• şargoz temalı bar açacağım...
    her türlü şarap+gazlı/gazsız içecek karışımı olacak menüde; şarap+gazoz, şarap+kola, şarap+meyveli gazoz, şarap+meyve suyu vs... fiyatlar ucuz olacak zaten ucuz şaraplar kullanılacak amaç insanları bira hamallığından kurtarıp bir mekanda ucuza alkol içirebilmek!

özel minik şarap şişesi şeklinde bardaklarda servis yaptıracağım... barın üstüne de "çekirkeyf olmak serbest, sarhoş olmak yasaktır!" yazacağım... güzel de müzikler olur ama canlı müzik yok gençler, kusura bakmayın. 2 bardak şargoz+biraz mezeye 10-12 lira verir çıkarsınız.
  • bunu ilk defa izmir'de içirmişlerdi bana, 7-8 sene önce. alsancak'ta. ilk gördüğümde "bu ne saçma şey lan" demiştim. süper kelle yapmıştı bizi. sonra bir daha hiç içmedim. izmir'e özgü bir gelenekmiş gibi kaldı kafamda. bu arada 1-2 defa daha gittim izmir'e ama yine denk getirip içemedim hiç. bunu bilmeyen izmirli arkadaşlara denk gelince çok şaşırıyorum. "pastırma ne be" diyen kayserili gibi. kafamdaki şargoz, izmir'in resmi içeceği arkadaş. lütfen tüm izmirliler bilsin. alla alla ya.
  • 3 liraya alınan 1 şişe beyaz şarap ile 1 liraya alınan 1,5 litre fruko vb.. gazoz ile toplamda 4 liraya kimi bünyelerde 2 şişe şarap alkolüyle toplamda 8 liraya şarhoş edebilen, ekonomik alkol tüketiminin adıdır.
    4 birada uçarım diyorsanız aynı yolla 8 liraya yine sarhoş olunabilinir.

baş ağrısı biraya göre nispeten azdır.
    uyanılınca alkolü parçalamak için vücutta harcanan suyu şargozda daha belirgin hissedersiniz.derhal su tüketimine yönelir şargoz mağdurları.

"kırmızı sek, beyaz gazozla" şeklinde ritüel bile oluşturabilir.
  • lise yıllarını kordonda geçiren herkesin mutlaka denediği karışımdır, efsanevidir. bu entry girilirken bir yandan da yudumlanan içkidir ayrıca.
  • 1'e 1 ölçeğin en güzel karışımı verdiğine inandığım ucuz şarabın içilebilmesinin tek yolu. oldukça ucuza kafa yaptırmasıyla alkole gelen zamlardan sonra bizi vodkadan uzaklaştırmış kendine aşık etmiştir şargoz.

1,5 litrelik bir uludağ gazoz ki yaklaşık 1.25tl civarında ve 5-6 liralık şaraplarla azami 8 liraya oldukça doyurucu kafa yapan öğrenci kızıl aşktır.

tavisye edilen karışım yönetimi;
    1,5 litrelik gazozun yarısının içilir yada etrafta bulunanlara içirilir ve akabinde şarap şişesiyle gazoz şişesini çiftleştirmek suretiyle şarabın gazozun içine akıtılmasıyla oldukça basit bi şekilde karışım elde edilir.
    tavsiyem gazozun yarısını içmek yerine başka bir şişeye boşaltmak böylece eğer karışım tadı hoşa gitmezse gazoz ilavesiyle biraz daha yumuşatmak mümkün oluyor.

ayrıca ek olarak belirtmek isterim ki gazozun üzerine boca edilen şarapla gazozun karışmayışı ve karıştığı o orta bölgede oluşan bordo rengin güzelliğine de söz yoktur.
    en iyi karıştırma yöntemi ise karıştırmadan şişeyi çalkalamadan şişeyi olduğu gibi ters çevirmek suretiyle olandır. aksi halde şargoz köpürüp bir kısmı mundar edilebilir. aman ha diyim...

afiyetle içmeler.
  • evin sarabi ve sprite ile yapilinca, ikinci bardaktan sonra hassas bunyeleri sarhoslukla bas basa birakan, yaz aksamlarinin ideal ickisi. sarap-gazozun kisaltilmisi.
  • $argoz seklinde okundugunda sarap+gazoz karisimindan olusan guzel bir ickiyi anlatan kelime.
  • "gazap" da denebilirmiş.
  • gecen pazar yapimini ogrendigim icki karisimi. iki olcu ucuz sarapla bir olcu ucuz gazoz karistirilir, kafadaki tum anti-tezler yok edilir ben bunu niye iciyorum yahu? deli miyim neyim? afiyetle icilir.
  • acildiktan sonra bekleyince bozulmayan bir sarapla yapiyorsaniz bir iki saat bekletmek tadini cok degistirir.sprite 7up gibi limonlu gazozlar asla kullanilmamali fruko uludag camlica gibi sade gazozlar tercih edilmelidir. kisinin zevkine gore oran degistirilebilir ama likir likir icilesi, birkac saatte komaya goturesi bir icki isteyenler icin %50 gazoz %50 sarap idealdir.
hesabın var mı? giriş yap