• umut sarıkaya tarafından photoshop'u en cok kullananan dergi ödülü verilmiştir kendsine
  • "..sızıntı'da yasak olan bir bilim dalı vardır, o da iktisattır. oysa "altın nesil" in birçok üyesi işletme okumuştur. sızıntı bir "kötü ahlak" merkezi olarak batı'yı bazen işaret etse de, asla kapitalizmi eleştirmez. fettullahçıların sermaye birikimindeki başarıları, girişimciliğe verdikleri değer ortadadır. dergide mesela plazma viskozitesi, hematokrit, mineral tuzları gibi kavramlarla dolu, said nursi'den alıntılarla desteklenen bir makalede " her şeyi hikmetle yaratan sanatkar"ın insan damarlarında kanın akışını nasıl muntazam düzenlediği anlatılır da, paranın toplumdaki akışı ve dağıtımı üzerine hiçbir yazıya rastlanmaz. mesela, paralı eğitim, dershaneler düzeni, yeni sosyal güvenlik yasası, özel hastanelerin karlılık oranı filan hiç ele alınmaz. yaratıcı mühendisliğin para akışı konusundaki dünya düzeninin eleştirisi belli ki cemaate yasaktır..

özalizmle uyumlu bir ekol olarak gülenizm paranın hak eden ellerde toplanıp onlarca işletilmesinden yanadır. otuz yıldır tekrarlanan sözler aynıdır: " bugünkü bütün çarpınmalarımız, yazıp çizmelerimiz, gönüllerimizde duyup hissettiğimiz gelecekteki o sihirli dünyalar içindir". ama bu sihirle dünyada toplumsal kaynaklarımızın, mülkün, paranın ve gücün eşit ve adil dağıtılacağına ilişkin tek bir söz, anıştırma, şiir bu dergide yer almaz...."*

*handan koç

'gülen cemaatinin ilk ve en saf halkası'
    express - kasım 2008- sayı 89
  • derginin içeriği ile ismi hiç uymuyordu, şimdi anladım..

adamlar sağlam spoiler vermiş zamanında ama anlamamışız amk.
  • abonelik yoluyla milletten para söğüşlemek amaçlı bir fettoş dergisiydi. içi başından sonuna saykodelikti. bu dergiyi ciddiye alan adamın beyni yakmış uyuşturucu müptelalarından farkı yoktur. içeriği o lezzetteydi. ortadan ikiye yarılmış insan beyninin ortası a atilsn top gibi çizimler, altına o fo tlar o renkler yazılar. neydi o öyle be?
  • bu dergide gorunen tüm agaclara yildirim düser.. ayrica tüm bitkilerin üzerinde de su damlasi vardir... her baktigimda ben imana geliyorum.. hemencecik soyluyorum "yarappimyildirimcarpmasinamin" diyorum.. korkuyorum...
  • aşağıdaki gibi makalelere sahip über bilimsel dergi, duygu sağanağı adeta.

afrika’da yaşayan akciğerli balıkların (dipnoi) yaz uykuları oldukça meşhurdur. rahmet hazinelerinden süzülüp gelen nehir suları yaz aylarında çekilince, sevk-i ilâhiyle balçığa gömülen akciğerli balıklar, metabolizmaları oldukça yavaşlamış ve yarı uyuşuk hâlde, suların tekrar gelmesini bekler. fizyolojik ve biyo-kimyevî süreçlerden habersiz, akıl ve şuurdan mahrum bu balıklar, nehir veya göller kurumaya başladığı zaman dipteki çamurda kendilerine bir oyuk açarlar. dipteki çamur kuruma sürecine girdiğinde balıkların derisine yerleştirilmiş hususi yapıdaki mukus bezleri hızla çalıştırılmaya başlanır ve salgılanan sümüksü yapışkan bir madde ile balığın vücudu su geçirmez bir koza ile örülür. balıklar kozanın içinde birikmiş olan bir miktar su ile ölümcül yaz sıcaklarında 7–8 ay kadar uyuyarak hayatta kalabilir. balıkların geneli oksijen ihtiyaçlarını solungaçlarıyla temin etmelerine rağmen, söz konusu akciğerli balıklar, enteresan bir donanıma sahip yaratılmıştır. diğer balıklarda, su derinliğinin ayarlanmasına vesile olan ince zarlı kese (hava kesesi), bu türlerde akciğer vazifesi görecek şekilde bol kan damarları ile teçhiz edilerek solunum organı olarak kullanılabilecek tarzda hazırlanmıştır. allah (cc) canlılarda benzer organlara farklı vazifeler yaptırdığı gibi (homolog organ), farklı organlara da benzer işler (analog organ) yaptırabilir. sonsuz bir ilim ve kudretin tecellisi olarak yaratılan bu organların hiçbiri, evrimin tesadüfî mutasyonlarıyla kendi kendine gelişebilecek özellikte değildir. tam aksine her organ, üzerinde bulunduğu hayvanın hayatını en mükemmel şekilde sürdürebilmesi için en uygun yapı ve kabiliyette yaratılmıştır. aksi takdirde kurak mevsimi bütün özellikleriyle bilecek ve kendi organlarını istediği gibi değiştirme gücüne ve ilmine sahip balıkları tahayyül etmemiz gerekecekti ki, böyle ağır bir işi zavallı balıklara yüklemek, hiçbir akıllı insanın yapacağı şey değildir.

edit: sayanak demişim ya, inanamıyorum kendime.
  • bir zamanlar maltepe dersanesinde iken tanıştım bu dergiyle. öğrencileri abone yapıyorlardı dergiye. birçok şey gibi abone olmak da zorunlu değil mecburiydi...

(bkz: maltepe dersaneleri/@robin crusoe)
  • ekim 1980 tarihli yazısında 12 eylül darbesini destekleyen, şimdi ise birdenbire demokrat ve "darbe karşıtı" olanların dergisidir.
    """ve, işte şimdi, binbir ümit ve sevinç içinde, asırlık bekleyişin tuluû saydığımız, bu son dirilişi, son karakolun varlık ve bekasına alamet sayıyor; ümidimizin tükendiği yerde, hızır gibi imdadımıza yetişen mehmetçiğe bir kere daha selam duruyoruz."""

yalan, iftira, haşa diyenler aşağıdaki linkteki tam metne bakabilirler:
    http://www.sizinti.com.tr/konular.php?konuid=1311

not: link nedense artık çalışmıyor. ama bulma olanağı olan ekim 1980 sayısına bakıp "son karakol" adlı başyazının orijinalini görebilirler.

bir umut, bu link çalışıyor olabilir.
    http://www.sizinti.com.tr/…ayrinti/son-karakol.html

not:acele etmenizi tavsiye ederim, çünkü bunları ortadan kaldırıp birkaç ay sonra 12 eylül darbesine karşı ne kadar kahramanca mücadele ettiklerini yazı dizisi halinde yayınlayabilirler.
    bellekleri koruyalım.
  • pek çok kişinin abone olmadıkları halde kendilerine gelmesine şaştıkları dergi. bir anımı anlatayım bari bu bağlamda. yıllar yıllar önce. üniversite birinci sınıftayım. lise biteli daha bir yıl olmamış. cemaat evindeyiz. sızıntı abone mevsimi açılmış. evde kalan herkes abone olmak zorunda. abone ol, abone bul da nasıl yaparsan yap. bir biyoloji öğretmeni vardı lisede. ateist diye bilirdik. işte ben de onun adına ve lisenin adresini vererek abone olmuştum. bu da böyle bir anımdı.
  • adına uygun bir şekilde evlere sızan bir dergi bu. bizim eve de geliyordu bir ara anlayamadığımız bir şekilde. üzerinde soğan, salatalık, havuç filan soyuyorduk. kestiler sonra göndemeyi. israf tabi.
hesabın var mı? giriş yap