• "bir kızın ruhuna düş gibi süzülüp girmek bir sanattır, çıkmak ise bir başyapıt. yine de ikincisi esas olarak birinciye bağlıdır."

nefis konuşmuş.
  • "benim için hiçbir şey, anımsamaktan daha tehlikeli değil. belli bir yaşam koşulunu bir defa anımsadım mı, koşul kendiliğinden sona eriyor. ayrılıklar aşkı canlandırır denir ya, pek doğru, lakin salt şiirsel bir anlamda canlandırıyor. anılarda yaşamak, aklın hafsalanın alabileceği en mükemmel yaşam. anılar, gerçeklikten çok daha fazla bir doygunluk hissi uyandırıyor ve hiçbir gerçekliğin sahip olmadığı bir rahatlık ve güvence var onlarda. zira anımsanan bir gerçeklik, çoktan sonsuza karışmış, dolayısıyla artık hiçbir zamansal önem taşımıyor."

(bkz: enten - eller)
  • kendisinin iş kültür ciltli kitaplarını kimler bitirdi ise kendilerini kıskanıyorum.
  • sükût der kierkegaard, sükût önemlidir.

hayatın karmaşası içinde ihtiyacımız olana değil, arzu ettiğimize yöneliyoruz. oysa zambak öyle mi? gökte uçan kuş var olmak dışında bir şeyi dert eder mi? şu anda varız, endişe ettiğimiz her şey geçici. kendimiz için endişe etmeyi bırakırsak endişe ettiğimiz şeylerin de yok olduğunu görürüz.

kierkegaard bunu tanrı'ya bağlasa da, ben bu sükûtu varoluşçuluk ile değil, nihilizm ile bağdaştırıyorum. hoş, varoluşsal sorgulamalar nihilizm ile varoluşçu düşünceyi birbirine bağlıyor. insan, varlığın geçici doğasının farkına varınca, kierkegaard'ın yaratıcı ile bağdaştırdığı sükûta benzer bir ruh haline bürünüyor.

o yüzden tekrar diyoruz, sükût önemlidir, kaynağı farketmeksizin.
  • "kendisini açıklayamayan kişi sevemez
    ve sevemeyen kişi tüm insanların en mutsuzudur."*

sözlerinin sahibi düşünür
  • varoluşçuluk akımının kurucularından da görülür kendisi. j.p.sartre kadar açıkça adını koyamamış olsada varoluşçuluk fikirlerini ilk dile getirenlerdendir. hatta varoluşçu düşünürleri tüme varımsal olarak varoluş fikirlerini dayandırdıkları noktada dindar ve ateist varoluşçular olarak ikiye ayırdığımızda kendisi dindar varoluşçular sınıfında yer almaktadır.
  • sayın sözlük, kıymetli filozof ve teolog kierkegaard hakkında bilgi sahibi olanlar mesaj atabilir mi?
    biyografi önerisi ile başlayabilirsiniz var mi bilmiyorum. (bkz: iş bankası kültür yayınları) biyografisi maalesef tükenmiş ve (bkz: nadir kitap)ta fiyat çok yüksek.
    kitap, makale her türlü kaynak önerisi bekliyorum.
    teşekkürler.
  • hayır.şan almış hiç kimse unutulmayacaktı yeryüzünde. ama herkes kendi yolunca ve sevdiğinin büyüklüğünce büyüktü çünkü kendini seven, kendisi kadar büyüktü ve diğerlerini seven, fedakar bağlılığı kadar büyüktü, oysa tanrı’yı seven herkesten büyüktü.

hepsi anımsanacaktı; ama herkes bekleyişi kadar büyüktü. biri olabilecek olanı beklediği için, diğeri ebedi olanı beklediği için büyüktü; oysa imkansızı bekleyen herkesten büyüktü. hepsi anımsanacaktı; ama herkes mücadele ettiği şeyin büyüklüğü kadar büyüktü. dünyayla mücadele eden dünyayı alt ettiği için, kendisiyle mücadele eden kendini alt ettiği için büyüktü; oysa tanrı’yla mücadele eden, herkesten büyüktü.
  • danimarka'da yayınlanan haftalık "corsaren" dergisinde
    6 mart 1846'da çıkan bir karikatür:
    "tüm dünya soren kierkegaard'ın etrafında dönüyor."

[kierkegaard's writings, xıı, vol. 2, 1992: xvii]

https://ibb.co/wb9kcmw

kaynak: kaan h. ökten

edit: karikatürü koymayı unuttuğunu farketmek
  • içtiği kahve kupasının dudak payını geçecek kadar şeker ile dolduruyormuş. 30 küp şeker kullandığından bahsediliyor bazı kaynaklarda.

kaynaklardan biri.

edit: kaynak + cümle düşüklüğü.
hesabın var mı? giriş yap