şükela:  tümü | bugün
 • bir zimbirtinin* onu isteyen birimlere* nasil dagitilacagini duzenlemek icin kullanilan bir yontem. proof of work'ten farkli olarak bu yontemde dagitim icin yapilacak secimde zimbirtiyi isteyenin sarfettigi efor yerine onun niteligine bakilir. bu nitelik, istenen zimbirtidan elde ne kadar bulundurduguna baglidir. zimbirtisi cok olana daha cok, az olana daha az zimbirti verir bu sistem. proof of work'e kiyasla proof of stake kullanan bir sistemde tekel olmak daha zordur***.
 • ethereum'da kontrollü olarak geçilmesi planlanan cryptocurrency validation yöntemi.

  bu yönteme göre transfer bedellerinin paylaşımı kimin daha çok işlem gücü olduğuna göre değil, kimi cüzdanında daha fazla o coinden/tokendan olduğuna göre belirlenir. bu durumun belli avantajları var ethereum ve bitcoin'in şimdi kullanıyor olduğu proof of work yöntemine göre.

  birincisi gereksiz elektrik harcamasının önüne geçilmiş oluyor. bildiğiniz gibi ethereum için dev mining rig'ler yapılıyor, bitcoin için benzer şekilde yüksek kapasiteli asics'ler kullanılıyor. bu durum da elektrik tüketimini inanılmaz derecede artırıyor. uzun vadede sürdürülebilir değil maalesef bu durumu.

  ikicisi mining yapılan coinlerin hemen harcanmasının önüne geçiyor olması. şu anki sisteme göre insanlar ethereum mining'i yapabilmek için bir sürü ekran kartı almak durumunda kalıyorlar. ellerine coin geçtiği zaman da bunları satıp geleneksel para birimine dönüştürüyorlar bu ekran kartlarının parasını ödeyebilmek veya daha fazla ekran kartı alabilmek için. bu da sonu gelmeyen bir döngü oluşturuyor. proof of stake yönteminde işlem gücü önemli olmadığı için sıkıntı kalmıyor zaten ethereum için konuşursak her bir blokta 4 mb veri şifreleniyor. bu işlem rasberry pi bile rahatlıkla yapabilir.

  üçüncüsü yukarıda beklediğim gibi insanlar kendi cüzdanlarında daha fazla coin bekletmek durumunda kalacakları için stabilite artacak ani alışlar ve satışlar olmayacak. bunun yanında coinlerin %50'sinden fazlasını elde bulundurmak imkansız olacağı için coinin %51 atak dediğimiz şeye maruz kalması daha zor olacak.

  tabi bunlara karşılık zenginin daha çok zengin olması gibi bir durum söz konusu. yani bir insan elinde ne kadar çok coin bulunduruyorsa bu sistemde o kadar çok coin kazanıyor. bu da eşit dağılmamış coinlerde sorunlara yol açabilir.
 • bitcoinin sonunu getirebilecek teknolojidir.bekleyip göreceğiz.
 • merkezilik elestirisini anlayamiyorum. evet 1000 coini olan kisi ile 1000000 coin'i olan ayni sekilde kazanc saglayamiyor. fakat pow de ayni degil mi? yine parasi cok alan daha cok kazaniyor. parasi cok olan coin almak yerine cihazlara yatirim yapiyor. ıkisi de ayni kapiya cikiyor sonucta.
 • ilk proof of stake (pos) ile çıkmış coin peercoin‘dir.