şükela:  tümü | bugün
 • sultan ikinci ahmed padişah olduğunda köprülü fazıl mustafa paşa sadrazamdı. sultan ikinci süleyman'ın son yıllarında köprülü fazıl mustafa paşa önemli askeri başarılar elde etmişti. belgrad'dan çıkıp tuna'yı aşarak, avusturya üzerine yürüyen köprülü fazıl mustafa paşa, kırım kuvvetlerini beklemeden petervaradin'de düşmana ani bir darbe vurmak istedi. ancak pusuya düşürülen köprülü fazıl mustafa paşa salakamen'de bozguna uğradı ve kendisi de alnından vurularak şehit oldu.

  avusturya cephesindeki ilerleyiş ve mücadele böylece sona erdi. avusturya ile yapılmakta olan savaş neticelenemedi ve osmanlı akınları durdu. köprülü fazıl mustafa paşa'nın yapmaya çalıştığı ıslahat hareketlerinden de, o öldükten sonra vazgeçildi. lehistan'ın amacı, 1672 yılında osmanlılar tarafından fethedilen podolya eyaletinin başkenti olan kamaniçe'yi ele geçirmekti. ancak lehistan'ın kuvvetli hücumlarına direnen kahraman paşa kaleyi korumayı başardı. bunun dışında venediklilere karşı da başarılı direnişler yapıldı.

  eğriboz kalesi kahramanca savunularak venediklilerin eline geçmesi engellendi. diğer yandan sakız kalesi de venediklilerin saldırısına uğradı. ancak sakız kalesi tüm çabalara rağmen, 21 eylül 1695 tarihinde şartlı olarak venediklilere teslim edildi.
 • savaşın olduğu yerde yaşayan ve yerel tarihle ilgilenen bir arkadaşım var. bana savaşla ilgili haritalar göndertti. açıkça görünen o ki türkler savaşın başında yanlış yer tutmuş. o gün türkler sırtlarını tuna'ya yüzleriniyse fruska gora tepelerine vermiş biçimde konuşlanmışlar. düşmansa -tabiatıyla- tam aksi yönde konumlanmış. zaten bu slankamen denilen yer fruska gora'nın batı etekleri oluyor. yani bizimkiler doğal olarak bölgenin en alçak yeri olan tuna sahillerinden tepelik bir araziye doğru hücuma geçmişler. bu tabi en basit savaş taktiklerinin dışında bir durumdur. ne diyordu general hummel, the rock'ta;

  - yanlış bir yere girdiniz. siz aşağıdasınız biz yukarıda.

  19 ağustos 1691 günü slankamen'de olan da buydu. aslında türk genelkurmayının ilk planı oldukça gerçekçiydi. tuna'yı tutarak düşmanı susuz ve avusturya'dan gelecek yardımdan mahrum bırakmak. ancak ne olduysa oluyor türk ordusu bir anda kırım'dan gelmekte olan tatarları beklemeden hücuma geçiyor. bunun sonucunda da hem hakim bir konumda bulunan hem de daha yüksek ateş gücüne sahip olan avusturya ordusu savaşı kazanıyor. hem de tam olarak o ateş gücüne işaret edecek biçimde bir osmanlı sadrazamını savaş meydanında alnından vurarak.

  ps. o değil de savaşın olduğu yerin adı slankamen. osmanlı kayıtlarında ıslankamen diye geçiyor. salankamen nedir aga?
 • osmanlı ordusunun bu savaştan sonra geride bıraktığı bir takım araç gereçler sanal bir ortamda (alman bir sitede, sadece almanca açıklama ile) sergilenmekte. döneme ait askeri (yeniçeri, serasker, vb.) ve sivil eşyaları görebilmek çok etkileyici.
 • alman ordusunu bu savaşta baden markgravı ludwig yönetmiştir.
 • arkadaş sözlük iyice bok oldu. vikiden kopyala yapıştır yapınca sözlük yazarı mı olunuyor. bırakın ozaman ben çaylak kalayım.
hesabın var mı? giriş yap