• doğum kontrol hapları yüzünden mahvolmuş mideyi rahatlatmak için kullanılan reflü ilacı.
  • reflü kaynaklı öksürük şikayetiniz varsa yaklaşık 3 günlük sabah aç karnına kullanım sonrası kesmeye başlayan ilaç. daha doğrusu asit salgısını azalttığı için boğaz tahrişi duruyor, vücut kendisi boğazı onarmaya başlıyor.

bu ilacı 2 aydan fazla almamak gerekiyor zira mide kanseri ve benzeri belirtileri gizlemesi hasebiyle erken teşhis konusunda sıkıntı çıkarabilir. kendi prospektüsünde yazıyor.
  • gastroözofageal reflü hastalığının belirtileri olan heartburn ve regurjitasyon etkilerini azaltmak için kullanılan proton pompası inhibitörü sınıfında yer alan ilaçtır.

bu sınıftaki ilaçlar, etkilerini midenin asit salgılamasını baskılayarak gösterirler.

etken maddesi pantoprazoldür. piyasada 40 mg' lık 14 ve 28 tablet olarak iki formu bulunmaktadır. alüminyum blister ambalajda satılır. nobel ilaç tarafından üretilmektedir.

aç veya tok karnına alınabildiği gibi alkolle de etkileşimi bulunmamaktadır.
  • kolum kırıldı, omuzum çıktı. hastahanedeki ortopedi ve travmotoloji prof doktorun verdiği ilaçlardan biri bu. ben anlamadım bana faydası nedir henüz ama içiyorum.
  • yan etki olarak mide ülseri(!) göstermiş mide ilacıdır.
  • yanılmıyorsam ''midenizdeki yangını söndürün'' diye bir sloganı daha vardı. doktorum, sözde lansor'dan daha etkili bir ilaç diye yazmıştı bana ama,hissedemedim o etkiyi.
  • ben bir şey demeden ilaç midemi ağrıtır diye doktorumun yazdığı mide koruyucu.
  • vakt-i zamanında 1 ay süren ve beni kalpten bile şüphelendiren göğüs ağrımı (reflü nedeniyle) kesen ilaçtır. tabii ki şeker değil bu, doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.
  • etken madde olarak 40 mg pantoprazole eş değer 43,5 mg pantoprazol sodyum seskihidrat içeren mide ilacı.boyar madde olarak ta çoğu ilaçta olduğu gibi titanyum dioksit kullanılmış.diğer proton pompası inhibitörü ilaçlarla hemen hemen aynı etkiyi gösterir.
    (bkz: protonex)
  • "pulcet, reflüye set" şeklinde bir sloganı olan ilaç.
hesabın var mı? giriş yap