• 1992 yılında kurulan uluslararası bir rodeo organizasyonu. abd, kanada, brezilya, avustralya ve meksika'dan 800'ün üzerinde pbr lisansı taşıyan sporcu bulunuyor. built ford tough series kapsamında yılda 31 karşılaşma düzenleniyor ve o dönemdeki en iyi 30 rodecu performans sergiliyor.
    pbr'da amaç, 8 saniye boyunca boğanın üzerinde nizami olarak kalmaktır. ardından boğanın ve kovboyun performansına göre jüri tarafından peformans oylanır. her karşılaşmanın sonunda, 15 kovboy kısa tur'da yarışmaya hak kazanır ve tüm karşılaşmalar boyunca en yüksek puanı alan kovboy galip sayılır.
    son şampiyon, brezilyalı roberto nunes'dir.

ayrıca,
    (bkz: pbr world cup)
  • ex kanalında neredeyse her gece yayınlanan ve abuk bir şekilde bağımlılık yaratan rodeo müsabakaları.. azimle her gece "du lan belki vardır" deyip bir saat boğa ve kıronun vahşi mücadelesini seyrediyorum.. tavsiye etmesi güç bir spor..
  • ex kanalında rastlıyorum. heyvan binicisini üzerinden attıktan sonra nasıl zapt ediliyor, kim diyor ona tamam bitti koçum geh geh geh, geç yiringne, geç? (karapınar'ın baş köpeği çahgır, gel dersem gelmez, git dersem gitmez. insana alışkın ama bir tek vehbi'ye, ailenin kalanına dalar.)

koca heyvan ne oluyor da "götümü başımı sakinleştirip size olan kızgınlığıma bir son vereceğim ve tamam, ahıra dönmeyi kabul ediyorum" diyor, orada nasıl bir anlaşma var? 0 anlaşmanın aynısını mesela havada uçmakta olan bir ördek sürüsüyle nasıl yapabiliriz ya da kocaman bir sürü oluşturup aşağı denizlere akan katavasyalı bir levrek sürüsüyle? onları kümeslere ya da ağların içine içine çekebilir miyiz?

bu arada youtube'da rodeo terror diye aratırsanız gerçekten çok iç açıcı görüntülere rastlayacaksınız.
  • programın garip bir cazibesi var izlemekle izlememek arası gidip geliyorum...kovboyların işi çok zor 1 tonluk boğalar bir buçuk iki metreye kadar zıplıyor estetik bir şekilde kovboylar yere düşüyor boğalar nedense ispanyadaki arkadaşları gibi insanla papaz etmiyor çok nadir istisnalar da var tabi. boğalar kovboyları 8 saniyede yere çalmak için tüm hünerlerini sergiliyor şovunu yapıp kafeslerine geri dönüyor biraz daha çabalasalar boğalara okuma yazma bile öğretecekler peh.
  • garip bir şey. her denk geldiğimde izlerken acı çekiyorum resmen. hayvanların hali içler acısı. vicdanen insanı çok rahatsız ediyor. kapatsam iyi olacak.
hesabın var mı? giriş yap