• evet oled gibi görüntü vermez, veremez ama en azından normal lcd'lerden olduğu için "aman yandı mı?", "yanacak mı?", "yanıyor mu?" gibi bir sorunu yoktur.

bu arada ışık sızmasından falan bahsedilmiş; qled samsunglar edge led aydınlatmalı olduğu için bu durum yaşanabilir. bununla ilgili bir çekince varsa direct led modeller (örneğin sony xf9005) gibi seçilmelidir.

ha ama parası olan her türlü gidip yine oled alır, almalıdır da...
  • samsung'un yeni görüntü teknolojisi. oled'den daha iyi olduğunu iddia ediyorlar.

https://cdn0.vox-cdn.com/…file/7747021/dscf0241.jpg
  • yanlış bilgi vermeyelim. samsung'un da edge led olmayan modelleri vardır. ve genellikle sony'i döver. (sony en üst sınıf televizyonlarında bile türk müteahhit gibi malzemeden çalma huyundan vazgeçmeli.)

konuya dönecek olursak sırf siyahlar bir tık daha iyi diye oled'e para verilmez. zaten oled ya da geçmişte plazma kullanma hatasına düşen herkes ne dediğimi anlayacaktır. yoksa hem paranızdan hem psikolojinizden olursunuz ekranda logo izlerini sayarken. ekranım yanacak korkusuyla 5 dakikada bir kanal/oyun değiştirmek, ya da iz çıkmasın diye ekranı eko modda kullanmak zorunda kaldıktan sonra kağıt üzerindeki mükemmel değerlerin hiçbir anlamı yoktur. züğürt tesellisi olmaktan başka.

sadece film izlemek için kullanılabilir diyeceğim ama onda bile tam ekran değilse, siyah çerçeveler sorun çıkartabiliyor.

bu sebeplerden ötürü qled, hatta normal led tvler bile oled tvlerden üstündür kullanıcı deneyimi açısından. sağdan soldan duyduklarıyla oled tv öven züğürtleri ciddiye almayın. ya da ciddiye alıp da oled tv alanların pişmanlıklarını biraz araştırın.
  • samsung'un son yillarda oled yerine yatirim yaptigi panel teknolojisi'nin kisaltilmis adidir. "q" harfi, "quantum dot" yarı iletken materyallerden oluşan kristalimsi bir yapıdadir, led ışıklarının önüne yerleştirilir her q-dot kendi ışığını yayıyar. böylece ekran daha parlak, siyahlar daha belirgin hale gelir ve derinlik artar. oled ise arkadan aydinlatma kullanmaz her piksel ışık yayan diyotlarla kendi isigini yaratir (organic light emitting diode) oled'te arkadan aydinlatma katmani olmadigi icin panaller sasirtici derecede ince yapidadir, siyah rengin kusursuz olmasinin nededi, siyahin oldugu yerdeki diotlara hic akim gitmemesi yani kapali konumda olmasidir. 2017 yili tv almak icin uygun bir yil degildir, aceleniz yoksa 2018 yilini beklemek daha hayirli olacaktir.
  • oled'le uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. bu şekilde isimlendirilmesi oled'e denk bir teknoloji olduğu algısını yaratmak içindir ve samsung tarafından bu isimlendirmeyle tamamen yanlış şekilde yönlendirme yapılmaktadır.

aslında va tipi olan bu lcd paneller arka aydınlatmalarının (ledlerinin) önünde 2-10 nm arası parçacıklar içeren (quantum dots) çok ince bir katmana daha sahiptirler ve bu katman sayesinde daha doğru/canlı renkler üretme iddiasındalardır. bu iddia kısmen doğru olsa da bu teknolojiyi içeren paneller görüntü anlamında oled'e yaklaşamazlar.

bu arada lg'deki versiyonu ise nanocell olarak anılır.
  • tavsiye etmediğim bir teknoloji.

- ışık kaynağı olarak mavi ledkullanır. mavi ışık gözlere en çok zarar veren renktir. okuma modu gibi göz yorulmasını azaltan modlar, mavi ışığın kısılması ile yapılır.

(bkz: f.lux)

- arka planda sürekli bir ışık kaynağı olduğu için siyahlar tam siyah olamaz, gri renklerde olur. konstrat oled'lere göre düşüktür.

- yapısı gereği ekranın kenarları, ortasına göre daha koyudur. dikkatli gözleri rahatsız eder.

- samsung'un bazı modellerinde***** ekranda yansıma önleyici bir kaplama var. bu kaplamaya ıslak bir bez vs değdiğinde iz kalıyor. sildiğinizde ya da ekrana ıslak bir şey değdiğinde kalıcı hasar demektir bu.

oled'lerde burn-in yani ekran yanması, yani ekranda sürekli görünen bir logo bir alt yazı bandı gibi şeylerinin izinin kalması sorunları olabiliyor. üretiliciler bu sorunu çözdüklerini söylüyor ve bence yeni cihazlarda sorun olmuyor. hem üretim teknolojileri gelişti, hem de buna önlem olarak ekran temizleme programı otomatik olarak çalışıyor.

şahsen tv alacaklara eğer tv yayını izleyeceklerse smart tv olmayan en ucuzundan vestel ya da yan markalarından**** alınıp geçilir. vestel'in avantajı interpolarizasyon, yani düşük çözünürlükte gelen yayını ekrana yayma konusunda başarılı olması. 2000tl'lik vestel, türk tv yayınlarında 10000tl'lik samsung'dan daha başarılı çıkabilir eğer kör test yaparsanız.

//not: smart tvlerde işlemci gücü ve hafızanın bir kısmı buraya ayrılır. düşük bütçeli tv'lerin smart olmayanları ve smart modelleri aynı anakarta ve işlemciye sahip olduğu için, smart olmayanlar daha hızldır, kanal geçişleri vs daha iyidir. yan marka vurgusu ise yan markalarda ana markanın eski teknolojisi kullanılır. iphone 12 çıktığında, iphone 11 üretimine deva edilmesi gibi düşünün. birde lisans parası gerektiren dts gibi teknolojilerden kısılır. amaç tv izlemekse zaten bunlara ihtiyacınız olmayacaktır.//

eğer tv'yi sinema olarak kullanacaksanız tavsiyem kesinlikle oled almanız. bütçenizin el verdiği bir model alın geçin. ses için de dolby atmos destekli çok kanallı bir sistem alabilirsiniz.

qled ve türevlerini* hiçbir koşulda hiç kimseye tavsiye etmiyorum.
  • samsung'un 2015'te çıkardığı suhd tv serisine, lg'nin oled tv hamleleri sonrasında 2017 yılında verdiği isim.

isimden anlaşılacağı üzere, oled'lerin çakmasıdır*

işin makarası bir yana, 2018'deki qled q9 modeliyle bir lcd için çok iyi bir noktaya ulaşmışlardı. 6000:1 native kontrast, fald ve 1800 nit'e ulaşabilen max parlaklık vardı. fakat samsung 2019'dan itibaren "trade-off" ve kısıntılar yapmaya başladı. 2021 ve 2022 itibarıyla, türkiye'de high-end bir tv bakıyorsanız, lcd bir alternatif olmaktan tamamen çıktı:

(bkz: qled tv/#131520640)
    (bkz: suhd/#131934474)

(bkz: lg/#132588687)
  • arkadaşlar, yaklaşık 3 gün önce amazondan aldığım (7700 tl) 55q7fn bir kaç gündür inceliyorum, karanlıkta kenarlarda hafiften bi ışık sızması var fakat şu an emin olamıyorum, 14 gün dolmadan iade edip oled için mi fırsat kollasam, yoksa bu rakamlara bir daha bu televizyonun yanına bile yaklaşamam devam mı etsem.

çok rahatsız etti mi:- hayır, belki bilmesem farkına bile varmayacaktım ama şu an biliyorum ve cehalet güzelmiş, in other words o ışık sızması bana hep batacak .

diğer taraftan mükemmel bir tv ne yazıkkı yok oled alsak yanma riski var ama mükemmel siyahlar ve renkler olacak.

bu işten anlayan, beni yeşillendirecek bir yok mudur?
hesabın var mı? giriş yap