şükela:  tümü | bugün soru sor
 • retail dvd çıkmadan önce dükkanlara ve daha önce eleştirmenlere de gönderilen, genelde altyazısız ama copyright uyarıları 10 dakikada 1 geçen özel bir dvd versiyonu. satılmak için yapılmamış olup sadece az sayıda kişi ya da kişiler izleyebilir. store'larda toplu gösterimi de yapılabilir elbette.
 • bu cins dvdler daha film gosterime girmeden elestirmenlere gonderiliyorlar sanirsam ki bazen film yeni gosterilirken sinemalarda file sharing programlarinda dvd kalitesinde divxleri bulunabiliyor.. bazen normal dvd kalitesinden dusuk kalitede oluyorlar..
 • dvd releaseden sadece altında geçen altyazı ve eksik dvd menüleri ile ayrılan film versiyonu
 • bu dvd'lerin aninda divx yapilip nete koyuldugunu farkeden film $irketleri son zamanlarda coguna 10 dakikada bir bir sureligine siyah beyaz olma gibi sinir edici "ozellik"ler eklemekte, sulalelerinin sik sik sevgiyle anilmasina sebep olmaktadirlar.
 • kimisinde ekranın sabit bir kısmında mozaikle sansürlenmiş izlenimi veren bir nane bulunur. fena halde sinir bozar. bozmaması için ekranın orasında meme varmış da rtük kızıyomuş ondan mozaiklemişler gibi düşünebilirsiniz. lakin meme fikri sizi tahrik ediyor filme konsantre olmanızı engeliyorsa o zaman orada sigara varmış gibi düşünün.
 • şu aralar yağmur gibi yağmaktalar malum yerlere. hobbit, the impossible ve zero dark thirty'den sonra django unchained da geldi beyler. kim lan o akademideki yüce gönüllü, nur yüzlüler. çıksınlar ortaya. neyse. yumulun.
 • bu dvd'lerde ekseriyetle ingilizce altyazı bulunmadığı için ve ses kalitesi retail dvd'lere veya bluray'lere kıyasla daha düşük olduğundan çevirmenlerin bu sürümlere altyazı yetiştirmeleri oldukça zordur. screener çıktı diye ertesi gün türkçe altyazı beklemek çok mantıklı değil, öyle bir altyazı gelirse de kalitesi malum olacaktır.
 • django unchained'in izlenmemesi gereken bir ripi.

  önce efendi gibi gider sinemada izlerim, sonra da eve gelir hd olanını indiririm. sormayın neden, öyle işte. korsansak bile bir adabı var. bir damak tadımız var.
 • ödül sezonlarında iyi imdadımıza yetişiyorlar. yoksa, aday filmleri törenlerden önce izlememiz ve değerlendirebilmemiz mümkün olmazdı.
 • bunlar güya gönderilen kişiye özel işaretleniyorlar, mesela her dvd'de farklı bir sahnede siyah&beyaz oluyor ve bu sayede bu dvd'nin kime ait olduğu tespit edilebiliyor diye tahmin ediyorum.

  anlamadığım şey, nasıl oluyor da bu işaretlenmiş dvd'ler riplenip torrente düşüyor ve bilmemne sinema eleştirmeni tutuklandı, billmemne dvd kiralama zincirine polis baskın yaptı gibi haberlere pek rastlamıyoruz.

  en son oscar'ları sunan ellen sıdrımış mesela: http://variety.com/…ted-ellen-degeneres-1201044105/

  oysa ki bu telif hakkı koruma kurumları liseli ergenlerin peşine bile düşebiliyor.