• the haunted'in 18 ekim 2004'te cikmasi beklenen, dorduncu studyo albumu. isvec'in thrash metal tanrilari album ismindeki r'leri kucuk harfle geri kalan evolve kismini ise buyuk harfle yazarak kelime oyunu yapmistir.
  • tracklisti ise şöyle kesinleşen ekim-2004 tarihli the haunted* albümü.

01 no compromise
    02 99
    03 abysmal
    04 sabotage
    05 all against all
    06 sweet relief
    07 burnt to a shell
    08 who will decide
    09 nothing right
    10 liquid burns
    11 my shadow
    +12 bonus 1
    +13 bonus 2

albümle ilgili kimi bakınızlar da şöyle sıralanıyor:

(bkz: patrik j. sten)
    (bkz: fredrik nordström)
    (bkz: studio fredman)
    (bkz: century media)
  • vallahi no compromise'nin girişine hasta olmuş bir insan olarak "get thrashed again!" diyerek bu albüm hakkında yeterli yorumu yapmış olduğumu düşünüyorum.

zaten en sevdiğim the haunted albümü de the haunted olduğuna göre benim açımdan bir problem yok, marco aro'ya alışmış olanlar düşünsün*

--- spoiler ---
    favorilerimi de sıralayayım:
    nothing right ~ nothing right ~ sweet relief ~ nothing right ~ nothing right ~ nothing right ~ sweet relief
    --- spoiler ---
  • her ihtimale karşı cepte taşınası gereç, zira her aşk her an herhangi bir yerde bitebilir ve çekip gitmek icap edebilir (bkz: ataol behramoglu)
  • isveç’in tanrısal grubu the haunted’ın 4. stüdyo albümü. öncelikle bir önceki albüm “one kill wonder” ile isveç grammy’sini alan grup, bu albümde de bir önceki albümün altına düşmemek için epeyce uğraş vermiş gibi gözüküyor.
    öncelikle albüm bugüne kadarki the haunted albümlerine göre biraz daha fazla orta tempo parça içeriyor. ilk albümdeki mükemmel vokalist peter dolving’in geri dönmesi ile, grup adeta yeni bir kimlik bulmuş. açıkçası ben marco aro’yu da çok severdim ama dolving’e de kimse hayır diyemez tabii ki. bence dolving’in sesi the haunted müziğine çok iyi oturuyor ve sonuçta peter’ın dönüşü iyi olmuş.
    ayrıca vokal konusunda söylenebilecek bir olay da, the haunted’ın bu albümünde ilk kez oldukça fazla clean vokal kullanmış olması. peter’ın phil anselmo’yu andıran clean vokalleri albüme renk katmış. hatta bazı şarkılarda sanki bir clean, bir de brutal vokalist düet yapıyormuşçasına söylüyor şarkıları. sürekli sesini değiştirerek bir clean, bir brutal yapıyor. bu sayede konserlerde seyircinin eşlik edebileceği melodik vokalli nakaratlar da albümün kimi parçalarında göze çarpıyor.
    gitarlar da daha önce olmadığı kadar çok clean bölüm içeriyor ancak bu kesinlikle bir yumuşama değil, zira clean gitarların çaldığı ritmler de oldukça sert ritmler. albüme kuşku dolu ve uğursuz bir hava katıyorlar ki, bu da heyecan dozunu arttıran güzel bir ayrıntı olmuş.
    albüm no compromise ile açılıyor ve my shadowa kadar bir an bile sıkmıyor, sürüklüyor, dinleyicinin dinlenmesine izin vermiyor. parçaları tek tek açıklamakta gerek görmüyorum ancak ilk dinleyişte dikkat çeken parçalar; açılışı yapan ve vokaliyle bir anda insanı “the haunted" albümü zamanına gönderen “no compromise”, önceden bildiğimiz 99, vokaliyle şaşırtan ve ağır ağır devam eden abysmal, hardcore parçası gibi başlayıp birden bildiğimiz “the haunted”a dönen sabotage, “the haunted”ın tipik evil soundundan biraz uzak, bluesvari gitar rifflerinin hakim olduğu burnt to a shell, özellikle girişiyle yarıp atan kusursuz all against all, “one kill wonder”dan çıkmış gibi duran enerji bombası liquid burns(the world burns...), pek çok farklı vokal kullanımıyla (clean, brutal, scream, konuşmalar) son parça my shadow.
    şarkılar genelde olduğu gibi bu sefer de 3,4-4,5 dakika arasında. yanlızca son parça yaklaşık 7 dakika sürüyor.
    bu albümde solo oranı biraz azalmış gibi ama olan sololar da oldukça güzel yazılmış sololar. sound bakımından da albüm çok başarılı. özellikle en ön plandaki gitarların arkasından, davul tonu çok güzel ayarlanmış.
    sonuç itibariyle, hiç boş albümü olmayan the haunted, yine başarmış. zaten metal piyasasında bir sonraki albümünden kuşku duyulmayan ender gruplardan biri the haunted. zaten bjorler kardeşlerin elinde bugüne kadar (son 10 yıldır) kötü bir iş çıkmadı.
    kanımca yılın sonlarına doğru çıkmış olsa da, revolver 2004’ün en iyi albümlerinden biri olacak gibi görünüyor. en azından ben son derece mutluyum ve önümüzdeki bir kaç ay sürekli dinleyeceğim 2-3 albümden biri kesinlikle bu olacak.
  • ilk iki şarkıya dayanarak söylüyorum: aklımı başımdan alacak bir albüm gibi görünüyor. ayrıntılar yakında...
  • turk romaninin eski orneklerinde sikca "davranilan" silah.
  • guy ritchie'nin halen yapım aşamasında olan yeni filmi. bu sefer suçun mizahını değil de dramını yapacağı bu filmde snatch ve lock stock and two smoking barrels'da da oynayan guy ritchie'nin bir numaralı elemanı jason statham başrol oynayacak. bize şimdilik "du bakalım neler olacak?" demek düşüyor.
  • guy ritchie'nin ingiltere'de 22 eylülde vizyona girecek olan yeni filmi. başrolünde jason statham'ın başı belaya giren bir kumarbazı oynadığı filmin fragmanı için:
    http://www.trailerdownload.net/…m.php?trailerid=103
  • çok objektifli mikroskoplarda objektif değiştirmeye arayan döner aksama verilen ad.
hesabın var mı? giriş yap