• --- spoiler ---

kötüye gidiş, dönemin en eğitimli kişileri olan din alimleri (ulema) tarafından dinden uzaklaşmaya bağlanmıştı. herkes müslümanların refah içinde yaşadığı asrı saadet dönemine geri dönme peşindeydi. bunun için peygamber dönemindeki örf ve adetler ile hukuk ve devlet düzenine geri dönülmesi gerektiği yanılgısına düşüldü.
    --- spoiler ---

bugün değişen hiçbir şey yok. bugün 10 radyo kanalından 9u dini. inşallah maşallahdan ve hurafeden başka bir şey yok. ve tam gaz dış güçlerden borç almaya devam.
  • guzel bi yazi ama burada yazinin cok kotu, yetersiz veya sacma oldugunu soyleyenlerin argumanlarini okumak isin trajik hali

zira biri yazarin ıı.abdulhamid zamaninda alinan borclarla alakali sayin vahdettin engin'i okumamakla suclamis ve yazarin bi hatasindan dolayi yazinin sacma oldugunu soylemis. hatta yazara gore feto'nun yapilanmasi da bu tarz zihniyete sahip askerlerle kolaylasmis demis ki bu durum ile alakali boyle bi baglanti kurmak mantik isi. yazinin bi kisminda hatalarin olmasi veya yazida eksikligin olmasi tum yaziyi niye sacma yapar onu anlayamiyorum. yazarin edebiyatci veya akademisyen olmadigini dusunursek kendisinin mesaji basarili bir sekilde ulastirdigini soylemek de yanlis olmaz. osmanli'dan bu dóneme kadar ilerleyen sureci bu kadar kisa bi yazi ile projeksiyon halinde anlatmak guzel bi is

bir de cok uzatmadan yazi cok uzun diyerek durumumuz yoktu esprisi yapan kardeslere de sunu soylemek istiyorum. sizin tembelliginizin ucu bucagi olmadigi icin aslinda sizin bu durumun olusmasinda katkiniz muazzam. sizin bu tembelliginiz tatil zamaninda oy kullanmamaya, sizin bu tembelliginiz iyi yapilacak islerin yarim yamalak yapilmasina ve sizin bu tembelliginiz bana dokunmayan bin yasasin zihniyetine yol acti. lutfen su sikko tespitinizi memeler veya seks ile ilgili konularda acilan basliklarin altinda yapin...
  • (bkz: cool story bro)

tam anlamıyla senaryo yazmış. rte kötü veya iyi demiyorum. ama bu nedir yani? inanmayın arkadaşım bu kadar filme. milletin işi gücü yok türkiye üzerine 88 tane plan yapacak 300-500 yıl seninle uğraşacak. başka ülke yok zaten bu dış güçlerin bu derece plan yaptığı. sadece türkiye var. millet olarak çalışmayalım, üretmeyelim, en az iş olup en çok para olan meslek kovalayalım sonra avrupa şöyle, abd böyle. geçiniz. bizim başımıza ne geliyorsa sebebi biziz. bu arada reis yenilince türkiye de yenilmiş sayılıyor. hatırlatayım istedim.
  • yazi baya zihin acici. gundemdeki en taze ve icler acisi konu olan rahip brunson un iade edilmesi konusunu davadan evvel yazildigi icin islememis haliyle. papazin saliverilmesi turkiye de hukukun bagimsizligina isaret ediyomus bakanlarin aciklamasi bu. kimi kandiriyosunuz yahu efendiler! tayyip erdoganin amerikanin yuksek dozda pres uyguladigi brunson davasinin son durusmasinin oncesinde “tc bagimsiz bir hukuk devletidir. karara saygi duyacagiz” tipindeki aciklamasindan hem vallahi hem billahi rahibin saliverilecegi alenen meydandaydi. memlekette zaten adalet gercek manasiyla malesef hic olmadi da bu olay da neresinden tutsan tutulmuyor. hukuk sisteminin ruhuna fatiha artik allah kalanlara sabir versin
  • sus sus kimseler duymasın.
    sonra düşeriz bir yerlere *

he bi de silivri soğuk arkadaşlar
  • içinde osmanlının yaptığı hataları, bugün yapılan hataları, erdoğanın niye bu kadar popüler olduğunu da anlatan çok doğru saptamaları olan yazıdır, uzun bir yazıdır ama okunmalıdır, bazı bölümlerden alıntılar..

dün:
    osmanlı devleti’nin en azından son 200 yılı hep yenilgiyle geçti. her yenilgi sonrası adı “barış” olan bir anlaşma imzalanıyordu. imzalanan her anlaşmanın içinde toprak kayıplarının kabulü, askeri, ekonomik ve politik alandaki dayatmalar vardı....

osmanlı’nın yenilgilerinin ana sebebi, bilim ve teknolojide çağın gerisinde kalmasıydı. bilim ve teknolojide geri kalınca verimli üretimden kopmuş böylece uluslararası rekabette geri kalarak dışa bağımlı hale gelmişti...

alınan borçlar verimli kullanılamadı. paranın önemli bir kısmını önceki borçları geri çevirmek için kullanılıyordu. geri kalan para ise maalesef üretime yönelik yatırımlara harcanamadı. çünkü padişahın tahtını koruyabilmesi için etrafında onu destekleyecek yandaşları beslemesi gerekiyordu...

bugün:
    özelleştirme adı altında kamunun elindeki üretim araçları kendi sermayesini yaratma adına önce yandaşlara peşkeş çekildi sonra yabancıların eline teslim edildi. ...
    böylece ekonomi, üretimden kopmaya başladı. üretim-yatırım-tasarruf politikalarının yerini tüketim politikaları aldı. tarım ve sanayi gibi üretken sektörler geriletilip, ülke kaynakları rant dağıtımı merkezli inşaat ve müteahhitlik işleri ile katma değeri düşük hizmetler sektörüne yönlendirildi.

üretim yerine tüketime dayalı hale getirilen ülke ekonomisi, dış kaynaklı sıcak para akışına mahkûm hale geldi. para akışının kesildiği her durumda ekonomik kriz kaçınılmazdı. bu süreçte erdoğan’ın iktidarını devam ettirebilmesi dışarıdan bulacağı para miktarına bağımlı hale geldi. artık ülkede her şey satılıktı...

erdoğan’ın tarım politikaları, türkiye’yi kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmaktan çıkardı. artık yurtdışından buğday, pirinç, bakliyat ve et gibi temel gıda ürünlerini ithal etmeden karnımızı doyuramıyoruz. aslına bakarsanız ziraat mühendisleri odası’nın açıklamasına göre fıstık, fındık, üzüm, kayısı ve narenciye dışında her şeyden belli bir miktar ithal etmek zorundayız. bu ülke 16 yılda saman bile ithal eder hale geldi...

2008 yılında kapitalist sistem ciddi bir krize girmişti. merkezi kapitalist ülkeler, krizden çıkış için parasal genişleme (para basma) yolunu seçince türkiye’ye ucuz kredi akışı başladı. para bolluğunda erdoğan’ın yaptığı altyapı ve inşaat yatırımları dar gelirli kesimin de cebine yansımıştı. ekonomik rahatlama ile erdoğan’ın karizması birleşince, dar gelirli seçmen kendisini erdoğan ile özdeşleştirdi. erdoğan’ın her seçim zaferi onların zaferi oldu. dar gelirli büyük kalabalıklar, erdoğan’a oy vermeyen, onlardan daha eğitimli ve ekonomik durumu daha iyi olanlar karşısında kendilerini gururlu hissettiler. bu gurur erdoğan’ın yaptığı hataları görmemelerini veya önemsememelerini sağladı.

türkiye cumhuriyeti tarihin en büyük kriziyle karşı karşıya. erdoğan ise 16 yıllık iktidarının en zayıf anında. ..

erdoğan da ciddi bir korku içerisinde. artık kimseye güvenmiyor. kendisine ihanet edilmesinden korkuyor. bu sebeple kala kala damada kaldı. ekonomiyi damada emanet etti; bu yetmiyormuş gibi bir de varlık fonu’nun başına kendisiyle damadı atadı. tek adam yönetimleri zor durumlarda kalınca hep aynı çareyi üretir. osmanlı da ölüm döşeğinde damatlara emanet edilmişti....
  • en son kandırılıyordu bu kötü oldu işte!
  • reis ne zaman yendi ki?
  • çok güzel bir yazı, bu ülkede yaşayan herkesin okuması gereken bir yazı birşeyler katacağına eminim okuyan kişiye.
hesabın var mı? giriş yap