*

• başlangıçta dramatik ögelerin fazlalığıyla hüzünlü ve renksiz görünen, ancak, hikaye ilerledikçe yavaş yavaş renk kazanmaya başlayan ve sonuna doğru ise algıda "kozasından çıkan bir kelebek imgelemi" yaratan anime serisi.

kurgu görünürde şogi oyunu etrafında dönüyormuş gibi olsa da, aslında depresyonda olan ve yaşama isteği olmayan 17 yaşındaki bir gencin (kiriyama rei) yavaş yavaş hayata tutunma sürecine ve bu süreçte çevresinde bulunan insanlara odaklanmış durumda.

bu seride dikkatimi çeken nokta, karakterin değişen algısı ile birlikte kurgunun anlatı biçiminin de değişmesi. bu sayede izleyici idrak etme ve anlama sürecini görüntüsel boyutta da yaşıyor. dolayısıyla, verilmek istenen mesaj misliyle aktarılmış oluyor.

ben sevdim.
  • --- spoiler ---

ve 21. bölümde toryanse çalar.
    --- spoiler ---
  • masterpiece kabul edilebilecek güzellikte bir anime. dram ve komedi bir arada olmakla beraber görsel yönden tavan yapmış durumda. çizimler koşturmalı anlarda arka plan su gibi akarken dahi en ufak ayrıntısına dek insanın ağzını açık bırakıyor. ana karakter rei'nin 3 kız kardeşin evinden kendi evine döndüğünde yaşadığı yalnızlığın anlatıldığı bölüm anlatılacak gibi değildi. senaryosu, yan karakterleri, yalnızlığı ve komediyi anlatışı, stresli anlarda çalan agresif ve chill arasında gidip gelen jazz müziği, kısacası her şeyiyle bir şahaser. 2004 yılında cowboy bebop ile başlayan anime maceramda yine ilk defa "bebop'tan daha mı iyi?" diye sordurdu bana. izlerken nolur bitmesin diye saç baş yoldurdu. sanat resmen sanat yapmış adamlar.

https://www.imdb.com/title/tt6074794/

bunu izlemeden kimse anime izliyorum demesin bence.

ek: bir de momo diye bir karakter var ki benim gibi bir adama bile hayatımda lan keşke kızım olsaydı dedirtti.

ek 2: ikinci sezonu başladı ve tek kelimeyle nefret ettim gibi bir şey oldu.
  • başyapıt.

animasyon stilleri çok farklı olmasına rağmen ''ping pong the animation'' ile işlediği konu/tema olarak çok benzerlik taşıyan animedir ki zaten o da başka bir diğer başyapıttır. şiddetle tavsiye edimliorum.
  • chika umino*' nun yazıp hikayelendirdiği 2007 yılında çıkan manga.an itibariyle 15. cildi 166. sayısı çıkmıştır ve mangası hala devam etmektedir.çesitli ödüller kazanmıştır(4th manga taisho award,grand award of the 18th tezuka osamu cultural prize gibi).hakusensha yayınevine bağlı young animal dergisinde yayımlanmaktadır.

animesinden bahsedecek olursam shaft harikası bir yapım.ilk dakikasından itibaren sevdim.seçtikleri müzikler olsun ,renk tonları olsun hepsi çok hoş.2. sezonu mangaya göre cilt 9, bölüm 89 da bitti.yani animeye çekilecek daha doluca bölüm var.natsume yuujinchou izlerkenki tadı aldım.aynı depresyon ,yalnızlık,başkalarına değer veren ,ince düşünen güçlü karakterler.yan karakterlerden de sevdiğim o kadar fazla ki.en çok sevdiğim kai shimada sanırım.daha da çok bölümü aynı kalitede çıkar umarım.
    burda da trailerı
  • yaya yaya iki ayda izlediğim ve tadı damağımda kalan ballı börekli, çikilatlı şuruplu anime.
    şu sıralar netfiriks boşuna yakmasın diye hımm şu neymiş bu neymiş acaba diye açtığım her yapımı beğenerek bitiriyorum. (netfiriks yanlış yerde övdüm seni karşim başlığını söyle orada öveyim)
  • iki sezonunu da bitirdiğim anime. özellikle ikinci sezonu çok iyi. aşmış resmen. ilk sezon biraz bunalttı, ama yine de iyiydi. ikinci sezon ise hiç sıkmadı aktı gitti, ayrıca iki sezonda da (ağırlıklı olarak ikinci sezon) insanı gerçekten duygulandıran kısımlar mevcut. dram yanında insanın içini ısıtan bir kısmı da var bu animenin.

satrançı severim baya japon satrancı pek ilgimi cekmesede animedeki maçlar baya ilgimi çekti özellikle meijin souya 'ninkiler, 3. sezonda daha fazla görebiliriz umarım.
  • momo-chan anime tarihinin en tatlı karakteri olabilir momo momo momo
  • içimi ısıttı üç günde bitirmişim. izlemediğim zamanlarda rei ne yaptı acaba diye düşündüğüm oldu. ve aklımda bir sürü soruyla kaldım. karakterlerin içsel olarak gelişmelerini izlemek çok keyifliydi. konunun başka kişiler ekseninde dönebilmesi de. mangaya hiç göz atmadım ama devam etmesi gerek. hiç düşünmeden başlayın ama benim gibi üç günde bitirmeyin.
  • dün gece ikinci sezonunu bitirerek anime serisinin günceline geldiğim muhteşem başyapıt. mangasını bilmiyorum tabi nasıldır ancak animesinin ikinci sezonu izlediğim en iyi anime sezonlarından biriydi kesinlikle, ilkini pek de beğenmemiş olmama rağmen bağlanmakta hiç zorluk yaşamadım ikinci sezonun ilk bölümüyle birlikte.

dün bitirir bitirmez uyuduğum için midir bilmem ancak dün rüyama girdi;
    rei ve nikaidou ile shogi oynuyorduk*, sürekli daha maç başlarken kaybettiğim için trip atıp nehir kenarına hava almaya çıktım. yapma böyle deyip yanıma gelip geri döndürdüler beni. oturup çayımızı içerken ben de onların maçını izledim.

--- spoiler ---
    sanırım turnuvada karşılıklı oynayamamaları da etkiledi ki büyük bir keyifle aralarında maçı izliyordum.*
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap