şükela:  tümü | bugün
395 entry daha
 • "...ilk resmi vaka 10 mart’ta açıklandı. 15 gün olmuş.

  15 gün olmuş ve hâlâ sağlık emekçileri “bize malzeme verin” diye haykırıyor!

  istedikleri tomografi, ultrason ya da taş kırma cihazı değil. maske ve koruyucu giysi. sınırlı sayıda maske hastanelere ulaştığında “mutluluk” fotoğrafı çektiren hekimlerle bir salgını önlemeye çalışıyoruz. birçok sağlık merkezinde çalışanlar kendileri üretiyor maskelerini; hatta ihtiyacı karşılamak için oldukça yaratıcı yöntemler geliştirenler var.
  . . .
  virüs kapan her bir sağlıkçı birey olarak yaşadığı sıkıntıya ek olarak, salgınla mücadeleden eksiliyor. sağlık personeli açısından öyle geniş olanaklara sahip bir ülke değiliz. sakınmamız gerek.

  lakin asıl sorun başka. sağlık emekçilerinin morali fazlasıyla bozuk. sistemsizliği, özensizliği ve en basit sorunların dahi çözülmediğini anladıkları andan itibaren ihtiyaç duydukları özgüven doğal olarak sarsılacaktı. uzun çalışma saatlerinin yıpratıcılığının üzerine, hastalanan mesai arkadaşlarının haberleri ve evdekilere virüs taşıma kaygısı eklenince…

  ne oluyor biliyor musunuz? şu anda bilgi kirliliğinin bir kaynağı ne yazık ki sağlık emekçileri! kaçınılmaz bu. çaresizlik onlara da bulaşınca, bütün gün yazışma gruplarında birbirlerine “duyum” aktarıyorlar. bunların bir bölümü gerçek kuşkusuz. ancak şu anda ülkenin en son ihtiyacı olan şey sağlıkçıların paniklemesi. dehşet senaryolarının mahalle kahvesinden üremesiyle, bir uzmanın ağzından çıkması arasında elbette büyük fark olacak. o senaryolar gerçek olgulara dayansa bile, sağlıkçının soğukkanlılığını koruması gerek. bunun için, inşaat patronlarına ya da otomotiv tekellerine aktarılan kaynağın çok küçük bölümünün ayrılması yeter.

  bakın bu yazıda özel hastanelerin kamulaştırılması yok, toplumcu bir sağlık sistemi talebi yok, hiçbir şey yok. sadece ve sadece, kapitalist bir düzende bile üstesinden gelinebilecek basit bir şeyden söz ediyoruz.
  . . .
  bu kafayla yakında tıp fakültelerine girmeyi kafaya koyan öğrenci, hemşirelik yapmak isteyen çalışan bulamazsınız. meydan da sağlık sistemine dahil ettiğiniz imamlara kalır."

  kemal okuyan
  https://haber.sol.org.tr/…hekim-bulamazsiniz-283580
 • arkadaşlar sizleri korumamız için bize yardım edin. ekipman sıkıntısı çok ciddi muhattap bulamıyoruz ve tehdit ediliyoruz. o tek kullanımlık tulumları hasta negatif çıkarsa yeniden kullanmak üzere kenara ayırıyoruz. evlere teste giderken yine tek sefer giymemiz gereken tulumlar 5 kereye kadar zorla kullandırılıyor. bu çapraz enfeksiyondur. hastalığı önlemek yerine şuan yayma riskimiz var. kendimizi korumaktan bahsetmiyorum bile. henüz salgın tepe noktasına ulaşmadan durum bu halde. yetkililer ekipman var diyor ama bu ekipmanlar nerede ve neden verilmiyor sorusu malzeme kısıtlı ilerleyen günlerde hiç mi kalmasın deniyor. bize yardım edin sizleri korumamız için bizleri koruyun. sesimizi duyuramıyoruz
 • bu sağlık çalışanlarını anlamıyorum , o kadar maaş alıyorsun , gidip kendisi alsın maskesini önlüğünü , bu mesleği seçerken bunların olacağını bilmiyorlar mıydı??

  bulamayanlara sabır ve dua tavsiye ediyorum.
 • acil ve bir o kadar elzem istektir. saglik çalışanlarına en iyi koşullarda tüm imkanlar seferber edilmeli. yoksa bunun sonucunu tüm halk görecektir maalesef.
30 entry daha