• ülkeyi, güzelliğini, tabiatını vs. internetten araştırısınız siz.
    ben ülke vatandaşlığına nasıl geçilir ile alakalı süreçlerden bahsetmek isterim size;

üç farklı şekilde vatandaşlık hakkına sahip oluyorsunuz;

1- 250.000$ nakit ödeme yaparak
    2- 400.000$ karşılığı mülk satın alarak
    3- st. kitts varandaşı biriyle evlenerek

3. seçenek sizlere kalsın ben ilk iki vatandaşlığın süreçlerinden bahsedeyim size.

efendim 1. seçenekte olay çok ama çok basit. internet üzerinden doldurulan bir başvuru formu sonrası 250.000$ nakiti st. kitts devletinin şeker koruma fonuna yatırıyorsunuz ve pasaportunuz en kısa sürece size ulaştılıyor. cidden süreç bu kadar kolay ve meşakkatsiz. yani diğer ülke vatandaşlıklarına nazaran. tani süreçte karşınıza faklı masraflar da çıkacak. evrak ücretleri vs. asıl meblanın yanında devede kulak bunlar elbette. bu ücret sadece bir kişi için geçerli. evli iseniz eşiniz için 50.000$ daha yatırmanızı isteyecekler. çocuklarınız varsa 18 yaşından küçükler için 25.000$, büyükler için de 50.000$ ödemeniz istenecektir. aile statusünde başvuruyu bir kerede yapabilirsiniz.

2. seçeneğe gelirsek; bu sanırım aile statusundde başvuranlar için en mantıklısı olacaktır. bu seçenekte durum kısaca şu. size st. kitts’de toplam bedeli 400.000$ ve ya üzeri olan bir mülk satın almanızı istiyorlar. hatta devletin sırf bunun için satışa çıkarttığı lüks villalar var ki görseniz dilinizi ısırırsınız o kadar diyim ben size. bu seçenekte işlem şu şekilde ilerliyor. siz satın almak istediğiniz evi beğeniyorsunuz ve başvuru formuyla birlikte süreç başlıyor. evli iseniz eşiniz için 50.000$ daha vermeniz gerekiyor. yine kısa süre sonra hem evinizin tapusu ve pasaportlarınız size ulaşıyor. sonuçta s. kitts’de bir villanız ve yepisyeni pasaportunuz çıkmış oluyor. yalnız küçük bir şart var bunda. aldığınız bu evi 5 yıl süre ile satmamanız gerekiyor. yani devlet şunu demiyor size, sen pasaportları ve vatandaşlığı aldın ama bi 5 yıl satamazsın, o iş öyle kolay değil. sanırım biraz haklılar da. her neyse 5 yıl sonra isterseniz evinizi istediğiniz fiyata satabiliyorsunuz; asaportunuz ve vatandaşlığınız da sizde kalıyor. güzel taraf 5 yıl içinde mülkünüz fiyatını neredeyse ikiye katlıyor. çünkü st. kitts son yıllarda zenginler ve maddi durumu üst düzey insanlar tarafından çok rağbet görüyor.

son 15 yılda bu ülke vatandaşlığına geçen çok sayıda türk var. bunların arasında çok ünlü iş adamları, bürokratlar, elit sosyetenin tanınır simaları vs. var.

peki bunu ne için yapıyolar? sebebi çok belli.. bu ülkenin vatandaşı iseniz bütün schengen ülkeleri dahil, ingiltere başta olmak üzere bir çok ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. orada bir eviniz olması da cabası. çünkü doğasıyla ve deniziyle kusursuz bir memleket. oradaki gibi bir evi başka bir ülkede almak isteseniz milyon$’ı gözden çıkarmanız gerekir. ayrıyeten oradan ev almış simalarla komşu olmak da cabası. yukarıda da bahsetmiş biri, rahmi koç vb. tiplerin çoğu orada oluyor yılın belli zamanları. ee hal böyle olunca o takımın oyuncuları da ortamlarda yer almak istiyor.

süreçler kısaca bu şekilde. daha detaylı bilgi almak isterseniz yeşillendirin, elimden geleni yaparım..

peki ben nereden biliyorum bunları? orasını sormayın, bi halt yedik işte..
  • ulke demeye dilim varmiyor ama ben bugun bunun pasaportunu gordum.

adamlar ilk sayfaya "st kitts is located 2 miles northwest of its sister island nevis" yazmislar.

zannedersem pasaport kontrolunde falan "bu ne lan boyle ulke mi var?" diye soran cikarsa diye yol tarifi koymuslar pasaporta. kendi ulkesine faruk eczanesi muamelesi yapan bir devlet gelenegi var ortada.

bi de benim anlamadigim, sanki sister island nevis'in yerini bilen var. peki nevis'e nasil gidiyoruz birader?
  • tax avoidance amaçlı şirketleşme için ideal offshore noktalarından biridir. fiziksel olarak gitmeden şirket kurabilir, şirketiniz adına banka hesabı açabilir, kredi karti ile sunduğunuz online hizmetlerin ödemesini alabilirsiniz. uslu olursanız paypal ile bile ödeme alabilirsiniz.
    nonresident alien olan şirket sahiplerinden gelir ve kurumlar vergisi almaz.
    (bkz: babanın bile ögret(e)meyeceği şeyler)
  • 150k dolara vatandaşlık veren ülke. ve bu ülkenin pasaportu ile dünyanın önemli bir kısmına vizesiz gidebiliyorsunuz. istanbulda ev alacağıma bunu alırdım.
  • 50 bini biraz geçen nufüslarıyla dünya atletizm şampiyonları tarihinde türkiye kadar madalya almıştır. hatta bir altınları bile var.
  • bu ülke nedir ne değildir diye netten bakıyordum. internet sitelerine girdim. galiba hükümetten bir bakanları geçtiğimiz haftalarda vefat etmiş. allah rahmet eylesin. yakınlarına sabır diliyoruz ekşi sözlük olarak.

http://www.gov.kn/ct.asp?xitem=1994&ctnode=53&mp=1

adaya gidip refah içinde yaşasan da sonumuz kara toprak. bunu gördük bir kez daha.
  • bu ada nin sekli semali alenen ünlem isaretine benzemektedir.. hani bir gün ülkemizi fethe gelseler, nasil ki zamaninda italyanlara "o cizmeyi ayagima giyerim efendi" dediysek, bunlara da "cümlemizin sonuna koruz sizi sonunaaaa!" diyerek sey ederiz..

ulkenin bayragi da bir gariptir.. boyle verev bi siyah cizgi vardir.. üst tarafinda kalan ucgen yesildir, alttaki de kirmizidir.. o siyah cizginin iki yaninda daha ince iki sari cizgi vardir ve yine o kalin cizginin üstünde 2 tane yildiz vardir..

ben bekledim ki boyle sasali bir hikayesi olsun bunun.. "terli kolelerin vucuduna vuran yildizlardan yildizlari aldik.. sari cizgilerle kirbaclari sey ettik.. kirmizi ile kanı, yesil ilete marslilari temsil ettik" desinler.. ama yalan.. yesil adanin bereketli topraklarini, kirmizi kolonizasyondan ve kolelikten kurtulan insanlarin azmini, yildizlar bagimsizlik ve umudu, sari çinlileri, siyah da zencileri temsil ediyormus.. cinliler konusunda palavra attim..
  • pirates'daki kariyerine bir ingiliz korsani olarak baslayanlarin burnunun diregi sizlayarak hatirlayacagi bir donem filmi, karayiplerde bir ada. buraya yerlesim kolonilesme surecinin epey baslarinda oldugundan, oyunda erken donemlerden birini oynarken de st. kitts and nevis karsiniza cikacaktir (-diye hatirliyordum, yonetmenim uyardi). buranin valisinin kiziyla evlendigimi hatirliyor ve su dakikada "gender roles: how to survive as a young female in the male-centered world of computer games" adli bir makale yazmaya gidiyorum.
  • hürriyetinde haberine göre arabeskçiler tarafından çok sevilen, yanıp bitilen ebru gündeş ve reza zarrab'ın vatandaşlık başvurusu yaptığı ülke. formlarıda ingilizceymiş. acaba 400.000$'a evmi aldılar yoksa 250.000$ bastılarmı biri görürse soruversin merak ettim.**
    yatacak yeriniz yok.
  • atletleri, 2011 dünya atletizm şampiyonası 4x100 erkekler bayrak yarışında bronz madalya kazanan ülke.
hesabın var mı? giriş yap