• kimse darılmasın gücenmesin; millet ittifakının başkan adayı kemal kılıçdaroğlu olursa elbette tayyip erdoğan açık ara kazanacaktır.

edit: heyecana, strese hiç gerek yok. düzgün bir adayla muhalefetin açık ara kazanacağı bir seçimi riske atmaya hiç gerek yok.
  • akp seneye kazanır diyenler gelin iddaa'ya girelim. hatta akp'nin oyu %30 'u bile geçemeyecek. bu ülkede yıllardır siyaset yapmış, başkabanlık, cumhurbaşkanlığı yapmış süleyman demirel ne demişti " boş tencerenin deviremeyeceği iktidar yoktur" . millet en ucuz gıdaları bile almaktan aciz. sebze meyve artık lüks olmuş. tavuk kıyması denen şey çıkmış onun fiyatı bile 60 tl. kıvırcık 18 tl. maydonoz demeti 9 tl.

boş tost, boş dürüm, boş baklava satılır olmuş. bu şartlarda açlıkla terbiye edilen bir halkın siyasi tercihini değiştirmeyeceğini düşünen varsa seçmenleri tanımıyor demektir.

akp'nin kemik kitlesi 55 yaş üstü zombi kitle. bu kitlenin oranı 16 milyon kişiden oluşuyor. tabiki hepsi akp'ye oy vermiyor. diğer tarafta ise ekonomi, hukuksuzluk ve açlıkla terbiye edilen 49 milyonluk seçmen kitlesi var. muhalefetinde hedef kitlesi bu. 2018 yılında ki seçmen sayısına göre 8 milyon genç seçmen sisteme eklendi. pandemi vs derkende yaklaşık 5 yıllık sürede 3 milyon seçmen öldü. bunların çoğunluğuda 55 yaş üstü kitle. kısaca zaman hergeçen gün akp oylarını erezyona uğratırken diğer tarafın oylarında artışa sebep oluyor. bu ülkede 6 aylık geçmişe sahip olan genç parti döner ekmek, çeyrek altın dağıtarak %7 oy aldı. bizim seçmenin cebinde ki parada eksilme olduğunda babasını bile tanımaz.
  • algi oyunlari. şaka maka akebe secim kazanacak olsa on kere erken secime giderdi. yiyene dolapta dolma da var. bu arada dolmalik biberin ilosu 25 papel falan...
  • "biz yenilirsek kalkar bir kez daha deneriz, diktatörler yenilirse sonları olur."
  • bayram ziyaretlerinde her türlü görüşten ziyaretçi geldi. sagcisi solcusu, ak partilisi, ulkucusu..

bir kişi hariç hepsi ince dayi'ya vereceklerini söylediler..

bunları göz önüne almayan vatandaş iddiasıdır.
  • “zafer, ‘zafer benimdir’ diyebilenindir.” -atatürk
  • peki hiç düşündünüz mü bu kadar ekonomik sıkıntıdan sonra akp oyu neden hala yüzde otuzda? mesela iktidarda olan anap veya dyp olsaydı bu oy sıfıra kadar inmişti.

ama akpnin oyu yüzde otuz civarında ve değişmiyor.

yiğidi öldür hakkını ver demişler.
    akp bu ülkedeki politikayı ve politikacıyı değiştirdi.

akp örgütlenme politikasını biliyor musunuz? normalde bir partinin il ilçe sorumluları ve onların da altında gönüllüleri vardır. akp nin il ilçe mahalle köy sokak ve hatta apartman sorumluları var. gönüllüler sonra geliyor. yani akp, seçmenini aslında seçimden sorumlu yönetici yapıp partinin yükünü dağıtıyor. bu sıradan seçmene daha önce sahip olmadığı bir özellik katıyor. daha önce kimsenin yüzüne bakmadığı tezgahtara " ben çekmece ilçesi bayındır sokak sorumlusuyum" deme hakkı veriyor.

o da bir nevi sınıf atlıyor. aslında değişen bir şey yok ama o kişi aidiyet duygusu içinde sadakat duygusu kazanmaya başlıyor.

bunun yanında akp sokak, mahalle, ve apartman sorumluları sizin iyi ve kötü zamanlarınızda yanınızda olup belediye ve veya devlet imkanlarını kullanmanızı sağlıyor. cenazeye ekstra bir otobüs geliyor mesela. düğüne eksik olan sandalyeler geliyor veya ne bileyim işte evin önündeki çukur kapanıyor.

basit ama etkili bir propaganda yöntemi.

şimdi bu adamı bırak bu adamın yanındakileri bile akp'den vazgeçiremezsin. çünkü sistem zaten yapılması gereken işlerin bu adam üzerinden nimetmiş gibi sunuyor. ve sanki bu adam olmazsa o işler olmayacakmış gibi geliyor. düşün işte soruyorsun " mehmet sen o ekstra otobüsü nasıl tuttun?" o da cevap veriyor " ahmet abi sağolsun bi telefon etti halletti"

sizi bilemiyorum ama anadolu'nun her tarafında politikanın tanımıdır bu. ben bir adam tanıyayım. ona işim düştüğünde bir telefon etsin halletsin. akpnin türkiye politikasında değiştirdiği yer burasıdır. burasını anlamadan akpyi seçimde yenemezsiniz.

buradan bakınca evet akp hala bu seçimi kazanabilir. çünkü bu ülkede bütünün iyiliği değil kendi iyiliğin her zaman daha önemlidir. eşit ve adaletli bir yönetim istenmez. kendi işine yarayan yönetim istenir.

ve işin kötü tarafı bunun için de her yol mübahtır.

zaten sokakta gördüğünüz ve beş iq'lu dayılar bu sebepten dolayı. o aidiyet ve işini halledebilme ihtimali yüzünden böyle saçmalayıp duruyorlar.
  • hile hurda olmadığı sürece imkansız olay..

bak tekrar söylüyorum; im-kan-sız!!! hile hurda olmadığı sürece rte’nin kazanması imkansızdır!!!!

rte, karşısında bu kadar güçlü adaylar yokken, en iyi seçimlerinde bile %51’i zar zor görmüştür. bu yıl 1.6 milyon seçmen ilk defa oy kullanacak, bu seçmen grubunda rte’nin maksimum oyu %29. sadece referandumdan bugüne ölenler ve yeni gelen seçmen kaybetmesine yeter.

ekonominin geçen sene de aynı olduğu iddiası komik, bu sene çöküşü kendileri de itiraf etti, bizzat rte söyledi baskın seçimin sebebi olarak. ingiltere’de para babalarının ayaklarına kapanıldı, cahilce konuşulduğu için rezil olundu ve ardından toparlasın diye mehmet şimşek gönderildi. ekonomi yönetimi cehaletten dökülüyor, şapka düşmüş kel kabak gibi ortaya çıkmış ne geçen senesi aq?

akp’nin saçmasapan vaatlerine, kalan kürt oylarını da kaybetmiş olmasına, rte’deki kişisel düşüş ve saçmalamalara da girmiyorum. muharrem ince faktörüne hiç girmiyorum, çünkü kendisi zaten giriyor yeterince*

not: keşke kazansa da şu enkaz iyice milletin kafasına kazınsa, millet inşaat projelerinin memleketi bitirdiğini net olarak anlasa. yoksa gelen yeni iktidarı suçlar bizim cahil kesim.
  • bu sefer çok zor gördüğüm olasılıktır. gene de seçmen cehaletini, popülizm silahını, din ve milliyet istismarını, devlet kasasından dağıtılan ulufelerin rolünü ve hamasetin halk üzerindeki tesirini yok sayamıyorum.
  • siyaset uzmanı değilim. kazanır mı kazanamaz mı bilmiyorum . bildiğim tek şey, bu ülke bir akp-mhp dönemi daha kaldıramaz. yoksa ayakta kalmasına imkan yok. yakın tarihte bir sürü örneği var. yugoslavya-lübnan-suriye hatta ukrayna.

malesef türk halkının cehaletinin ve aptallığının sonu da yok. "benim zamanımda kuyruk vardı" deyip ucuz ekmek kuyruğuna giren bir toplum neticede. bunu hesaba katmadan hiçbir öngörüde bulunmayın
hesabın var mı? giriş yap