• solcu ya da sağcı taraftar gruplarına sahip futbol kulüpleri olarak incelenmesi gerekendir. bir kulübün çoğunluk taraftarının solcu olması ya da etnik bağımsızlık için mücadelesinde kulübü bayrak yapması o kulübü solcu olarak nitelendirmeye yetmez..

taraftar profilinden yola çıkalarak solcu sanılan ac milan, liverpool, atalanta, as roma, fc barcelona'nın solla molla hiçbir alakası yoktur..

as roma , karşısında faşit ss lazio var diye, kestirmeden solcu ilan edilir. yalandır. en sağlam taraftar grubu boys ve asr ultras sağcılardan, opposta fazione neo faşistlerden oluşur. kulüp yıllardır italyan sanayici franco sensinin kontrolündedir.

ac milan , sağcı inter karşısında solcu bilinir. yalandır. kuruluşunda sağcı ingilizlerin payı vardır. kapatılan fossa dei leoni dışında solcu taraftarı yoktur. san siro'da commandos tigre gibi aşırı sağcı grupları da vardır.

inter 'de kaptan zanetti zapatistalara yardım etti diye inter solcu olmaz. boys san , viking tüm grupların alayı faşistir..

atalanta 'da wild caos grubu ülkenin en faşist gruplarındandır. ne solu ya derler..

fiorentina 'da sol egemendir ama viola korps gibi neo faşist grubu da vardır.

fc barcelona 'nın sol ile ne alakası vardır. barselona şehrindeki tüm solcular camp nou'da bir kale arkasını dolduramaz. 100 yıldır şehrin zengin tekstilci ve inşaatçı aileleri tarafından yönetilir.
    (bkz: türk solunda barcelona sevgisi)

ve listede adı geçen gençlerbirliği : eski bir galatasaray taraftarı olan ve sonradan gençlerbirliği'ne geçen tanıl bora 'nın solculuğu kulübe bulaşmış mıdır. bilinmez..
  • ingiltede kırmızı takımlar işçi takımları olarak kurulmuştur.mavi kilise bazlıdır.
    ayrıca (bkz: boca juniors)
  • tarihinde cechi gori'nin baskanlik yaptigi fiorentina, borsaya kote olmus, bir "sir"'un teknik direktorlugundeki manchester united ve ilhan cavcav yonetimindeki genclerbirligi'nin buundugu liste. madem oyle iste boyle diyerek ilhan cavcav basbakan olsa olabilecekler diye baslik acmak istiyorum ama kendimi tutuyorum. son olarak bu ankete meclissporu ekliyorum.
  • marksist f1 pilotuna benzerler.

hatirlayanlar olacaktir, dusmanini tani diye guzide bir web sitesi vardi ki http://web.archive.org/…ttp://www.dusmaninitani.org adresinde arsivlenmis haline ulasmak mumkundur. 2001 yilindaki bir guncellemede 'kizil kara' imzasiyla avrupa'daki solcu futbol kulupleri listelenmisti. basarili bir siralama olup olmadigi konusunda ahkam kesemeyecegim ama cidden ilgi cekici bir top 10 idi bu. hayirlisi diyip hemen bakalim:

1- fc st pauli
    2- osasuna
    3- celtic
    4- atalanta
    5- empoli
    6- athletic bilbao
    7- fiorentina
    8- paris red star
    9- manchester united
    10- genclerbirligi

italyan kuluplerinin listeyi domine ediyor olmasi kayda deger. kulup bazinda ele almayacagim ama, ozellikle lazio seyircisinin ultra milliyetci durusunu goz onunde bulundurursak bu listeye bakarak italya futbolunun pek bir siyasi temelli oldugu sonucunu cikarabiliriz. aman ya rabbi.

osasuna ve athletic bilbao gibi iki bask kulubunun listede bulunmasini hic yadirgamamakla birlikte, komur iscilerinin takimi olan schalke 04'un ve liman iscilerinin takimi olan liverpool'un yerine manchester united-genclerbirligi ikilisinin listeyi 10'a tamamladigini gorunce "allah allah," dedim.

ayrica (bkz: solcu futbolcular)
  • rapid bukres taraftari romen bir arkadas, "dinamo bukres ordunun, steaua (bkz: steaua bucharest) polisin takimidir," demisti ki dogru soylemis (bkz: #1258543). sol egilimli romen vatandaslarin, bukres in bu iki buyuk kulubune karsi spontane bir tepkisellikle rapid taraftarligini tercih ediyor olduklarini soyleyebilir miyiz, bak bunu sormadim bizim arkadasa. harbi entelektuellerden rapidli lucescu nun bazi vukuatlarini gormezden gelmemek gerek bu noktada (bkz: #249520) (bkz: #1911375). bir diger siki rapidli kadikoy panteri ise 29 nisan 2005 tarihli milliyet roportajinda konudan soyle bir teget geciyor:

- devrim oldugunda kac yasindaydiniz?
    - 12 yasindaydim. bir gun yine antrenmana girdim. ciktigimda sokaklarda herkes sevinc icindeydi. cavusesku nun resimlerini yakip yirtiyorlardi. o gunu hic unutamiyorum.
    - sizin ailenizde de sosyalistler var mi?
    - eskiler, sosyalizmin daha iyi olduguna inaniyor. cünkü o zamanda yasamislar. ama gencler kesinlikle oyle degil.

kuluplerin degil de, solcu taraftar gruplarinin icraatlerinin takip edilebildigi bir web sitesi de hali hazirdaymis: http://www.tomathon.com/rf

ayrica as roma nin da gecmisten gelen sol tandansli bir yapisi oldugunu ogrenmis bulundum buradan: "...fascists have come to be a visable scar on as traditionally left-wing a club as roma."
  • (bkz: hacettepe)
  • oncelikle listede yer alan kuluplerin mac biletlerinin fiyatlarina bakilip, sonra gozden gecirilecek liste. pek cok takimin kurulus oykusunde cesitli efsaneler, epik hikayeler bulunmaktadir. futbolun verdigi goz yasartici gazin buyuk kismi da bu zafere kacis hikayelerinde gizlidir zaten. ama dunyaca meshur futbol kuluplerinin maca giden taraftar profillerini cikarmak icin bence asagidaki linklere bir goz atalim:

http://www.westminsterevents.com/…4ecfuvemaodnfffra
    http://www.westminsterevents.com/liverpool.asp
    http://www.soldouteventtickets.com/…milan-v-messina
    http://www.soldouteventtickets.com/…ntina v palermo
  • sosyalist ya da anarşist eğilimli futbol kulüpleridir.
    ayrıca italya nın livorno,kıbrıs ın omonia nicosia takımları da bu bağlamda zikredilebilir.
  • hibernian'ın da dahil edilebileceği kategori. edinburgh işçi kesiminin takımı olup, kraliyet yanlısı glasgow rangers'dan ve şehrin diğer takımı hearts'dan nefret eden bir taraftar kitlesine sahiptir.

zaten sol görüşleri, iskoçya'da ismi "irlandalı" anlamına gelen bir takım olarak faaliyet göstermenin gereğidir.
  • türkiye'de yaşayan, fener maçları öncesi sık sık buluşup iki bira çaktığımız celticli bir elemandan aldığım atkının üzerinde boys of the old brigade yazar. kendisi de sık sık ira*yanlısı olduklarını, ingiltere krallığı ve kraliçe yanlısı olan rangers taraftarlarından nefret ettiklerini söyler. krallığa karşı çıkan ve kendi topraklarının özgürleştirilmesini isteyen celtic taraftarları aynı zamanda solculuyla bilinen st. pauli tafaftarları ile kardeştirler.

ancak liverpool, celtic, barcelona, milan gibi solcu bilinen ama dünya kulübü haline gelmiş, endüstriyelleşmenin kucağına oturmuş büyük kulüplere solcu demek bu ruhu gerçekten yaşatanlara haksızlık olur.

bu yüzden kuruluşundan, taraftar, futbolcu ve yönetici profili de dahil olmak üzere günümüze kadar sol çizgisini korumuş kulüp sayısı yok denecek kadar azdır. dolayısıyla livorno ve st. pauli dışındakileri tam anlamıyla bu tanımın içinde tutmak imkansızdır.

türkiye'ye gelince, kulüp mentalitesi açısından olmasa da akademisyenler ve entellektüellerin desteklediği gençlerbirliği'ni ve artvin hopasporu bu gruba dahil edebiliriz.

ayrıca tribünlerinden venceremos pankartı eksik olmayan, hrant dink cinayetinden sonraki ilk maçta federasyona "hepimiz hrant'ız, hepimiz ermeniyiz" pankartıyla çıkmak için başvuruda bulunan*, taraftar grubundan* gelen bir başkana sahip olup kökeni demiryolu işçilerine dayanan, memleketimin takımı adanademirspor'u da gururla ekleyebileceğim grup.
hesabın var mı? giriş yap