şükela:  tümü | bugün
 • bir internet... fenomeni. öncelikle tanımlamak gerekirse, scp foundation, bir korku yazın projesidir. bir çok katılımcısı olan bu projede, scp foundation adlı bir organizasyon anlatılmaktadır.

  scp foundation, 'anormal' olarak tanımlanabilecek muhtelif eşyaları, insanları, varlıkları vb. koruma, kontrol altına alma ve gerek onları insanlığın geri kalanından, gerekse insanlığı onlardan koruma amaçlı bir organizasyondur (scp'nin açılımı 'secure, contain, protect' yani 'bul, kontrol altına al ve koru' şeklindedir). bu 'anormal' varlıklar arasında, fotoğrafı çekilenin o anki en büyük isteğini çektiği fotoğrafta gösteren basit bir polaroid kamera gibi basit ve tehlikesiz şeylerden, serbest kalması halinde tüm evrenin varlığını tehlikeye düşürebilecek varlıklara kadar pek çok şey bulunmaktadır.

  scp'lerin tanımları, organizasyon prosedürleri ve scp'lerle ilgili hikayelere scp foundation wiki sitesinden erişilebilir.

  scp foundation, internet üzerinde denk geldiğim en başarılı serbest yazın örneklerinden biridir. scp'lerin tasvirlerinde kullanılan, stratejik sansür ve silinen kısımlar, korku öğesini, hayal gücünü tetikleyerek daha da arttırabilmektedir. açık olarak mevcut bilimkurgu, mitoloji ve fantastik kurgudan etkilenenler olmasının yanında, aralarında gayet yaratıcı ve insanı dehşete düşüren orijinal örnekler de bol miktarda vardır.

  eğer hayal gücü fazla aktif biriyseniz, 'keter' olarak sınıflandırılan varlıkları okumanızı tavsiye etmem. ayrıca, scp-173'ten de uzak durun.
 • aşağıda, bir birinden korkunç üç girdisini bulabileceğiniz proje... bilhassa spoiler içine aldım, çok korkunçlar çünkü.

  --- spoiler ---

  scp-1212:
  bir ütü masası olarak gözlemlenen bu scp, katlandığında azer bülbül türküleri söyleyerek çevresindekileri korkutur.
  yapılan laboratuvar gözlemlerinde, ütü masasının aslında 90'lık bir kaset olduğu görülmüştür. kasedin her iki yüzünde de aynı tracklist'in olması, bu scpyi diğerlerinden çok daha gizemli ve korkutucu kılmaktadır.
  ütü masasından alınan örneklere bakıldığında, ütü tahtasının üzerinde isot izlerine rastlanmıştır. bu da ütü tahtasının bir öğrenci evinden gelmiş olabileceğini ve yemek masası olarak da kullanılabileceğini göstermektedir. bu nedenle scp, ağır güvenlik altında tutulmak yerine, scp derneği polatlı şubesinin girişteki kilim üzerine yerleştirilmiş ve kolonya ve peçete servisi yapmak için kullanılmaktadır.

  scp-2138-1:
  bu scp bir mezarlıkta ortalığa bırakılmış olarak bulunmuştur ve 3.5"lik bir diskettir.
  disketin üstündeki etiketin yırtılmış, kirli ve yamuk yapıştırılmış oluşu, bu scp'yi bayağı bir korkutucu hale getirmektedir.
  disketin içindeki dosyalar bir bilgisayara aktarılmış ancak bilgisayar ekranı disketin çıkartılmasına müteakip, 320x240 çözünürlüğe geçiş yapmış ve siyah ekrana kırmızı yazı tipi ile "arkana bak" yazmıştır. scp araştırmacıları tarafından yapılan "arkamıza bakmak" adlı gözlemlemede, araştırmacıların arkasında olağan dışı bir şey olmadığı kayıtlara geçirilmiştir. fakat araştırmacıların tekrar ekrana dönmelerine müteakip, bu defa ekranda "press any key to continue..." ibaresi belirmiştir.
  scp'yi anlamak için yapılan çalışmalar şimdilik, "klavyede any tuşunu bulmak" olarak adlandırılan araştırma ile devam etmektedir (çok korkunç).

  scp-cr9:
  bir yara bandı olan scp-cr9'nın en belirgin özelliği, pakedinin açılmamış olmasına rağmen, yara bandı üzerinde kan olmasıdır.
  scp derneği araştırma görevlileri, kanın yara bandı pakedine nasıl girdiğini araştırırken çok daha çarpıcı bir bulguya imza atmıştır.
  aslında kan, yara bandına bulaşmamış, yara bandı bir canlı olduğundan ötürü ve pakedin içinde ezildiğinden mütevellit kanamıştır.
  scp derneği araştırma görevlileri, yara bandı pakedine oksijenli su ve tentürdiyot uygulamak suretiyle kanamayı durdurmayı başarmış, ancak bu esrarengiz canlının bir ameliyata ihtiyacı olup olmadığını saptayamamıştır.
  pakedi açarak canlının yaşamına kast etmek yerine, scp-cr9, şimdilik üstüne başka bir yara bandı yapıştırılarak, scp derneği tıbbi hizmetler kurum merkezi'ndeki yoğun bakım biriminin ecza dolabına kaldırılmıştır.
  --- spoiler ---

  ben demiştim
 • procedure-110-montauk, scp-682, scp-173, scp-002, scp-087 gibi şeylerin kabuslarınızda kendilerine yer bulmalarına neden olabilecek organizasyon.
 • çok sağlam bir kurgudur. internette de pek bilinmiyor. guillermo del toro gibi birinin elini atması ve kaliteli, özenli bir film ile blair witch project'in 1000 katı etki yapabilir.
 • ilk defa efe aydal'ın youtube kanalında denk geldiğim anlatıdır.. tehlikeli nesnelerle ilgili korku hikayeleri..

  başka scp'ler falan diyordu. neymiş bu scp diye baktım ve gerçekten çok farklı hikayeler çıktı ortaya..

  benim dinlediğim ilk örnek hikaye:
  https://www.youtube.com/watch?v=kdteesv2tg4

  bu da scp nedir videosu:
  https://www.youtube.com/watch?v=yx4khgngcku
 • işte bazı k-sınıfı senaryoları:

  ak-class end-of-the-world scenario: bir scp sayesinde tüm insanlığın akli dengesi yitiriliyor ve zihinsel algısı değişiyor, delilik yayılıyor, basitleştirmek gerekirse millet tam anlamıyla kaffayı yiyor.

  ck-class restructuring scenario: bu biraz ilginç. tarihin yeniden yazılması veyahut kozmik bir gücün müdahelesi ile vs. şu anki zamandaki gerçeklik değişiyor, global hatta evrensel de olabilir, sadece bölgesel olmakla da kalabilir.

  ık-class collapse of global civilization scenario: adından da belli zaten, tüm medeniyet çöküyor.

  sk-class dominance shift scenario: dünyanın kontrolü insanlık dışındaki başka bir ırka geçiyor, yani bu öbür ırk üstün ırk oluyor, insanlar da dünyada var olmaya devam ediyor ama daha güçsüz bir şekilde. izlemek isteyenler için konuya örnek olarak youtube'da scp-752 ile ilgili amatörce çekilmiş bir senaryo videosu da var.

  xk-class end-of-the-world scenario: işte bu en sıçırtkan senaryo diyebiliriz. insanlığın yok oluşu, dünyanın yok oluşu, evrenin yok oluşu hepsi bu kategoriye alınabilir aslında.

  zk-class reality failure scenario: gerçekliğin belli fizik kuralları veya bir scp tarafından yok edilmesi veya bozunmaya uğraması. endişelenmeyin bölgesel de olabiliyor.*
 • kurgusal bir vakıf. bu vakfı merkeze alan, bir dizi hikaye ve açıklama wikipedia temelli bir topluluk tarafından oluşturulmuştur. kümülatif kurgular içerisinde en başarılı örnek bence scp hikayeleridir. kurguda scp varlıkları önceleri üç ana kategoriye ayrılarak dosyalanmış, bu dosyalar wiki sayfasında halkla bulusturulmustur. kurguda adı geçen varlıklar, nesneler ve kurumlar, şehir efsanelerinden antik mitolojilerin anokronik çarpıtmalarına uzanan bir perifel içerisinde değerlendirilir . scp varlıklarını ele alan hikayeler, seriler ve alternatif evren kurgulariyla birlikte bir derya denizdir. tam üç yildir okuduğum, takipçisi olduğum bu evren hala bir derya deniz. giderek büyüyor . özellikle belirli gün ve haftalara özel sunumları iple çekerim . bence insan yaratıcılığına çok iyi bir örnek bu vakıf ve hikayeleridir. bir noktada vakıf için ele alınan wiki sayfası bile bir scp varlığı ile ilişkilendirilmiş. öyle de twist doludur.
 • scientific creepy pasta'nın- yok yok olmadı, "secure contain protect"in kısaltmasından gelen, bir çeşit bilimsel creepy pasta'lara ev sahipliği yapan internet sitesi.

  hikayesi şöyle, scp denilen varlıklar, (canlı - cansız her şey olabilir, bazen bir timsah, bazen bir oyuncak ayı, bazen parazit, bazen bir şehir, bazen sonsuz bir ikea dükkanı bile olabilirler) ve bu varlıkların incelenmesi - muhafaza edilmesi üzerine bir organizasyon kurulur. bu varlıkların olağanüstü yapısını insanlardan saklamak amacı uğruna çalışırlar.

  bu scp'ler genel olarak 5 farklı kategoride sınıflandırılar. bunlar;
  safe: kolayca muhafaza edilebilen scp'ler bu sınıfta yer alır. yalnız bir scp'nin safe kategorisinde yer alması, bir tehdit olmadığı anlamına gelmez. sadece organizasyon kolayca muhafaza edebilecek kadar bilgiye sahiptir. bu sebeple problem çıkaramazlar.

  euclid: bu kategorideki scp'ler muhafaza edilmek için daha fazla kaynak harcar, ve doğası tam olarak bilinmediğinden nasıl davranılacağı tam olarak bilinmez.

  keter: bu sınıfta yer alan scp'ler muhafaza edilmesi zor varlıklardır. genel olarak organizasyon tarafından bilinmeyen doğaları nedeni ile istikrarlı bir şekilde muhafaza edilemez ve muhafaza edilmediği takdirde büyük bir tehlike arz ederler.

  thaumiel: bu sınıf scp'ler genel olarak diğer scp'leri kontrol altında tutmak amacı ile kullanılır. varlığının ve konumunu bile o5 konseyi haricinde az sayıda scp personeli bilir.

  neutralized: bu sınıfta bulunan scp'ler istenerek veya yanlışlıkla yokedilmiş, öldürülmüş veya deaktif edilmiş varlıklardan oluşur. bir tehdit teşkil etmezler.
 • keşfedip epey kurcaladıktan sonra uyuyunca rüyalarıma karışan varlık/eşyaların olduğu değişik site. şimdilik en beğendiğim scp-294. scp-956 da epey iyi. bir de şimdiye kadar fotoğrafı olan tüm spc'lerde reverse image search yaptığımda asıl kaynağın yine bu site olduğunu fark ettim, yani fotoğraflar tamamen özgün. helal olsun, adamlar yapıyor.

  edit: scp-1981'i unutmuşum.
 • bir marble hornets değil, ancak kesinlikle iş yapar.
hesabın var mı? giriş yap