• üst edit: aşağıda ki mektubu mail yoluyla da kendisine ilettim cevabını paylaşıyorum.
    ve benim cevabım. zor biliyorum ama objektif olmanızı bekliyorum.

başlık "2 ağustos 2017 rıza zelyut köşe yazısı" olacaktı. aceleye geldi kusura bakmayın bir daha olmaz. uyarı için macenasa teşekkürler.

motosiklet gruplarında ve forumlarda özür dilemesi için gazeteye ve şahsına mail, mesaj ve telefonlarla ulaşılmaya çalışıyor.

yukarıda ki talihsiz yazısı için ben de özür dilemesini bekliyorum.

kendisine açık mektubumdur;

son zamanlarda meydana gelen trafik kazalarında bu ülkede zor yetişen aydınlık, çağdaş ve alanlarında çok başarılı, çok değerli insanları kaybettik. acılarımız daha tazeyken hiç araştırmadan sorgulamadan tek taraflı olarak motosiklet sürücülerini suçlayan bu yazı beni daha da çok üzdü.

evet bu sıralar bu terör lafı çok popüler siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler, terörist diye göz altına alınıyor hapislere atılıyor. "suçlu olduğu kanıtlanana kadar herkes masumdur" ilkesiyle hareket etmemiz gerekirken "masum olduğunu kanıtlayamayan suçludur" gibi bir algı oluştu ülkede. bu yazınızla sizde bu algıya hizmet ettiğinizin farkında mısınız?

trafikte de terör hiç bitmiyor evet ama sizce bunun tek sorumlusu motosiklet kullanıcıları olabilir mi?

trafikteki terörün baş sorumlusu kurallara uymayan, yeterli eğitim almamış, önce ben gerisi tufan zihniyetindeki bencil, saygısız, anlayışsız sürücülerdir. bu sürücüleri kimi zaman kasksız bir motorun üstünde kimi zaman emniyet şeridinde bir ticari taksinin içinde çoğunlukla durağa girmeden yol üstünde yolcu indirip bindiren bir otobüsü kullanırken yada olur olmadık yerde sinyalsiz duran ve sürekli dıdıdıdıdıddıt diye korna çalan dolmuşların içinde ve sağımızda solumuzda küfreden yol vermeyen sinyal kullanmayan trafik kurallarına uymayan otomobillerde her gün görüyoruz.

siz görmüyor musunuz? nasıl olur da bütün sorumluluğu motosiklet kullanıcılarına yüklersiniz? yasaklamak ne demek, ne hakla, neye dayanarak ?

trafikte ki her motor eksik bir otomobil demek, kalabalık şehirlerde trafiğe çözüm olması için 2 tekerli araçların kullanımı desteklenir (bisiklet, motosiklet) sizin bir gazeteci* olarak bunu destekleyici yazılar yazmanız gerekirken motosiklet kullanıcılarını hedef gösteren yazılar yazmanız kabul edilebilir değildir. kaldı ki yazınız tamamen yanlış, yanlı, bilginin ve bilimin ışığından uzak, araştırılmadan kaleme alınmış bir yazıdır.

yakın zamanda trafik kazalarında kaybettiğimiz dr can solakoğlu ve barkın bayoğlu gibi kamuoyunda tanınan isimlerin yanı sıra birçok arkadaşımız ulaşım aracı olarak motosiklet kullandıkları için değil, bilinçsiz sürücülerin dikkatsizliği ve hataları sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir.

yazınızı bu değerli insanların anısına, acılı ailelerin yasına karşı büyük saygısızlık olarak görüyor ve ilk fırsatta özür dilemenizi rica ediyorum ve tabi ki gazeteciliğin gereği olarak bu konuyu araştırıp tüm detaylarıyla bir an önce köşenizde yazmanızı bekliyorum.

*gazeteci, gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince tarafsız bir şekilde yayımlamaya gayret eden kişi. örn; ahmet şık

beni tanımazsınız bende sizi tanımamam ama ortak bir tanıdığımız var, o der ki "memleketini en çok seven işini en iyi yapandır." m. kemal atatürk

işinizi yapın.

son olarak bir imzanızı alırım. motosiklet sürücülerini hiçe saymayan bilinçli toplum için
  • (bkz: adam haklı beyler)
    motorcu arkadaşlar önce kendi kapılarının önünü temizlesinler. önce kendileri kurallara uysunlar.
  • birileri yine trafiğe takılmış
  • (bkz: 2 ağustos 2017 rıza zelyut köşe yazısı)

şu başlığı açmak çok mu zor, arkadaşım?
  • işine gelince kuralların bir tanesine bile uymayan, arabayı aldığı gün sinyal kolunu götüne sokup orada yıllarca besleyen insanları toplayıp, adam haklı dedirtecek başlık.

dur bi dinle , hemen sinirlenme. bir insan araba veya motor kullanıyor diye hayvan, trafik canavarı olmaz. o adam öyledir, sadece altındaki taşıt değişir. gerizekalı motorcu var mı? tabii ki. gerizekalı araba sürücüsü var mı? tabii ki. bunların akıllı, kurallara uyan versiyonları da var mı her iki taşıt için? tabii ki. ama biri kurallara uymazsa diğerinin büyük olasılıkla ölümüne yol açarken kendisi sadece maddi zarar ile işin içinden çıkıyor ki olay burada kopuyor. çünkü adam umursamıyor. atını caddenin ortasında bırakan antalya'lı it gibi. trafikte herkesi deli olarak görür ona göre hareket ederim ama bazen bu bile işe yaramıyor. bazen motorcu ne kadar dikkatli de olsa manyağın teki gelip seni öldürebiliyor. o zaman motora binme diyenleri duyar gibiyim. ama bu bir çözüm değil. o manyak hala trafikte. ben ölmesem başkasını öldürecek. trafik kurallarına uyan biriyim. arabada arkada otursam bile emniyet kemeri takarım mesela ki türkiye'de bu çok uber bir şey olarak görülüyor. ama yinede motora bindiğim için bazı embesiller tarafından kötü sıfatlarla anılıyorum. bunu dememin sebebi özellikle ekşisözlükte son zamanlarda at izini it izine karıştıranların çok fazla olması. her motorsiklet başlığında minimum 10 kişi görüyorum "hepsinin köküne kibrit suyu" diyen. niye "hepsi" diye soruyorum adam küfürle cevap veriyor. şimdi bu kişi arabaya bindiği için insan, ben ise ölmem gereken bir varlık oluyorum. düşünceleriniz önemli değil. sonuçta arkadaşlık veya dostluk kurmayacağız ama bu düşünceler eyleme dönüşünce durum sıkıntı yaratıyor.
  • buna karşı şöyle bi' yazı kaleme alınmış;

motorcular terörist değildir
  • dün itibariyle köşe yazısının sonuna motorculara açıklama başlığıyla özür değilde, daha çok geri vites gibi bir şeyler yazmıştır.

en azından öyle işkembeden yazı yazmaması gerektiğini öğrenmiştir diye düşünüyorum.

tüm motosiklet kullanıcısı dostlara, haklı tepkisini gösteren, yazan, arayan herkese çok teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap