• kendi düşüncelerine ve yaptırımlarına katılmayan hiç kimseye bırak saygı duymayı hakaret eden sözde başbakan olan insana kesinlikle saygı duymuyorum.saygı duymayanlara çocuk gibi yok sike sike yok mike mike diyen beyinsizlerede eğitim diyorum şart.
  • türkiye'nin %40'ının ve belki de fazlasının içten içe bazen de haykırarak söylediği, düşündüğü şeydir.

normal olarak.

şimdi ama cumhurbaşkanıcılar gelecek hiç gelmesinler.

ben gönül verdiğim partiye tezek diyen adamı tanımıyorum, cumhurbaşkanı da olabilir istediği şey de olabilir hiç fark etmez. ki bahsettiğim kişi anayasa da tanımıyor, saygı duymuyor.
  • recep tayyip erdogan bir cok kesimin inanisina gore mesruiyeti tartismali bir cumhurbaskani'dir.

sahsi hakkinda, diplomasizliktan, secim manipulasyonlarina kadar genis bir yelpazeye uzanan ve toplumun cok onemli bir kesiminin ciddiye aldigi iddialar bulunmaktadir.

2002 yilinda siyasi yasakli olmasina ragmen, bir siyasi parti kurmasina ve genel baskan olmasina izin verilmis, henuz basbakan ve hatta milletvekili bile degilken, abd baskani ile oval ofiste gorusmus, kisa bir sure sonra da, bir bolgede apar topar tekrar edilen secimler ile milletvekili olmasi saglanmistir.

surec icerisinde yasanan olaylar herkesin malumu. yeniden tekrarlamaya gerek yok. lakin sunu belirtmeliyim ki, ozellikle 2007 yilindan itibaren yapilan secimlerdeki manipulasyonlar cok ciddi tartisma konusudur. baslangicta belirttigim gibi recep tayyip erdogan'in anayasal olarak cumhurbaskani secilmesinin onunde koskoca bir engel olan diploma konusu da kitleleri yuzde 100 aydinlatacak sekilde bir cevaba kavusturulmamistir.

butun bunlar yetmezmis gibi, recep tayyip erdogan, alistigimiz cumhurbaskanligi sistemini yine sonuclari tartismali bir referandum ile alasagi edip, partili baskanlik sistemini ulkenin basina bela etmistir. bu nedenle kendisi, bir nevi sadece akp'ye oy veren yurttaslarin baskani oldugunu deklare etmis sayilmalidir.

hal boyle iken, recep tayyip erdogan'a, bir cumhurbaskani olarak duyulan saygi, eski cumhurbaskanlarina yonelik saygi anlayisindan farkli oluyor. cunku karsimizda demokratik teamuller icerisinde, uzlasma ile goreve gelmis ve ettigi tarafsizlik yeminine sadik kalan bir cumhurbaskani modeli yok. demokrasiyi sadece bir oy fazla almak olarak goren ve ustelik bu bir fazla oyu almak icin baski ve zorbalik dahil her turlu faaliyeti mesru gordugu toplumun genis kesimlerince kabul edilen bir siyasi parti genel baskani var.
  • erklere saygı duymama şansımız varsa komple yasamaya ve yürütmeye saygı duymuyorum şeklinde genişletilebilir. yasama ve yürütme yargıya saygı duymuyorsa vatandaş ona niye saygı duysun?

not: rte demiş ne yasama yürütmesi diyen olur belki, kendisi her ikisine de hükmediyor zaten tek partinin tek adamı olması ve bakanlar kuruluna başkanlık etmesi sayesinde.
  • (bkz: oo saygisizlik alirim bi dal)
    yapmasam icimde kalacakti.
  • pek çok kişinin düşündüğü şey.
  • (bkz: ee yani?)
    (bkz: ne yapalım?)
hesabın var mı? giriş yap