şükela:  tümü | bugün
 • son kapışma keşke sokakta değil de ringde olsaydı diye izlediğimiz film..sylvester amcamız durumun iyice boka sardığını anlamış ve bu filmle beraber seriyi bitirmiştir
 • (bkz: rocky)
  (bkz: rocky ii)
  (bkz: rocky iii)
  (bkz: rocky iv)

  (bkz: rocky vi)
 • rocky vs tommy gun
 • --- spoiler ---
  amatör boksör tommy gunn, serinin beşinci filminde hayranı olduğu rocky den neredeyse karşılıksız olarak kendisini çalıştırmasını ister.rocky önceleri isteksiz olsa da, bir süre sonra iyiden iyiye tommy ye alışıp, bu dallamanın antrenörlüğüne kendini kaptırır...hatta bu herifin yüzünden, ailesini ve en önemlisi de oğlunu ciddi anlamda ihmal etmeye başlar.rocky'nin ; neredeyse bütün bildiklerini öğrettiği ve içten içe kendi yerine koyduğu tommy, kısa zaman sonra; silikon göğüslü bir hatun, üstü açık spor bir araba ve çabuk şöhret için rocky yi tam manasıyla satar.rocky’den öğrendikleri sayesinde dünya ağır siklet boks şampiyonu olan tommy yine de kimseye yaranamaz ve rocky nin gölgesinde kaldığı gerçeğiyle yeniden yüzleşir.şampiyon olduğu gece, menajeri duke ün de ara gazıyla nihayet rocky ye meydan okumaya karar verir.ancak bu karşılaşma menajeri ve kendisinin planladığı gibi boks ringinde gerçekleşmez… rus boksör ivan drago ile yaptığı maç sonucunda aldığı ağır beyin hasarına, ilerlemiş yaşına ve tommy’nin iki defa arkadan saldırmasına rağmen rocky elemanımızı bir güzel pataklar… nankörlükte sınır tanımayan insan tommy gunn (yani kötüler) cezasını bulduğu için, film bu şahsiyet sayesinde mutlu sonla bitmiş sayılır...
  --- spoiler ---
 • "sayısal çıksa da satın alsam" hayalleri kurduğumdan şimdiki çanakçı çömlekçi olmuş halinin içimi kanattığı yumurcak sineması'nda annemle seyrettiğim son film.

  (bkz: çocukluk)
 • filmin yönetmeni, ilk filmin de yönetmeni olan john g avildsen dir.
 • serinin en kötü filmi hatta o kadar kötüydü ki sylvester stallone 19 yıl sonra baskılara dayanamayıp daha iyi bir final için "rocky 6" yı çekmek durumunda kalmıştır.
 • sylvester stallone nin gorsel nitelik ve muzik yonunden en iyi filmidir.rocky 1 den sonra direkt rocky 5 cevrilseydi yine bir kac oscar gotururdu.zira 1 deki firsat ve garibanlik felsefesinin ders niteliginde nankorluk ile yogrulmus halidir bu film.

  rocky 1 den 4 ekadar gelip yuhh diyerek 5 i seyretmeyen film severlere siddetle tavsiye edilir.rocky serisinin 6 si olan rocky balboa yı seyretmeye ise bu durumda gerek yoktur.

  5 de bitirmek en guzeli.
 • kendi içinde kurduğu mahkemenin sonucunu yine film ortasında bir yerde seyirciye göstermek ve yansıtmak, ayrıca seyircinin yüreğinin buz gibi serinlemesine yardımcı olmuş, rocky serisinin beşinci ve bol bol mickey hatırlatmaları ile dolu olan filmi.

  muhabeciye kaptırılan paralardan sonra, tommy gunn adlı çocuk yüzlü serseri boksör tarafından yumruklanan sevgili paulie efendi, hiç kimsenin dayak yemesine sevinmem ama olanlardan sonra haketmedin demek abesle iştigal.

  film boyunca sürekli ortalarda dolanan, ustaya saygı ve ekmek yediğin kaba pislememe hayat görüşü sürekli gözümüze gözümüze sokulmuştur. bir yandan da artık yaşlanan ve emekli olmak zorunda kalan rocky efendinin ustalık maharetlerini izleyebilme fırsatı yakaladık. bu ustalık serüveni boyunca sürekli mickey usta göndermeri güzel ve yerinde olmuş.

  4. bölümde ivan adlı rus canavarı antrenman yaparken, onunla paralel hareketleri doğa ananın yardımları ile elden geçiren rocky efendinin görüntülerinin birbirine geçmiş halde montajlanması serüvenini bu filmde de görmek mümkün. nerede mi? tommy gunn adlı hayırsız velet kukla rakibi ile ünvan maçı yaparken, rocky' nin evinin bodrumunda kum torbasına acımasızca vurduğu anlar birbirinin kopyası durumunda, bu tür bir hikaye anlatma sanatını beşinci filmde sürdürmeleri hoş bir ayrıntı olmuş.

  sonuç olarak her ne kadar 1. ve 2. film ve onun ardından gelen 3. filmin kalitesini yakalayamasada, kendi içlerinde barındırdıkları dönemlerdeki yaşam kesitlerini aktarmada 5. film bana* göre başarılı olmuştur. biter mi diye umutlanmış olan devrin film düşkünü çocukları ise 2006 yılında yayınlanan rocky balboa adlı film ile bir seri film macerasının ne denli korkutucu hale getirebileceğine tanık olacaktır.

  yazık oldu! hem de çok yazık!

  edit: 6. film de güzeldir. belki ama. *

  izledikten sonra edit: bir daha filmi izlemeden hakkında yorum yapan, benim buradaki çocuk, top olsun. rocky balboa seride yeri ayrı olan bir filmdir. eline sağlık stallone!