anlatılıyor.

  yani aslında birinin kötü olup olmadığı hikaye ile betimlenir. yani olaya bakış açısı ile alakalıdır. çünkü aslında iyi ya da kötü diye bir şey yoktur. hayat hep gridir, ne siyah, ne de beyaz. kimisi siyaha daha yakındır, kimisi beyaza. o da bakanın inisiyatifine göre.
 • (bkz: the joker)
  (bkz: darth vader)
  (bkz: tony soprano)
  (bkz: anti kahraman)