şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cihangirde bir şirin apartman idi....pembeye boyanınca tipi kaymış,bütün kat sahiplerine akyol gıda dan özcan servis yapar.
 • osmanlıcada çelik.
 • örnek kullanınım için;

  sevdiğim değildin böylece ezel
  askınım bağına düşürdün gazel
  ibrişimden nazik saydığım güzel
  meğer pulat gibi bükülmez imiş
 • aselsan tarafından geliştirildiği ve yakın zamanda tanklarımıza takılacağı söylenen anti-tank füzelere ve roket güdümlü bombalara karşı etkili aktif savunma sistemi.

  sistemin aslı ukrayna kökenli zaslon asktif savunma sistemi. fırat kalkanı harekatında yaşanan tank kayıpları sonucu ukrayna ile yapılan anlaşma üzerine zaten zaslon tedariği için bir anlaşma imzalanmıştı. bunun bir uzantısı olarak sistemin yerlileştirildiği ve burada imal edilmesi için yol açıldığı belli.

  sistemin detayını kısa kısa verirsek;

  * aktif koruma sistemleri sadece tanka/zırhlı araca fırlatılan anti-tank füzeleri ve roket güdümlü mühimmat (bkz: rpg) için etkili.

  * tanktan tanka atılan kinetik enerjili zırh delici mermilerde (bkz: sabot) bu sistemler koruma sağlamaz.

  * zaslon/pulat'ın en büyük dezavantajı taşıdığı mühimmat (sistemde görünen uzun boru içinde karşı tesiri yaratan patlayıcı) ateşlenince oraya yeni mühimmat takılıncaya kadar geçecek sürede aracın o yanının savunmasız kalması.

  keşke daha önce yetişseydi de o kadar kayıp vermeseydik.

  edit: alttaki ego bombasının uslübu her zamanki gibi gayet kaba. bu tip entrylerde haber kaynağının dilini kullanmak en uygunu bence ve zaten aselsan'ın sistemi kendisi 0'dan üretmeyip doğrudan zaslon temelinden aldığını yazdım ama aşağıdaki mk82-ego-ii tipi zat, savunma sanayi hakkında sözlükteki tek yetkili, bilgili otorite! olduğunu sandığı için bu tip entry giren herkese bir şekilde salça olmayı sever. muhtemelen savunma sanayisindeki gündüz mesaisinde kendisinden fırça yediği amirlerine laf edemediğinden akşamları gelip bizlere patlıyor...
 • aselsan tarafından türkiye'de üretilecek ukrayna'nın zaslon-l aktif koruma sisteminin türkçeleştirilmiş adıdır.

  aselsan'ın geliştirmekte olduğu akkor aktif koruma sistemi'nin henüz hazır olmaması nedeniyle, acil ihtiyaçtan hazır alım yoluna gidildi, sürecin kontrol altında tutulabilmesi içinse aselsan'ın üretmesi uygun görüldü.

  zaslon denen edevatla farkı ise sadece tetikleyici ve kapsül sayısının bire inmiş olması. sensörleri, radarı, kapsülü, araç üzeri yerleşimi dahi birebir aynı.

  akkor ise bambaşka bir proje, test çalışmaları sürüyor. zaslon gibi sadece yan eksende koruma sağlamayıp javelin gibi hedefe yukarıdan vuran güdümlü mühimmatlara karşı da etkili. bu sebeple dünyadaki muadilleri gibi kuleye endeksli bir yerleşime sahip.

  özet: aselsan geliştirmedi, haber sitelerinden tuzluğu kapıp sözlüğe koşmayın.
 • test aşamaları başarıyla tamamlanmış, zeytin dalı harekatı’nda kullanılan tanklarımıza kısa bir süre içerisinde monte edilecek. patenti bize ait olan akkor sisteminin ise 2021’de altay tankları ile birlikte kullanıma başlanması bekleniyor.
 • zırhlı aracın yanında piyade düzeniyle şehir içi çatışmada akkor gibi iş görmeyecektir. çünkü aracın sağında solunda asker varken siz bu sistemi aktif bırakamazsınız, patlamanın güvenli bölge dışında gerçekleşmesi şart. bir an önce akkor'un saha testleri gerçekleşmeli bu yüzden.