şükela:  tümü | bugün
  • bir zamanlar trt 2'de de yayinlanan güzel 3d animasyon dizi...
  • (bkz: restart)
  • kd'nin target makinayi reboot ettiren komutu ayni zamanda. albume adini veren parca.

(bkz: .crash)
  • uzaktan bu komutu vereceğiniz makinenin içinde kurulum cdsi filan unutmadığınızdan emin olun. yoksa benim gibi mal mal, "allah allah bu makine niye açılmadı, yoksa öteki sistem mi, yok..." gibi düşünürsünüz uzun bi süre... neden sonra "sahi ya ben cd komuştum onun bootable sürücüsüne, cık cık cık" dersiniz. eh yine de aklınıza gelmiştir kafanızı yoran sorunun cevabı, ya bi de o gelmeseydi?
  • solaris'de boot sirasinda default parametreler disinda bir parametre vermek icin stop a tus kombinasyonuna gerek kalmadan, islemi uzaktan yapmaya imkan taniyan komut.

soyle ki;

reboot "boot net - install" sistemi reboot edip, bir sonraki boot'u network'den yapip net installation islemi baslatir.
  • reboot yontemleri hard reboot, soft reboot (warm restart) ve random reboot olmak uzere 3 kategoride degerlendirebilir*.

hard reboot u turk kullanicisi caresiz kaldiginda yapar. bu turde kullanicilar bilgisayarlarini ya acma/kapama dugmesine 4 saniye sureyle basili tutarak bilgisayari kapayip sonra kapama/acma dugmesine basarak yeniden baslatirlar ya da daha kestirmesi cpu ya giden reset dugmesinde dokunarak bilgisayarlarini yeniden baslatirlar.

soft reboot (warm restart) bildigimiz sevdigimiz reboot turudur. bu turde kullanicilar bilincli bir sekilde bilgisayarlarini bir yazilim araciligi ile yeniden baslatirlar. herhangi bir yuklemeden sonra bilgisayarimizin "yeniden baslatayim mi abi?" dediginde ve biz bu soruya evet cevabi verdigimizde gerceklesen reboot bu turdur.

random reboot nalet bir reboot turudur. calisan programlarin kendi aralarinda veya isletim sistemi ile aralarinda olan karmasik* iliskilerinde eger cakisma yasanirsa, bilgisayar kullaniciya danismadan kendi kapayip acabilir*. kullanici "allahim neler olayor, virus mu yedim aciba?" gibi dusuncelere sevk eder bu yeniden baslatma turu.
  • bir sözlük yazarı. sanırım 2007 yılından beri sözlükte. az ama öz yazmayı seviyor.
  • uzun bir aradan sonra dönen wonder girls'ün albümünün adı. albüm 80'ler temalı olduğu için şarkılar da 80'ler sounduyla hazırlanmış. baştan aşağı mükemmel bir albüm olmuş. çıkış şarkıları ı feel you hariç bütün şarkılar üyelere ait. hepsi mükemmel. bir göz atarsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz.
  • yeniden çevrim anlamında da kullanılan ifade. örneğin; a nightmare on elm street, wes craven'ın yazıp yönettiği 1984 yapımı bu film serinin ilk ve asıl filmidir. sonrasında (birçok korku serisinde olduğu gibi) para hırsı ve izleyici baskıları nedeniyle serinin cılkı çıkmış ve ilkinden tam 26 yıl sonra farklı bir senarist, yönetmen ve başrol ile aynı hikaye reboot edilmiş/başa döndürülmüş/yeniden başlatılmıştır.

sinema tarihindeki reboot'ların tamamına yakını hüsranla sonuçlanmıştır zira genellikle asıl serinin özünü yakalayamayan, sırf para için ve insanların nostalji duygularını suistimal etme amacıyla çekilirler. yine neredeyse tamamı başrolü, asıl senaristi ve yönetmeni de geri getirmezler. ee sonuçta filme klasik statüsünü veren bu kişiler olduğundan dolayı başarısız olmaları pek de sürpriz olmamalıdır.

başarılı bir örnek isteyene mad max fury road'u söyleyebilirim. ancak buradaki başarı da çok büyük oranda asıl serinin yönetmeni olan george miller'ın hem yönetmen hem de senarist olarak dönmesidir.

başarısız olarak bir örnek de yukarıda verdiğim 2010 yapımı a nightmare on elm street denebilir.