• 2 saattir giriş yapılamayan internet sitesi. 2 saat içinde 5-6 kişi de sordu bunu.

google'da r10 diye aratıp siteye girmeye çalışırsanız girecektir. ya da ilk önce www.r10.net yazın giriş sayfasından foruma girmeye çalışın yine girecektir. muhtemelen botnet saldırısı altındadır. o değilde ben girdiğimde yazılar sağ tarafa kaymış halde. bundaki amaç ne bilmiyorum. botnetçilere yanlış geldik çıkalım havası mı vermeye çalışıyorlar bilmiyorum.

http://b1208.hizliresim.com/10/1/bb4t1.gif
  • şu an sadece başlıkların ve mesajların görüntülenebildiği ancak giriş yapılamayan sitedir. kullanıcı tablolarında problem olduğu büyük bir ihtimalle doğrudur. çünkü varolan tüm mesajların hangi kullanıcıya ait olduğu görülememektedir. en kısa sürede düzelmesini bekliyoruz.
  • bir an hesabımın çalındığını düşündüğüm fakat tümden üyelerin kaybolduğu internet sitesi.
  • 7 aydır dolmuş olan yedek harddiskini aylardır kontrol etmeyi akıl edememiş yöneticilere sahip webmaster forumu.

burada geçtiğim dalgayı yazardım ama söylediklerim gg olur diye yazmıyorum.
  • "veri kurtarma merkezi çok vahiş fiyatlandırma yapıyor.bu konuda tanıdık bir yerler bulmamız gerekecek.varmı sağlam bir veri kurtarma merkezi tanıdığı olan?" şeklinde cümle kuran yönetmenlere sahip forumcuk.

(bkz: vahiş)

http://friendfeed.com/…10-net-ile-alakal-durum-veri
  • backup işleminin ne kadar önemli olduğunu, öğretmek amacıyla bu tarz bir "şaka" yaptığını düşündüğüm, webmaster forumu!

kendimi webmaster dahi saymam ama ekmek yedeğim sitelerin mysql yedeklerini otomatik olarak her saat başı 2 farklı lokasyona yedekliyorum (daha önce günlüktü 8 aydır saatlik alıyorum). sql.gz boyutu 500mb~ bu verilerin. r10da saatlik almasın, günlük alsın, hadi olmadı haftalık alsın. sql.gz veri miktarıda olsa olsa 10-15gb olacaktır. bu boyutta verinin günlük yada haftalık yedeğide sorun çıkartmaz.
  • 11 ocak 2011 tarihine geri dönen webmaster sitesi. moderatörleri hala üyeleri banlamakla falan tehdit ediyor; bir çok insanın üyeliği, ticaretleri gitmiş durumda. son 1.5 yılda banlanan bir çok dolandırıcının banları kalktığından şu an için en son ticaret yapılacak yer. en azından son 1 ayın yedekleri alınmazsa muhtemelen tarihe karışacak.
  • haftada bir de olsa yedek almayı düşünemeyen yöneticilere sahip site. çok fena sıçmış. muhtemelen veri kurtarma şirketlerine para bayılmaları da işe yaramaz. ceviz.net varken eksikliğinin hissedileceğini de sanmıyorum.
  • gün itibariyle tamamen bitmiş forumdur. üyeliğim gitti. yaptığım satışlar ve itraderlar gitti. birçok referans yazısıyla dolu satış yaptığım konu gitti. çok güzel oldu aferim. şu olay sırf r10'a değil. çok fazla da olmasa bizim gibi webmasterlık alanında ekmek kazananları da vurmuştur. türk webmaster piyasasının ikiz kuleleri çökmüş gibidir şuanda. he niye abartıyorum bu kadar. r10'da webmaster olarak iş yapan satış yapan herkes bilir. başka platformda olmayan satışlar burada yapılır. büyük bir ticaret merkezidir. ne kadar dolandırıcı ya da hiç birşey anlamayan çocuk da dolu olsa, tek ve en büyük yerdi.

r10 adına üzüldüm mü? üzülmedim. iyinet forum'un 30 gün boyunca botnet saldırısıyla yok olması sırasında iyinetten ayrılanların fırsattan istifade iyinete düşmanca kurduğu yerdi. yıllarca iyineti övmek banlanma sebebiydi. piyasaya çoluk çocuğun dolmasına sebep ve ön ayak olan, aylık 50tl kazanmak için piyasayı mahveden, spam sitelere boğan ve buna bağlı olarak google adsense ve arama motoru filtreleri konusunda google türkiye ofisi de dahil birçok türkiye'ye özel ambargolar ve sıkı kurallar koymasına sebep olan bir yer.

2005-2007 yılları arasında tüm webmasterlar kazancını google adsense ile kazanırdı. hile yapan da vardı ama yıllarca gece gündüz uğraşıp çıkardığı projelerle kazanırdı. yurt dışında hala kazanılıyor ama 2007'den sonra artık kazanılmamaya başladı. bir çok kişinin ocağı söndü. daha html kodlamadan bile anlamayan çoluk çocuklar hazır script bulup alarak site açmaya para kazanmaya çalışmaya başladı. sonu da bu oldu.

umarım tekrar toparlanamaz da çocuklarıyla ve dolandırıcılarıyla birlikte yok olur gider. tekrardan işi bilen adamlar piyasaya çıkar ve iş yapar. 2007'de ekmeğimden oldum. 2012 yine ekmeğimden oldum. böyle sorumsuzluk olmaz.

r10.com u binlerce liraya satın alacaklarına veritabanı yedeklerini kontrol etselerdi. az para cukka etselerdi. onlardan da çıkar elbet bu.
hesabın var mı? giriş yap