• içinde sevişen bireylerin olması.
  • dik durması, eğilmemesi.
  • olması.
  • medeni sakinlerinin olması.
  • binaların çok da akıllı olmasına gerek yok aslında, içerisinde asgari müşterekte iletişim kurabileceğim kişiler olsun yeter. bir günaydınımı alsın mesela... bahçesinde de ağaçlar ve çiçekler olsun ki eve gidip gelirken içimiz açılsın, yeşili koru doğayı sev...
  • amacının dışına çıkılan her şey bir apartmanda sorundur.

1 - amacına uygun bir kapalı otopark. içinde çer çöp barındırmayan , temiz bir otopark.

2 - apartmandaki herkese söz geçirebilecek kadar bağımsız bir yönetici. kural kuraldır kardeşim diyecek.

3 - iletişimi güzel , sosyal komşular. komşu komşunun tuzuna , şekerine , yoğurt mayasına vb. muhtaçtır. ister 5 çocuklu aile olun ister 1+1'de oturan bekar olun. bu kural ana kurallardan biridir.

4 - saygılı komşular. o kodumunun asansöründe sigara içmeyen , evin kapısından çıktığı anda sigarayı yakmayan komşular gibi veya son ses müzik dinlerken bir yandanda karga sesiyle söylemeyenler gibi. müziğe yine saygım var ama karga sesle eşlik edilmesine tahammülüm yok. yaşadığım daha ilk örnekte 1100 watt'lık ses sistemimden son ses 50 cent dinleterek karşılığımı vermiştim. o gün bugündür 5 senedir benzeri bir sıkıntı yaşamadım.

5 - metroya , avm'ye yakın , manhattan'da yaşayanların bile kıskandığı o tasarım harikası evlerimizin duvarları kartondan hallice olduğundan fısıltı bile duyulabiliyor. sağır bir komşumuz yoksa o tv'nin sesini duyabileceğiniz seviyede tutun arkadaş. hem tv son ses açık , hem aranızda sohbet etmeye çalışınca benim bile sohbete katılasım geliyor valla.

6 - tabiiki asansör. bu da olmazsa olmaz. 1 kat bile olsa olmalı bence. yaşlılığı da bu hayatın. artık lüksten çıkarılması lazım bu ihtiyacın.

7 - daire sayısı az olmalı. ne kadar az kişi o kadar az problem.

5 senelik apartman hayatımdan sonra benim beklentilerim bunlar olurdu herhalde. 30 seneye yakın müstakil evde yaşamış bünyeme çok ağır geldi apartmanda oturmak.
  • (bkz: sessizlik)
  • (bkz: otopark)
    (bkz: güvenlik)
    (bkz: sessizlik)
    (bkz: ardiye)
  • öncelikle üstten ikinci entry'nin sahibi saygıdeğer luckstr1ke'a tüm kalbim ve beynim ile katıldığımı belirtmek istiyor ve kendi perspektifimden bir apartmanın apartmak olmak adına verdiği asli mücadeleden bahsetmek istiyorum.

apartman, adı üstünde aynı binadaki hayatları ayırması, "apart etmesi" gerekir, tamamiyle sessizlik, kimsenin kimseden haberinin olmayışı ve bu habersizliğin verdiği huzur, bir apartmanın asli vazifesi huzuru sağlamak ve korumaktır... içinde yaşayan anlayışsız, cahil, vb. insanlara karşın...

bu devirde apartman olmak çok zordur, tüm suçlar sana yıkılır, güzel yerde olursun yine beğenmezler adın çıkar, kötü yerde olursun adın zaten çıkmıştır inmez artık 8'e...

apartmanlar adamdır en azından, fakirlere kucak açar, evi haline getirir, gönlü boldur sonuna kadar insanların kullanımına açıktır...
    plazalardaki gibi sizi dolambaçlı ve bi' o kadar sahte insta yaşamların içine sokmaz...

aslında topu sadece apartmanın soyut kollarına atmak ve insanların hiçbir şeyden sorumlu olmadığını düşünmek de yanlış bir varsayım olurdu, o açıdan apartmandaki huzuru asıl sağlayacak olan; nötr bireylerin, nötr komşuluk ilişkilerinin pasif ve stabil sosyal yaşantısıdır diyebilirim. :d
hesabın var mı? giriş yap