şükela:  tümü | bugün
 • aniden karanliga girilince gözünüzde simseklerin cakmasi en bilinen belirtisidir. ìkinirken* dikkatli olmayi da gerektirir.
 • ışık çakmaları gibi kimi belirtileri gayet doğal, herkeste olan şeyler sanmam sebebiyle hiç de farkına varmadığım, ileri derecede miyop olan insanlarda rastlanabilen rahatsızlıkmış kendisi. lazerle basit bir ameliyatla tedavi edilebiliyor. lakin biraz otomatik portakal'da hissediyor insan kendini. şöyle ki: önce gözbebeği büyütücü damlalar damlatıyorlar. sonra alnınızı çenenizi yasladığınız bir aletin başına oturtuyorlar sizi, bu alete, büyükçe cam* bir lens bağlı. o lens gözünüze konuyor, pek fena parlak ışıklar eşliğinde, (gözbebeği kamyon tekeri kadar olduğu için on kaplan gücünde parlıyor sanıyorsunuz bu ışıklar), lazer "shot"lar yapılıyor. önceleri acımazken, git gide baş ağrısı, göz ağrısı yapabiliyor bu yeşil lazer shotları. ilk göz bitip de ikinci göze geçildiğinde, geçen zamana bağlı olarak, göz bir süreliğine görmez olabiliyor. tek göz karanlıkta, öteki gözde parlayan on kaplan güçlü ışık ve lazerler, akan gözyaşları, kapanamayan göz kapakları ile tam o anda kendinizi otomatik portakal'da hissediyorsunuz. lakin, koskoca retina yırtılması için gayet kolay ve kısa (20 dakika) bir çözüm. sonrasında biraz başağrısı yapıyor ama ikinci gün lens bile takabiliyorsunuz. tıp çok ilerlemiş, çok.
 • (bkz: argon lazer)
 • bugün saat 2'de amelyat olmama neden olan hastalık. sol gözüm dün sabah bile %75 görüyorken şimdi %10'a kadar (kendi tahmini oranlarım bunlar. teknik rakamlar değil) düşmüş durumda. ağır, daha doğrusu zor bir ameliyat. benim açımdan da sanırım zor olacak. çok gergin değilim neden bilmem. hatta rahatım bile. sanırım bunda en büyük etken eşim. beni rahatlatmak için özel bir şey yapmadı (yapmasına gerek kalmadı). ama yanımda olması da yetti, yetiyor.
  ameliyata gelince doç.dr.özay öz yapacak. bu bölgedeki (adana) en iyi retina uzmanı olduğu söyleniyor. (kendisinden uzak bir kaç göz doktoru bu sözleri söyledi. umarım gerçekten öyledir) sonuca bakacağız.

  ameliyat 2'de. muayene esnasında çok gergin olduğum için lokal anestezi yerine yarım genel (böyle bir terim yoksa da söylenen bu) anestezi olacak. bundan memnunum. açıkçası gözümün önünde sesler duymak ve belki durumu görmek istemezdim.

  herkes bilsin, tüm organlarımı bağışlamış ve vücudumu da mersin üniverstesi tıp fakültesine kadavra olarak bağışlamış olduğum için öldüğümü falan duyarsanız aman diyeyim takip edin. gerçi eşim bu konuda hiç taviz vermez ve kesinlikle bu isteklerime uyar. ama olsun. sevgi ve ölüm bir arada iki zıt duygu. ikisi de insana neler yaptırır bilemeyiz.

  ameliyata gelince dedim de.. henüz olmadığı için hiç bir şey anlatamıyorum. yemek yememem gerekti genel anestezi olduğu için. ancak 6'da uyanınca ister istemez 1dilim krem peynir ekmek yedim. umarım zararı olmaz. (8'de yedim)

  ameliyat 45 dakika kadar sürecekmiş. gözüm 4-5 gün kapalı duracak. 1 hafta raporluyum. şimdilik planlanan bu tabi. sonrası .. daha zor bir hayat. çok kıpırdak bir adamım. umarım ameliyat sonrası bu kıpırdaklıktan başıma bir dert açmam.

  40 gün uçağa binmek yok. göze bir gaz konulacakmış. o kendi kendine yok olana kadar uçak yasak. (yüksek basınç nedeni ile)

  ameliyat sonrası dümdüz yatmak yok. (ne süre bilmiyorum. sanırım 1-2 hafta) 1-2 yüksek yastıkla yatmanız iyi olur. istediğiniz kadar da ayakta durabilirsiniz dediler.

  böyle.

  ayrıca (bkz: retina dekolmanı/@ben smyrna)
 • ameliyat oldu.
  ameliyat sonrası özellikle 2 gün hiç ağrı hissetmedim. sonradan biraz ağrımaya başladı çünkü doktorun sözüne göre, ameliyatta verilen ağrı kesici vslerin etkisi azaldı. bunun yanında ağrı deyince şiddetli bir şey sanmayın. çok yorgun bir göz gibi.
  göz tamamen kıpkırmızı. bandajlı. 4-5 gün su değmemeli. küçük göz çevresine yapılan iğrenç bir bant verdiler. sonra kontorle gittiğimde kocaman, aslında kötü görünen ama adana sıcağında daha rahat ettiren bir bandaj takıldı. ben de bundan aldım eczaneden. ona devam ediyorum.
  3 adet damla var. biri günde 2 kez, diğerleri 4 kez. göz gayet çapaklı. damla için parmakla açmak gerekiyor.
  gözde görüntü yok. olan görüntü de bulanık. nedeni göz içine konulmuş gazmış (baskı yapıp retinayı düzelten...sanırım. göz normal görüntüye bir kaç haftada ulaşacağı söylendi. tabi normal derken, yırtılma nedeni ile kaybolan görüntü yerine gelecek daha iyi görüntüye. ben %100 net görüntüye ulaşacağımı sanmıyorum. çok karamsar değilim ama sanırım kendimi kötüsüne hazırlıyorum. 39 yaşında tek gözlü kalmak pek mutlu edici bir şey değil. o yüzden kötüyü düşünmek daha iyi. iyisine kavuşursam daha çok sevineceğim.

  ayrıca (bkz: retina dekolmanı/@ben smyrna)
 • ameliyatın üstünden 5 gün geçti. ağrı sızı yok. ama görüntü de yok. zaten birkaç hafta dendi. doktora giderken kısa bir soru listesi yaptım. cevaplarıyla burada:
  - bıçak batıyor hissi var.
  --e ameliyat oldun.
  - kafamı bir yere koyunca (yastığa küt diye koymak gibi) kıvılcımlar görüyorum.
  --normal
  -yürümenin zararı var mı?
  --yok. (burada şu önemli benim yırtığım üstte olduğu için ayakta durmam, dik durmam gerekiyordu. sizin yırtığınıza göre değişkenlik gösterebilir. mutlaka danışın)
  -siyah noktalar uçuşuyor (zaten hep görürüz ya)
  --normal
  -bandaj ne zaman çıkacak?
  --evde çıkar. 5 gün dolduysa tamamen çıkar.
  -sol altta flash patlamış gibi pırıltı var
  --normal. gaz var. onu görüyorsun.
  -ne zaman yıkanabilirim (normal şekilde! yoksa boyundan aşağısını günde 2 kez yıkamadan adanada yaşanmaz)
  --bandaj çıkınca. ama ovalama sürtme sabundan vs koru. vb.
  -damlalar ne kadar sürecek
  --20 gün
  -güneşin zararı var mı?
  --sağlam göze olduğu gibi buna da var. ama ayrıca şu an daha hassas. en fazla rahatsız eder. (ben : şapka kullanıyorum) cevap: gözlük de olur şapka da.
  -kaşıntı var
  --sorun değil. elini kestiğinde yara kuruyunca ne oluyor. kaşınıyor. normal.
  -hapşurabilir miyim?
  --evet. zaten tutmak sağlıksız.

  not: bunlar benim ameliyatıma özel cevaplar olabilir. lütfen ameliyat olduysanız veya olacaksanız (ki zaten en geç yarın olmalı. retina yırtılması ameliyatı öyle haftaya erteledik denilebilecek bir şey değil) kendi doktorunuza da danışın.

  ayrıca: (bkz: #19791367) ve (bkz: #19819572)
  ayrıca (bkz: retina dekolmanı/@ben smyrna)
 • birinci ameliyatın üzerinden 53 gün geçti, artık göz ışığı normal görüyor bir de anterior vitrectomy yapıldı mı herşey net olur diye planlanıp ameliyata girdim. ama beklenmedik yeni bir yırtık maalesef herşeyi başa döndürdü. evet anterior vitrectomyde yapıldı. ama yırtık nedeni ile yeni bir dikiş ve bu sefer gaz yerine silikon. silikon daha da canımı sıktı. çünkü bu silikonun çıkarılması için üçüncü bir ameliyat olmam demek. tabi daha 1.5 ay önce kesilip biçilmiş gözün ağrıları, bu sefer dikişin önde ve altta olması nedeni ile sürekli yatmak, adana sıcağında yüzümü bile yıkayamamak... offf.

  fotoğraf ameliyatlı gözün ameliyat sonrası yakından görüntüsüdür. rahatsız olabiliyorsanız bakmayın.
  http://www.flickr.com/photos/benugur/5004662321/

  ayrıca (bkz: retina dekolmanı/@ben smyrna)

  veya ayrıca:
  (bkz: #19791367)
  (bkz: #19819572)
  (bkz: #19845523)
 • ameliyatlı gözün ameliyattan 5 gün sonraki görüntüsü (ilk banyo sonrası):

  http://www.flickr.com/photos/benugur/5007538781/

  ayrıca bu ne diyenlere
  (bkz: retina dekolmanı/@ben smyrna)
  (bkz: #19791367)
  (bkz: #19819572)
  (bkz: #19845523)
  (bkz: #20376979)