• tır, kamyon v.b. araçlarda yükleri sabitlemek için kullanılan ekipman. şunun dükkanını açsam verona'da hayatımın sonuna kadar mutlu mesut yaşarım.
  • gergi kayışı.
  • gergi veya strap de denilen, kayışın gerilmesi için karmaşık bir mekanizmaya sahip ekipman. kalitesiz olanların mekanizması düzgün bağlanmamışsa ilk seferde bozulabilir veya kayışı çıkarılamaz hale getirebilir.
  • gerdirme de denilir, makarası sayesinde çok güçlü bağlar oluşturulabilen halat türü.
  • cırcır mekanizmalı yük gergisi. sabit çelik aparatla gerdirilenine cord strap denir. sağlamlık göz önünde bulundurulduğu için ipek halatlı modelleri bile mevcuttur.
  • bunu kullanırken köprü kurma oyunlarında aldığım zevki alıyorum, ince hesaplar ile karşılıklı gerilim yaratarak demir profilleri kaynaklıymışcasına sabitlemeye bayılıyorum.

ha kaynak da biliyorum, alasını yaparım ama bundaki zevk bir başka. ayakları olmayan bir barfiks platformu yapmıştım mesela, öyle hayvani gerdim ki, sadece milimetrik bir salınım oluyordu. ha tabi çok verimsiz bir yol ama zevkli.

tabii alman üretimi pahallı olanlarla yapmak şart. onlar acayip dayanıklı oluyorlar.
    o çıtçıtlaması var ya... anlayamazsınız.
  • taşınmak üzere araca yüklenilen malzemenin emniyet kemeridir. yükün üzerinden geçirilip araç kenarlarından gerdirilerek yük sabitlenir.
  • yükün üstünden geçerek, yükün taşınacağı yüzeye sabitlenen ve üzerinde “gırgır” olarak bilinen gergi mekanizmasıyla gerilerek yükü sabitlemekte kullanılan polyester şeritlerin genel adıdır.
hesabın var mı? giriş yap