• bi abimizin arabadaki kasedi çıkarıp cebren ve hile ile taktığı hakan taşıyan kasedinden bir şarkı. dinlemesem de gizel anlatmış, hoş da olmuş şarkı.
  • (bkz: veda şiiri)
  • veda şiirinden esinlenilmiş diye düşünüyorum..
  • böylece "seni en masum halinle hatırlayacağım"dır.
  • hakan taşıyan'ın gitme kavramı üzerine etkileyici bir şarkısı. orhan gencebay'ın ya evde yoksan şarkısındaki olayın öncesi sanki. kahramanımız bir zamanlar bu şarkıyla gitmiş de, ya evde yoksan ile dönüyor gibi. ıssız adam filminin bir sahnesine de çok yakışacağını düşündüm tabii de, alper karakterinin sahte, kentli duyarlıklarına uymaz tabii bu durum.

sözleri şöylece:

sen uyurken gideceğim
    bunun başka yok çaresi
    istemezdim böyle bitsin
    aşkımızın son gecesi

uyanırsan dayanamam
    bırakamam asla seni
    sen uyurken gideceğim
    bunun başka yok çaresi

kapıdan bir çıkabilsem
    seni kalpten atabilsem
    gözlerine hiç bakmadan
    köşeyi bir dönebilsem
  • ..ama apartmanının etrafında bir turdan sonra geri geleceğim. benim kafam biraz geç çalışır ve çalışması için oksijen şarttır. en iyi kafa çalıştırma ortamımı 5 metrekarelik bir alanda, oksijenimi kimse ile paylaşmadığım, kendi başıma elimi-yüzümü oynatırken yakalayabiliyorum. özellikle bu anlarda "ne yaptım ben lan?" dediğim çok olur ve içim içimi yer. pişanlığımı kendime saklamayı, kitap okurken sağa sola bakmayı severim. zaten çok süper olacak, inanıyoruz biz değil mi?
  • oğuz yılmaz'ın bıyıklı zamanlarında, içinde bulunduğu albüme ismini veren şarkı. bıyıklı oğuz yılmaz bıyıksız oğuz yılmaz'dan biraz farklıdır; bıyıksız şöhrettir, bıyıklı underground, bıyıksız düğün günü oynayan kızdır, bıyıklı düğün günü içen platonik sevgili. albüm müslüm gürses'ten kibariye'ye, atilla kaya'dan çeşitli arabesk sanatçısının meşhur ettiği şarkıları barındırır.

şarkı gerek sözleri, gerek müziği, gerekse anlattığı duygu ile klasikler arasında yer alır. oğuz yılmaz'dan sonra müslüm gürses'in veliahtı olarak gösterilen fakat malum sebeplerden istenilen noktaya gelemeyen hakan taşıyan da söylemiştir. ilk kez oğuz yılmaz'dan dinlediğimizden midir bilinmez onun yorumu biraz daha iyi gelir insana.

bir şey kötü bitmiyorsa hiç bitmez derler ya, şarkı da onu anlatıyor. bir gün ansızın çıkıp gitmek lazım, arkaya bakmadan, anıları hatırlamadan, kötülükleri silip güzellikleri hatırlayan lanet hafızaya inat yoksaymak gerekir yaşananları.
  • açıklama yapmaktan korkanların başvurduğu yol ya da bir fahişe ile gece geçiren erkeğin beyninden geçen iç ses
hesabın var mı? giriş yap