• içerisindeki birşeylerin beni rahatsız ettiği parça. yağı mı desem tuzu mu kim bilir yoksa kuku mu...?
    bir de bu parçayı dinlerken kendimi asansörde tek başıma kapalı kalmış gibi hissediyorum... hangi filmdi o clockwork orange mıydı... beyini koşullandırıyorlardı görüntüler dönüp duruyordu bi odada... tam o atmosfer...
    oksijen eksik bu parçada...
  • yoldaş, eşlik eden, beraber yürüyen, refakat eden kadın..

refik'in hatun olanı..
  • yolgezer adlı bursa kökenli grubun belki de müziğe devam etmelerini sağlayan huysuz komşuları. grup üyelerinin tamamı aynı evde kaldığı zamanlarda üst kat komşuları olan dul refika, gürültü gerekçesiyle çocuklara yapmadığını bırakmamış çocuklar da buna karşılık eğlence olsun diye, türk rock müziğinin en büyük hitlerinden birine imza attıklarının farkına bile varmadan, yaşlı komşuları için, komşularının adını taşıyan bu şarkıyı yapmışlardır. şu anda grupça istanbula taşınmaya cesaret etmeleri, albüm yapmaya kalkışmaları hep bu şarkı dolayısıyla da bu kadın sayesinde olmuştur. ilerde çok büyük yerlere geleceklerinden hiç şüphe duymadığım grubun bir zamanlar nefret ettikleri komşuları refikayı unutamayacaklarından eminim. ayrıca kariyerlerine katkısını da görmezden gelmeyeceklerdir. refika hanımın da, bir zamanlar polis çağırmaya kadar varan elinden geleni ardına koymama refleksi, bu çocukları televizyonda her gördüğünde nerelere evrilecektir o da ayrı bir merak konusu.
    kötü komşu adamı albüm sahibi yapar, meşhur eder.
  • vakti zamanında edremitin adatepe köyünde yaşamış rum kızı.

aslında bu ona köydeki türklerin verdiği isimmiş. refika, köyün çok sevilen güzel, neşeli, yardımsever, sevgi dolu genç kızıymış. her düğüne her eğlenceye mutlaka refika çağrılır, şarkı söyletilir güzel dansı seyredilirmiş. mübadele sonrasında sakız* adasında gitttiği ve orada yunanistanın ilk güzellik kraliçesi seçildiği söylenir. geride kalanlarsa genç yaşlı onu hiç unutmamış yıllarca anmış, düğünlerde onun türküsünü söylemiş. kendisinden bir daha haber alan olmamış..

refikanın adeaepe'ye sinmiş ruhu bugün hala orada varlığını sürdürüyor. sakız adasında bir antikacıda bulunarak refika'ya ait olduğu hissine kapılınıp getirilmiş bir fotoğraf adatepe zeytinyağı'nın simgesi... ve evet köyün yaşlıları fotoğrafı görünce "bu o!" diyerek ağlamışlar..

http://www.adatepe.com/web/index.asp?ad=orta&id=4
  • liselilerin bilemeyeceği, zamanında sürekli dinlediğimiz şarkıdır kendisi efendim.
  • kari, es anlamina gelen guzel kelime. (bkz: refik)
  • sonundaki bizir ve kuku ile ayarda tavan yapmis bir yolgezer sarkisidir.
  • askerde kalk emri babinda calinmasiyla hepimizi dumura gark eden sarki...
  • masaüstümde duran bi kaç mp3 ten bi tanesi. neden masaüstümde duruyor ? kafama estiğinde açıp en az 5 kere art arda dinleyebileyim diye. evet refika yı açıp en az 5 kere dinliyorum. belki soundu (o deyil de kelime olarak kullanılmaya başladığından beri bu sound, ilk kez söylüyorum lan. onu da söylemedim, yazdım düşün yani) yarak gibidir, ne bileyim günümüz rock ının nerelere geldiğinin çok güzel bi örneğidir, sikime kadar. kafası güzel aga şarkının. ben kafama bakarım abi. dinlerken sırıtıyorum mal mal. güzel şarkı işte. aha başlıyo bi daha. orospusssun goblin dul refika
  • yolgezer'in yakında çıkacak olan albümlerindeki hitlerinden * birisidir bu şarkı. hatta 2004 yılı boyunca benim de tanık olduğum, bu şarkıya konu olan üst komşunun da ismidir.

öğrenci evlerine diğer haneler tarafından nasıl bakıldığı az çok bilinir. tipiniz düzgün olsa bile, efendi gibi takılsanız bile mutlaka bir problem çıkartırlar. refika da bu akımın önde gideni bayrak sallayanıdır. hatta "allah'ım yaşlandığımızda bu kadın gibi olmayalım, amin" şeklindeki dualarımızın sebebidir. yaşamadan da bilinemeyeceği için o evde yaşanan bir kaç enstantaneyi anlatmakta fayda var;

yer: refika'nın alt dairesi
    zaman: gece 1-2 suları
    olay: sessiz sessiz, ışıkları da kapatmış oturan 3 genç televizyona bakmaktadır. gece televizyonun sesini açamadıkları için sadece bakarlar ve haliyle canları da sıkılır. fısıldayarak anlaşmak için yan yana sokulmuş bu 3 gençten biri;

-abi! aklıma bi fikir geldi.. osursam acaba refika kızar mı??
    +ehe.. dene bi..

[tozooart]

aradan 10 saniye falan geçmeden

[dan! dan! dan!] *

+kihkihkih... *

başka bir olay da şöyledir;

yer:aynı
    zaman: sabah 8 suları
    olay: bütün gün frp oynamış 5 kişi sabah 7 suları sızmıştır. daha sonraki konuşmalarda da ortaya çıktığı üzere hepsi aynı anlarda yan daireden türkü sesi duymuştur ama uykunun vermiş olduğu ağırlık yüzünden hiç biri de kalkıp n'oluyor lan dememiştir. bu türkü hadisesi yaklaşık 1 saat sürer ve elemanlar bir türlü uyuyamaz. derken...

[tık tık tık tık] *

tam salon üzerinde sesler kesilir ve 2 saniye sonra

[dan dan dan dan] *

güruh: n'oluyo lan.. biz bi'şey yapmıyoruz. hasta..

[tık tık tık tık] *

kerem*: hasskktiiiir.. can'ın* oraya gitti. can ...

cümlesinin devamını getiremeden.

[dan dan dan dan dan dan dan dan] *

can: #!%& *

diyerek odadan çıkar ve derhal ust kata koşar. bütün güruh da hemen peşinden gider ama nafile can refika'nın kapısını tekme yumruk döver ve olaylar gelişir..

velhasıl kelam böyle bir şarkı böyle bir kadın için azdır bile.
hesabın var mı? giriş yap