şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istatistiğin göbeğinde göbek atan kavram.kimileri rasgelelik de der.
  (bkz: istatistik)
  (bkz: hergele)
  (bkz: hertgele)
 • kader, kismet olarak anilan fenomenin asli bu. dunya'da olan biten her sey altta yatan rastgelelikten geliyor.

  calistin ve basarili mi oldun. sans. calistin ve basarisiz mi oldun. sans. calismadin ve basarisiz mi oldun. sans. calismadin ve basarili mi oldun. sans. beki olasiliklari biraz oynatirsin o kadar. ki olasiliklari oynatacak "sen" de tamamen rastgele insa edilmistir. yani olasiligi ne yone oynatacagin da onceden belli. nerde dogdun, anne baban kim'den baslar, arkadaslarin kim'e kadar rastgelelik insa eder "sen"i. on kilometre otede kontrol edemedigin bir olay kelebek etkisiyle gelir, hayatini degistiriverir.

  o yuzden olan bitene bakip "tum bunlarin anlami ne?" diye dusunmen yersiz. cunku olan biteni bir anlam yonlendirmiyor. sagima bakiyorum random walk, soluma bakiyorum random walk.

  o zaman neden yasiyoruz? ben sahsen meraktan yasiyorum. yarin ne olacak, 3 sene sonra nerede olacagim merak ediyorum. ruzgarda savrulan yapragin meraki. ruzgarda savrulan yaprak damarlarindaki bir zerre suyun cekilmesiyle ne kadar akiskanlar mekanigini etkileyip camura degil yandaki cimene dusmeye calisiyorsa o kadar da bir etkim var. (bkz: determinizm ve özgür irade paradoksu)

  gercek bu. ama bu gercek gunluk hayatta cok az ise yariyor. her sey benim elimde, her seyin bir anlami var diye cabalamak lazim. yanlis ama ise yariyor. ne kadar az insan caresizligimizin farkina varirsa o kadar iyi. kimseye soylemeyin.
 • vsauce adlı geek youtube kanalının incelediği konu.

  aslında detaylı düşününce çok değişik bir durum bu rastgelelik. insanın aklını zorluyor yani. en azından benimkini. 1000'de bir ihtimal gerçekleşme şansı olan bir şey sonsuza kadar gerçekleşebilir yada sonsuza kadar hiç gerçekleşmeyebilir de.

  şöyle birşey de var. game of thrones'un kitabını klavye tuşlarına tamamen rastgele basarak aynı kitabı yazma ihtimalimiz var, hiç hatasız hemde. ama o kadar düşük ki belki evrenin sonuna kadar rastgele klavye tuşlarına basılsa yine olmayacak. yada belki de şu an başlasan 2 saat sonra aynı kitabı tesadüfen yazmış olacaksın.
 • loto çekilişi, oyun, kumar, yazılım, simülasyon, modelleme ve güvenlik gibi günlük hayatın sıradan olaylarında yer alan, fakat pek dikkat çekmeyen kavramdır.

  her ne kadar "rastgele" *dense de, bu rastgele sonucu da bir bilgisayar algoritması ürettiği için ne kadar rastgele olduğu her zaman tartışılabilir. farklı güvenilirlik seviyelerine göre farklı rastgeleleme türleri kullanılabilir.

  bir algoritmanın ürettiği rastgele bir sayıyı kaç basamaklı olursa olsun başka bir bilgisayar programı farklı bir algoritma ile üretebilir.

  doğal rastgelelik ise bir algoritmaya bağlı olmadığı için en gerçek rastgelelik sonucunu verecektir. bunun için radyoaktif bir maddenin ışımaları arası geçen süreyi ölçerek ışımalar arası süreleri alıp istenilen uzunlukta rastgele veri oluşturan bir sistem vardır. ışımalar arasındaki sürenin bir düzeni yoktur. bir sonraki ışımanın ne zaman gerçekleşeceği tahmin edilemez.

  hadi rastgele.
 • olmadığına inandığım kavram. insan yada başka bir biyokimyasal yaşam formu 'rastgele' bir karar veremez kesinlikle. en basitinden, sağ yada solda duran iki toptan birini seçmesi istenen bir insan sağ tarafı seçtiğinde sağ tarafı seçmek istediği için seçmiştir, rastgele bir durum yok ortada. aynı şey başka bir canlı için de geçerli.

  makineler de rastgele bir karar veremez. bilgisayardan 100 ve 1 arasında rastgele bir sayı seçmesi için program yazıldığında, yazılan kod sayesinde gerçekleşen elektrik sinyallerinin hareketi sonucu bizim 'rastgele' dediğimiz bir sayı seçiliyor, bilgisayarlar hakkında teknik bir bilgiye sahip değilim ama bunun rastgele olması imkansız görünüyor.

  evrende gerçekleşen her olay için de geçerli. rastgelelik diye bir şey yok, sadece domino taşları gibi birbirine sebep olan olaylar zincirinden ibaret bütün evren.

  (bkz: determinizm)
 • (bkz: #60096621)
 • konu hakkıında mükemmel bir yazı için kaan öztürkten gelsin:

  https://yalansavar.org/…16/03/31/bu-tesaduf-olamaz/
 • hayatı yaşanılır kılandır. yaşadığımız evren ve hayatımız deterministik olamayacak kadar stokastik süreci barındırır bünyesinde. bizler de bilinmezlik içinde umutlar eker umutlar biçeriz.

  aslında o kadar yaptığımız plan, beklediğimiz gelecek rastgele gelir karşımıza. sadece uygun olay dizinleri için uğraşmışızdır, o kadar. herşey son anda mahvolabilir, raydan çıkabilir. bütün beklentiler pamuk ipliğine bağlı. olasılığı yüksek beklentiler üzerine hayal kurduğumuzda gerçekleştiğine seviniriz. salisede belki de trilyonlarca olayın gerçekleştiği, bunun milyar katı kadar farklı seçeneğin içinden rastladığımız şeyler hep olasılık bilimi üzerine kurulu. yani başarılarınızı öyle çok abartmayın demek istiyorum.

  hani hep bir örnek verirler ya; 'bir mıh bir nalı kurtarır. bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu,
  bir ordu bir ülkeyi kurtarır.' ha işte buradaki mıhın durumu rastgeleliğin bir ürünü.
 • "matematikte mutlak rastgeleliğin evrensel, ilahi, doğal ya da herkesçe tartışmasız kabul edilen bir tanımı yoktur. mesela eğer iki sayıdan birinin diğerinden daha rastgele olduğuna karar vermek istiyorsanız sübjektif bir takım kararlar almak zorundasınız. bunu yıllardan beri bilirim ve dile getiririm de, sadece bugün, 60 küsur yaşımda, zaten rastgeleliğin bir tanımı olsa, bu tanım rastgeleliği kısıtlayacağı için, tanımladığımız rastgeleliğin mutlak anlamda rastgelelik olamayacağını idrak ettim. yani mutlak rastgeleliğin ilahi bir tanımı yoksa da, mutlak rastgeleliğin tanımının olamayacağı ilahi bir olgu! çok basit bir şey ama aynı zamanda çok derin. bir 60 yıl daha yaşasam, kim bilir daha neler anlayacağım."

  ali nesin