• şile ağva arası için iki seçenek var. biri orman yolu, diğeri sahil yolu. ikisi de şahane.. bol virajlı ve yeşilli. sahil yolundan gidiyorsanız sağ tarafta bi gözlemeci var, kesin orda mola verin. ismini unuttum şimdi, ahşap bi yapı içerisinde fark edersiniz kesin. ağva'dan sonra kandıra'ya doğru uzun bi yola çıkıyosunuz. kah tırmanıyosunuz kah iniyosunuz. yılan gibi kıvrıla kıvrıla yol alıyosunuz. bu noktada yol gayet iyi. kandıra'dan sonra kefken-cebebi güzergahında sahil yolunu tercih ederseniz karasu'ya kadar tam bir survivor yaşayabilirsiniz motorunuz yola uygun değilse tabi. bi cross yada enduroya sahipseniz çok umursamazsınız hatta ağzınızın suyu bile akabilir yada benim gibi yusufla birlikte yol alırsınız. kaynarca yolu asfaltmış sonradan öğrendim ama ya herro ya merro kafasıyla devam ettim. en nihayetinde karasu'da asfaltla karşılaşıyosunuz. şehir merkezine gittiğinizde enduroya devam ama. ilçenin altından köstebek geçmiş sanki, her taraf çukur.. herşeye rağmen keyifli bir güzergah oldu ama bu kadar köy yolları yetti, akçakoca başka zamana..
  • bu guzergahin onemli bir bolumu virajlari sebebiyle motosikletliler tarafindan tercih edilir, arabalar icin zor bir rotadir. yine de yol oldurmez, cehalet oldurur diyoruz.

not: hatta bu guzergahi git riva'dan baslat, macerayi o zaman gor.
  • ölüm yoludur. bayram tatilinde tem ve e-5'te oluşan sıkışıklıktan kurtulmak için ailemle bu yolu tercih ederek kdz.ereğli'ye gitmeye karar verdim. yola çıkmadan önce sosyal paylaşım sitelerinden arkadaşlarıma yolun durumunu sordum, pek somut bilgi verebilen olmadı doğal olarak çünkü kimse bu yolu kullanacak kadar gözünü karartmamıştı daha önce.

fsm köprüsünü geçinde şile çıkışı ile başlıyor maceranız. şile'ye kadar nizami bir otobandan gidiyorsunuz. asıl yol ise şile'den sonra başlıyor. ağva yolu tam bir kabus. aşırı virajlı ve kısmen bozuk yollarda karşıdan gelecek aracın şoförünün iyi bir şoför olmasını dilemekten başka çareniz yok. korku ve endişeyle düşük viteste ağva'ya ulaştığınızda ise sizi çetin bir kandıra-kaynarca istikameti beklemektedir. bir şekilde kaynarca'ya ulaşmışsanız burada bir mola vermeniz sizin için iyi olacaktır.

kaynarca'dan karasu'yu takip ederken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. zira yol yer yer düm düz seyrederken bazı yerlerde yol çalışmaları aniden çıkıveriyor karşınıza.

karasu-akçakoca arasında ise yolun yarısında gayet güzel bir duble yolvarken, diğer yarısı asfalt, virajlı ve engebeli köy yollarından oluşuyor.

akçakoca'ya ulaşmışsanız yol boyunca en az 1 kaza görmüşsünüzdür. çok tehlikeli olan bu yolu sadece çok zorunlu durumlarda kullanmak gerektiğini acı bir şekilde öğrendik.
  • belli yerler dışında saatte 50-60 km hızın üstüne çıkmanın pek mantıklı olmadığı yol. hayatınız vakit kazanmaktan daha değerlidir.
  • ulaşmak için kullanmayınız.

gezmek, görmek, fotoğraf çekmek ve manzaranın tadını çıkarmak için kullanınız.
  • dün gece kullanmış olduğum yol. melenağzı'ndan karasu çıkışına kadar yol cok güzel. duble yol. bas basabildiğin kadar. karasudan şileye kadar olan kısım ise gerek yolun bozukluğu gerek yolun virajlı olması sebebiyle ölüm tüneli gibi. bir de gece olunca sıkıntı büyük. gündüz zevkle gidilebilecek yol gece işkence ile gidiliyor. otoban ve e-5'te saatlerce trafikte kalmaktan yine iyidir tabi. karasu'dan şile'ye kadar duble yol yapılmalı o zaman işte mükemmel olur.
hesabın var mı? giriş yap