• haruki murakami'nin ilk romanı. doğan kitap'tan satışa çıkıyor. çevirmeni ali volkan erdemir.
  • murakami'nin ilk mavi elbiseli kadını bu kitap. kısacık, bir el sallayıp gider gibi bir havası var.
  • murakami'nin, murakami tadını alamadığınız, okuduktan sonra dimağda iz bırakmayan kısa romanı. okumazsanız çok bir şey kaybetmezsiniz..
  • yayımlanan ilk murakami kitabı olması dolayısıyla (1979 yazıyor) dağınık bir kitap olduğunu düşündüğüm roman. son dönem türkçe çevirileri yapılan kısa hikayelerine kıyasla oldukça iyi bulduğum; sahilde kafka gibi bir başucu eserine kıyasla ise zayıf bulmakla beraber bu ve bunun gibi * * kitaplarının hazırlayıcısı olması nedeniyle sempati duyduğum kitaptır ayrıca. tahminimce anlatım tekniği ve olay örgüsü kullanımı açısından farkları olsa da rüzgarın şarkısını dinle ile yakalamaya çalıştığı çizgiyi doğunun güneyinde güneşin batısında' da yakalamayı başarmıştır murakami. tabi o böyle düşünmüyor olabilir.
  • murakami’nin ilk kitabı. o ilklik kitabın her yerine yansısa da ilerideki muhteşem sadelikte ve kendine has o anlatımına göz kırpmıştır. elinize aldığınızda bir saatte bitebilecek çerezlik romandır
  • "o yaz boyunca, fare ile ikimiz sanki bira tarafindan ele gecirilmis gibi yirmi bes metre uzunlugundaki bir yuzme havuzunu dolduracak kadar bira icmistik, yedigimiz fistiklarin kabuklari da j'nin bari'nin butun zeminini bes santim kalinliginda kaplardi. o yaz sikintidan ölmüştük ve hayatta kalmamizin tek yolu da buydu."

okurken boyle yazlar gecirmis beni bir nebze de olsa gulumsetmis murakami'nin guzel ve ilk kitabi.
  • murakamiyi daha iyi anlamak isteyenlere önerebileceğim bir kitap
  • murakami'yi okumaya bu kitapla okumaya başladım ve bu kitapla tanıdığım için çok mutluyum. çünkü diğer kitaplarıyla ilk kitabını kıyaslamak, tarzına neler katarak gittiğini, nelerin değiştiğini görmek oldukça keyif verici olacak. dağınık bir kitap, evet, ama murakami'nin acemiliğinden kaynaklandığını düşünmüyorum. sanki böyle yazmak istemiş gibi. ve dağınık tarzı sevdiğim için okurken oldukça keyif aldım. bütün yalınlığına rağmen kitapta beni oldukça etkileyen birkaç kısım vardı, özellikle murakami'nin kitap için hazırladığı sunuşta kendime feyz aldığım noktalar bile oldu. sanatın, edebiyatın söz sanatlarına boğulmak demek olmadığını gösteriyor bu kitap adeta. özellikle murakami severlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.
  • okumasi oldukca keyifli olan bir kitap. bir cirpida bitiyor zaten.
hesabın var mı? giriş yap