şükela:  tümü | bugün
 • rüşeym. arapça oğulcuk, embriyon, tohum özü.
  ing. germ. örneğin: wheat germ.
 • bildiğim kadarıyla embriyodan ziyade ana rahmindeki çocuk, fetus anlamına gelen sözcük
 • eh doğal olarak taslak manasına da gelir, gelebilir,
  öylesine rüseymi deniyor onu bilmiyorum ama bak.
  bir bilen vardır illa ki.
 • buğday başağının alt kısmında bulunur ve buğdayın tüm besin değerini taşır.buğday rüşeymle birlikte klasik yöntemlerle öğütüldüğünde rüşeymin içerdiği besleyici yağlar 2-3 günde bozulur ve unu acılaştırır.bu yüzden un fabrikaları rüşeymi ayırır ve kullanmaz.1000 ton buğdayda ancak 1 kilo rüşeym elde edilir.rüşeymin yapısında 18 aminoasit,10 dan fazla vitamin,8 mineral,913 protein bileşimi, omega 3-6-9 yağ asitleri,prebiyotikler bulunur.türkiyede süpercritical co2 teknolojisinin uygulanmaya başlanması ile birlikte bu değerli besin maddesine ulaşmamız mümkün kılınmıştır- beyaz ekmek yerine rüşeymli ekmek tüketmekle tüm bu zenginliklere sahip olmak mümkündür.
 • kolestrolün düşürülmesinde, yaşlılığın geciktirilmesinde ve vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkin bir güce sahiptir. demir ve lif içeriği sayesinde kansızlığı önler ve kan seviyesini düzenler.

  söke unun ruşeym ilaveli un karışımı paketinde bunlar yazıyor. ekmek makinesinde de pek güzel oluyor.

  penia mutfaktan bildirdi!
 • lif değeri yüksektir,sindirim sisteminin çalışmasını düzenler.ayrıca üreme sisteminde de etkilidir,kısırlık tedavisinde etkin olarak kullanılır.
 • ekmeğin içinde olduğunu sandığımız,aslında olmayan çok faydalı madde.ruşeym,insanın özüdür,kur'an'da da,tevrat'ta da,incil'de de ismi geçer.bu madde bizim cinsiyet,üreme,sağlık gibi neredeyse tüm özelliklerimizi düzenler ve söylendiğine göre bir insan ömrü boyunca sadece bunu yerse,başka hiçbirşey yemesine gerek kalmaz çünkü içinde vitaminden tutun da proteine kadar herşey vardır.ama olayın şöyle bir yanı vardır,bilindiği gibi israil bugün dünyanın en büyük tohum ihracatçılarından biridir ve genetik mühendisliği orada çok gelişmiştir.israil sattığı buğday tohumlarının içinden ruşeym maddesini çıkarıp kendine saklamaktadır.yani soframıza gelen her türlü ekmek ruşeymsiz,faydasızdır.bu noktada asıl amaçlarıysa erkekleri ilgilendirir.israilliler dünyanın dört bir yanına sattıkları bu tohumlarla gelecekte erkeklerin tüm üreme özelliklerini bozmaya çalışmaktadır.böylelikle kendileri dışında hiçbir ırk üreyemeyecektir.
 • cahiliye devri arap kabilesi ismi gibi tınlayan kelime. **
 • koskoca türkçe'de bu şeye koyacak başka isim bulamamışlar mı merak ediyorum. rüşeym ne amk?
 • piridoksin, bir diğer adıyla b6 vitamini, özellikle protein metabolizmasında çok önemli bir koenzimdir ve birçok nörotransmitterin sentezinde rol alır. çocuklar için günlük piridoksin ihtiyacı yaklaşık 1-2 mg'ken, yetişkinlerin günlük piridoksin ihtiyacı yaklaşık 2 mg'dir. hamile ve emzikli kadınların piridoksin ihtiyacı artar. b6 kırmızı et ve et ürünleri (özellikle karaciğer), çiğ sebzeler, beyaz et, ve bir miktar da süt ve süt ürünlerinde bulunur. ancak işlenme ve pişirme sırasında kolaylıkla bozulur. güneş ışığından, bazik ortamlardan uzak tutulmalıdır.

  e vitamini, kimyasal yapı itibarı ile bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir. birinci fizyolojik rolü biyolojik antioksidan olmasıdır. e vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir. vitamin molekülleri içinde en büyüğü olan e vitamini, tahıl, tahıl ürünleri, süt, süt ürünleri, kırmızı et, sebze ve yağlarda ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur.

  ruşeym, buğdayın en tepesindeki embriyosu… bu madde tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlayan kısımdır. yani buğdayın kalbi ve hayat kaynağıdır. buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi sürecinde özel ayrıştırma işlemleri sonucunda 1 tonundan sadece 1 kilogram elde edilir. türkiye’de fazla bilinmeyen ve tüketimi çok az olan ruşeymnin (ing. adıyla wheat germ) avrupa ülkeleri ve abd’de ise tüketimi oldukça yaygındır.

  ruşeym, b6 ve e vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. tabloda ruşeymin b6 ve e vitamini yanı sıra içerdiği zengin besin öğlerini görebilirisiniz

  wheat germ, toasted, plain
  nutritional value per 100 g (3.5 oz)
  energy 1,598 kj (382 kcal)
  carbohydrates 51.8 g
  sugars 7.8 g
  dietary fiber 15.1 g
  fat 10.7 g
  saturated 1.83 g
  monounsaturated 1.5 g
  polyunsaturated 6.62 g
  protein 29.1 g

  vitamins
  thiamine (b1) (145%) 1.67 mg
  riboflavin (b2) (68%) 0.82 mg
  niacin (b3) (37%) 5.59 mg
  pantothenic acid (b5) (28%) 1.387 mg
  vitamin b6 (75%) 0.978 mg
  folate (b9) (88%) 352 µg
  vitamin c (7%) 6 mg
  vitamin e (107%) 15.99 mg

  trace metals
  calcium (5%) 45 mg
  ıron (70%) 9.09 mg
  magnesium (90%) 320 mg
  manganese (950%) 19.956 mg
  phosphorus (164%) 1146 mg
  potassium (20%) 947 mg
  zinc (175%) 16.67 mg

  units
  µg = micrograms • mg = milligrams
  ıu = ınternational units
  percentages are roughly approximated using us recommendations for adults.
  source: usda nutrient database