*

şükela:  tümü | bugün
 • bir likit içindeki küçük kalıntıların dibe çökmesi veya döndürülen bir kapta merkezkaç gücü ile kenarlarda birikmesi
 • hucre sayimi kan testinin halk arasindaki dilidir*. kan ilen dolu tupdeki hucreler cokmeye birakilir*, ne kadar cok cokme olursa o kadar cok hucre vardir gibi basit bir mantik uzerine kuruludur, gunumuzde yerini total hucre sayimina biraktiysa da vaktiyle sonuclarinin heyecanla beklendigi, degerler sinirlar icinde cikarsa sevincten cayda cira oynendigi bir kan testidir.
 • bir de tsat ve psatlarda bir unitedir, sudaki pisliklerin*** kimyasallarla karistirilip reaksiyona girmeleri beklendikten sonra cokelmeleri icin bir tanka alinmalari isleminin adidir.

  genelde yuvarlak sedimentasyon tanklari makbuldur, cunku sedimentasyon tanklari reaksiyonlarin hizlanmasini ve tankda homojen bir karisim bulunmasini saglamak amaciyla yavas yavas* karistirilir, dairesel tanki karistiracak sistemi yapmak daha kolaydir. bazen diger geometrik sekillerde de bulunsalar her zaman mumkun oldugunca sig yapilirlar, yani dusunun 50 metrelik derinlik olsa (cok afedersiniz) bokun taa tepeden dibe varmasi surecinde ananem might and magic ixu bitirir, budur nedeni.
 • yaşa, cinsiyete, metabolizma hızına, kişinin gebe olup olmamasına, boka püsüre göre bulutan nem kapıp etkilendiğinden çok da spesifik olmayan fakat yine de abartı yüksek değerlerine malign olaylar ve tbc gibi durumlarda rastlayabileceğimiz ölçüm metodu
 • romatizma hastalığından muzdaripseniz her yıl sayımını yaptırmanız gereken hede.
 • sozluk anlamiyla cokelme.infeksiyon ve de malignite durumlarinda artis gosteren fakat bu hastaliklara eslik eden kalp ve bobrek yetersizligi gibi durumlarda da artmayarak yanlis sonuc veren test.
 • gozlemsel olarak cokme diye algilandigindan precipitationla karistirilmamasi gereken olay.
 • yuksek cikmasi vucudun bir yerlerinde bir iltihap olabileceğinin emaresidir.
 • rahim ve yumurtalık kanseri şüphesi olan bayanlardan ca 125 testi ile birlikte istenen testtir.35 birim üstü yüksek kabul edilir.
 • buğdayların gluten kalitesi hakkında bilgi veren önemli bir analiz yöntemdir. buğdaydan elde edilecek unda deney yapılırken özel değirmenler kullanılmalı ve 150 mikron göz genişliğindeki elekten (9xx) elenmesi gerekir. belirli randıman ve belirli irilikteki un parçacıklarının sulu zayıf asitlerde, su alıp şişmesi belirli sürede çökmeleri sonucu oluşan hacim, çökme değerini verir. özel sedimantasyon tüpünde 3.2g un tartılır, üzerine 50ml bromfenol mavili su kanup tüpün ağzı kapatılarak kuvvetlice çalkalanır, sonra çalkalama aletinde 5 dakika çalkalanır. üzerine 25 ml test çözeltisi (laktik asit + izopropil + su karışımı) ilave edilerek tekrar çalkalama aletinde 5 dakika çalkalanır. aletten alınan tüpler 5 dakika bekletildikten sonra tüp içinde çökmüş haldeki un seviyesi tüp üzerinden ml olarak okunarak sedimantasyon değeri belirlenir, iki paralelin ortalaması alınır. bu değer un'un gluten kalitesine bağlı olarak yüksek çıkar. ekmeklik unlarda 15-20 ml orta 25-30 ml iyi 30 üzeri çok iyi kabul edilir. gözleri zayıf olan analistlerin çökelmeyi okuyabilmesi için el feneri veya arkadaşının gözlüğünü kullanması fayda sağlayacaktır görüşündeyim.
hesabın var mı? giriş yap