• sahte raki kaynakli olumlerin patlak verdigi donemde samsun'da bir restoranda yasanmis olay:
    musteri (esprili bir sekilde): bize bi kucuk raki gonder ama sahte olmasin ehe ehe...
    garson (gayet ciddi): yok abi bizde olmaz oyle sahte falan, kendi imalatimiz.
    musteri:?!?
  • şimdiye kadar hiçbir devlet büyüğümüz televizyonda iki duble içip "gördünüz mü bir şey olmuyor" diyemediği için halkın zararsızlığına ikna olmadığı mamül. oysa ne güzel yemiştik fındıkları, içmiştik çayları zamanında.
  • alkollü içeceklere getirilen abartılı zam ve ardından unakıtan'ın ‘içmeyin diyecek halimiz yok. vatandaşımızı vergileri artırarak uyarmış oluyoruz.’ sözünün ardından yaşanması neticesinde komplo teorilerini ister istemez akla getiren olayın baş kahramanı.

- efendim, artık şu içki olayını yasaklayalım mı?
    + yasaklayamayız. çok tepki alırız. ama birşeyler yapmak lazım
    - ne yapabiliriz?
    + vergileri deli gibi arttıralım. fiyatlar delirsin kimse içmesin.
    - emredersiniz...

- efendim. vergileri arttırdık, fiyatlar delirdi, ama halen içiyorlar.
    + hmm. o zaman benden günah gitti. öyle birşey yapacağım ki insanlar rakı içerken korkacak?
    - korkacaklar mı?
    + evet. rakı satışları bir anda düşecek. kimse içmeyecek. içmek isteyenler bile korkacak, içemeyecek.
    - nasıl yani efendim?
    + görürsün. sen önümüzdeki günlerde gazeteleri oku. zafer bizim olacak.
  • bir hükumet geleneği haline gelmiş olan ekonomik açıkları akşamcının sırtından kapatma uygulaması sürdükçe, her gün daha fazla çeşidini piyasada görebileceğimiz rakıdır.

ayrıca ille de (bkz: tekele zam yapan eller kırılsın)
  • hacmen %50 oraninda ideolojik zam bilesimi iceren raki.
  • asıl ilginç olan, sahte rakıdan zehirlenenleri, gerçek rakıyla tedavi etmeleri. rakı hastanın başucundaki seruma takılıyor ve düzenli olarak veriliyor. bu yöntemle sahte rakının vucuttan atılması amaçlıyor. etil alkol ile metil alkolun zıtlığı vücudu temizliyor.
  • metil alkol zehirlenmesinde(sahte raki gibi), etanol alinarak zehirlenme yavaslatilabilir. ama burasi onemli, zehirlenmeye karsi tuketilecek icki en az yuzde otuz alkol icermelidir. yani bira, sarap bu durumda faydasizdir. gercek raki, viski ve vodka kullanilabilir. tabi ardindan en cabuk sekilde zehirlenen kisi detoksifikasyon icin hastaneye ulastirilmalidir.
  • rakıyı yapan mı yoksa rakımı sahte(kar) bilinmiyor, öyle ki; kimya mühendisliği son sınıf öğrenicisi sahte rakı yaparken yakalanıyor... merkeze götürülürken genç, "bu benim bitirme tezimdi. kötü bir amacım yoktu" diyor.
  • içine bir parça karpuz atıldığında yeşil renk alan rakı.

imiş. enişte benim öle dedi tekel bayii..
  • içilmesinden bir gün sonra organizmayı dağıtan, insanın kendine gelmek için yediği haşlanmış patatesleri burnundan kusmasına neden olan zehir*
hesabın var mı? giriş yap