• bozacı'ların $ahitliği de kabul edilmemi$tir tarih boyunca.

(bkz: şıracının şahidi bozacı)
  • meslek ve sürekli uğraşilari sebebiyle tanikliktan çekinme(cmk)

madde 46 - (1) meslekleri ve sürekli uğraşıları sebebiyle tanıklıktan çekinebilecekler ile çekinme konu ve koşulları şunlardır:

a) avukatlar veya stajyerleri veya yardımcılarının, bu sıfatları dolayısıyla veya yüklendikleri yargı görevi sebebiyle öğrendikleri bilgiler.

b) hekimler, diş hekimleri, eczacılar, ebeler ve bunların yardımcıları ve diğer bütün tıp meslek veya sanatları mensuplarının, bu sıfatları dolayısıyla hastaları ve bunların yakınları hakkında öğrendikleri bilgiler.

c) malî işlerde görevlendirilmiş müşavirler ve noterlerin bu sıfatları dolayısıyla hizmet verdikleri kişiler hakkında öğrendikleri bilgiler.

(2) yukarıdaki fıkranın (a) bendinde belirtilenler dışında kalan kişiler, ilgilinin rızasının varlığı halinde, tanıklıktan çekinemez.

(humk)
    madde 245 - aşağıdaki kimseler şahadetten imtina edebilirler:

1 - iki taraftan birinin nişanlısı,

2 - aralarında evlilik rabıtası mürtefi olsa bile iki taraftan birinin karı veya kocası,

3 - iki taraftan birinin neseben veya sebeben usul ve füruu yahut üçüncü dereceye kadar neseben veya kendisiyle sıhriyet hasıl olan evlilik rabıtası mürtefı olsa bile ikinci dereceye kadar sebeben civar hısımları ve aralarında evlatlık rabıtası bulunanlar,
  • - a- aaaaa, namık abi.. bak karşı balkonda adamın biri karısını aşağa attı!
    - abboovv, aman suat, yürü hızla kaçalım, şahit mahit yazarlar..
    - rahat ol be abi.. aygaz'cıyız biz.. bizimki mahkemede geçerli olmuyo ki..
    - ohhh, doğru ya.. bi an unutmuşum..
  • anaokulu öğretmenleri hakkında da böyle bir rivayet mevcuttur..bu meslegi fazla yapınca çocuklaştıkları gerekçesiyle hem de..şahsen ben böyle bir iki tecrübe edindim. telefonda konuştuğum bir tanesi aynı çocuk gibi konuşuyordu.
  • 5 ve daha fazla yil ucus hayati olan ucucu elemanlarin (kabin memuru/ kaptan) mahkemede yaptiklari sahitligin kabul gormedigi soylenedurur. gerceklik payi ne kadar dogrudur, emin degilim. hukukculara sormak lazim.

edit: hukukcu yazarlar yalanladi. yokmus efendim boyle birsey. peki niye beni yediler bu yalanla yillarca? neyse, zaten mahkemelik, sahitlik edilecek bir durumla da karsilasmadim daha.
  • tanıklıktan çekilme ile tanıklığın kabul edilmemesi tamamen farklı olgular. tanıklığı kabul edilmeyen meslekler gibi bir durum türk hukuk sisteminde bulunmamaktadır, koskoca bir meslek dalının mahkemelerde tanıklık yapamayacağını beyan etmek şehir efsanesinden öteye gidemez. islam fıkhında olduğu söyleniyor fakat her kim ki x'in tanıklığı mesleğinden ötürü mahkemelerde kabul görmez derse o yalan söylüyordur.
  • bankacıların da isminin geçtiği topluluk.
    babana bile güvenme vecizesi demek bundanmış.
  • hepiniz bilirsiniz, pek çok meslek erbabı için söylenegelen bir urban legend vardır. güya bu meslek erbabının orta çağ mahkemelerinde (veya yerine göre amerika'da) şahitliği kabul edilmezmiş. hatta bunun yarı-mantıksal bir açıklaması da yapılır. neyse, bazı örnekler şu şekilde:

aktörler: çok rahat rol yapıp yalan söyleyebilecekleri için.

edebiyatçılar: bunların gerekçesi de sanırım aktörlerinkine benzer.

matematikçiler: kafaları garip bir şekilde 0, 1 mantığında çalıştığı için.

bilgisayar programcıları: matematikçilerinkine benziyor sanırım. ayrıca orta çağ mahkemesinde yargıç olsam ben de "bilgisayar programcısıyım" diyen adamın şahitliğini kabul etmem. yalancı pezevenk, der geçerim.

müzisyenler: az önce star avı'nda bir çocuk söyledi. ne dedi anlayamadım ama.

öğretmenler: emekli bir öğretmen söyledi. inanmadım aslında. götünden salladı sanırım.
  • belli bir yaştan sonra fizikçilerin de şahitliğinin kabul edilmediği söylenegelir..beyni çok fazla yormaktan olsa gerek.
  • bi çeşit lanetli;
    sözlük yazarlarının da sayılması gereken.
hesabın var mı? giriş yap