şükela:  tümü | bugün
 • 5 sezonluk* ödüllü, aşmış seri. aşmış diyorum; çizgi film sevmeyenleri bile ekran başına kitlemişliği vardır.. üniversitedeyken fox kids bazen çılgın korsan jack'in, bazen de spidey'in tas bölümlerini arka arkaya yanılardı, saatlerce başından kalkmadan izlerdik.

  o kadar maceranın, o kadar düşmanla savaşmanın sonunda son bölümle* birlikte gördük ki spider-man'in de en büyük düşmanı yine kendisiymiş. god of war'da da vardı bu savaş, başka hatırlayamadığım bir sürü kahraman/süper kahraman/anti-kahramanda da.

  not: yazmak bile acı ama seri fena halde sansüre uğramış. ben de düşünüp dururdum herkesin kullandığı silahlar böyle bir acayip, fütüristik, lazerli filan ama neden hiçbirinin bırakın birini öldürmeyi, bayıltma ya da sersemletme gibi bir etkisi bile yok diye. bu ve buna benzer şeyler aslında fox'un her şey politically correct olsun, hiçbir yayınımız yasaklanmasın mantığının bir ürünüymüş.
 • marvel'in, özleyenler tekrar izleyebilsin diye internet üzerinden izlenebilir kıldığı harika spider-man serisi.

  http://marvel.com/…9/spider-man_the_animated_series

  sgn: yukarıdaki bağlantı uzun bir süredir yalan olmuş durumda. şu an tüm sezonlarının türkçe dublajlı hali şurada:

  https://www.izlesene.com/…/575de6636734e80c4e8b456b

  bu da çalışmamaya başlarsa başlık içindeki daha güncel girdilere göz atabilirsiniz.
 • çizimleri harikulade olan ve bence yapılmış en güzel spider-man çizgi dizisidir. aynı zamanda çizgi romana en yakın uyarlama** olarak gösterilen çizgi dizi de tasdır. gerek açılamaları, gerek anlatımı film kurgusunu andırır.* fazla flashback içeriyor olması ve bir süreden sonra kimi aksiyon içerikli detayları/kesitleri seri içerisindeki başka bölümlerden afırıp başka bölüm içine koyması belki de seri için söylenebilecek tek olumsuzluk. ancak bunu ne ufaklıkken** ne de şimdi izlerken içerledim ne olursa olsun zamanının* en kalite çizgi filmler arasında zirvelerde yer alıyor. introsundaki hard rock etkileşimli spider-man cingılı ise gönüllere taht kurmuştur ve hala izlerken bitmesin dediğimdir. 5 sezonun sonunda hala cevapsız kalan sorular mevcut. her ne kadar senarist bu fikirde olmasa da izleyiciler açısından durum böyle. misalen, her ne kadar son bölümde madame web, petera mary janei bulacağına dair söz verse de mary jane'in nereye gittiğini, başına ne geldiğini bilmiyoruz zaten öğrenemeden de spideye güle güle diyoruz.* john semper'in* dediğine göre eğer seri devam ediyor olsaydı portal açan time dilation accelerator yüzünden kaybolan mary jane'in koloniel dönem ingilteresinde olduğunu görecekmişiz.*

  spider-man the animated series dönemin en hit çizgi dizisi olmasına rağmen devamı gelmedi bunun sebebi ise o dönem fox kids networkün başında olan margaret loesch'in yapımcılardan avi arad'dan hoşlaşmadığından* ve aviyi proje dışına atmak istemesinden dolayı ve bu durumda da ekip olarak devam edilemeyeceğinden şov kanal tarafından iptal ediliyor... inanılır gibi değil!**

  böyle muhteşem bir çizgi dizinin devamının gelmemesi, evet secret wars ve devamındaki 2 bölümlük finali epikti ancak bu hala çizgi dizinin ortada bırakılmışlık hissini ortadan kaldırmıyor, eminim ki bir çok çizgi film ve örümcek adam hayranı için üzücü olmuştur. 5 sezonu da bitirdikten devam etmesi için yalvardım resmen! sonra son dönem çizgi filmler* şu animated seriesin serçe parmağındaki tırnak bile olamıyor yemin ediyorum.* unutmadan, x-men the animated series ile birlikte televizyonda yayınlanan en uzun çizgi dizi özelliği de taşımakta spider-man the animated series.

  bu seriyi takip eden spider-man the new animated series bol miktarda cgi içermekte*, izlemek nasip olmadı.** tamam tas'da da mevcut bilgisayar müdahalesi ancak çizimlerin dokusunu bozmadan bu yapılmış güzellik burada. seriye peter parker ile mary jane'in evli olduğunu görerek başlıyoruz. ancak anladığım kadarıyla bu seri sinemada izlediğimiz spider-man serisiyle paralel gitmekte. haliyle buna da tam olaran ilk tas'ın devamı olarak bakmak mümkün değil. ayrıca yeni tas'ın ilk sezonu bittiğinde* sinemadaki spidey'in ikinci filminin geleceği açıklandığından the new animated seriesin devamının gelmemesi yönünde karar alınıyor.*

  takiben tas'ın güzelliğine yaklaşabilen* spectacular spider-man serisi genç peter parkerı konu almakta, internetten okuduğum ve bir kaç bölümden üçer beşer dakika izlediğim kadarıyla, çizimleri tas'a kıyasla çok basit. eğlenceli olsa da biraz the o.c. havası var sanki. bir kaç tane daha spider-man çizgi dizisi piyasaya çıktı ancak duyduğum kadarıyla spectacular spider-man serisi oldukça başarılı olmuş ki iddiaya göre tas hatta spider-man and his amazing friendsden bile fazla izlenme oranı almış ve sevilmiş. 2008 ve 2009 senelerinde best animated series ödüllerini almış olsa da ben bu başarıyı nüfus artışına bağlıyorum.*iki sezonu izledikten sonra fikrimin değişeceğini pek sanmıyorum en nihayetinde tas'ın üstüne koklanacak gül yok*ama gene de izlemek için şans verilebilir gözüküyor.

  efendim demem o ki kendisini* seviniz, sevdiriniz. ben şahsen taşınabilir hard diskte tutuyorum malum bu gidişle çizgi filmlerin kalitesi giderek düştüğünden sonraki nesillerin kalite çizgi film izlemesi adına, tabi kendim için diyorum bunu malum çoluk çocuğa karışırsak yarın öbürgün, spider-man the animated series çok kıymetli.*

  ek: linkte john semper ile yapılmış güzel aydınlatıcı bir röportaj var. mesela serinin sonunda neden peter parker ile mary jane'in bir araya gelemediğine/gelmediğine dair açıklamalar var.

  edit: entryde olan bir kaç yanlış bilgiyi düzelttim.

  edit2: linki yeniledim.
 • 1986 - 1992 yılları arası doğmuş türk gençliğinin hayatında çok önemli bir yeri olan ve bence, büyük ihtimalle bunu izleyen herkesçe, şimdiye kadar yapılmış en iyi çizgi filmlerin başında gelen bir yapımdı. marvel evrenini keşfetmemize de bu çizgi dizi sebep olmuştur. kablolu tv'nin en büyük nimeti olan fox kids'de yayınlanmaktaydı. fox kids diyoruz ama şimdi olsun eminim normal fox'tan beş kat daha fazla izlenir o kanal. sadece spider-man değil, çılgın korsan jack, hey arnold!, rugrats, x-men ve daha nice efsanevi çizgi film bu kanalda yayınlanmaktaydı.

  neyse diziye geri dönmek gerekirse, yaptığım araştırmalar sonucu toplam 65 bölüm çekildiğini öğrendim. ayrıntılı bölüm rehberi bu adreste bulunabilir.

  aklımda yer eden bölümlere gelirsek, ilk bölüm yani timsah-profesörün olduğu bölüm, blade'in ortaya çıktığı bölüm, dr.octopus'un olduğu bölüm, x-men'lerle tanıştığımız bölüm ki bu bölümü izlediğimizde mahallecek "oha" çekmiştik efsane bölümlerdi. aslında daha çok bölüm varda böyle giderse her bölümü sayacam herhalde.

  ama sonu çok boktan bitiyordu. mj'in sudan bir klon olduğunu öğrenen peter, bayan ağ'ın yardımıyla onu bulmaya giderken bitiyordu. yıllarca bu dizinin bu kadar boktan bitmeyeceğine inanan ben, fox kids türkiye ve kablo tv çalışanlarına sonsuz küfürler edip hatta 118'den fox kids türkiye'nin numarasını bulmaya çalışmıştım. ancak tabii ki bu çabaların sonucu hiçbir şey elde edememiştim. ancak daha sonra öğrendik ki, bu işte suçlu fox kids türkiye değil, fox international başkanı falanmış.

  o 65 bölümü aynı benim gibi belkide 1000 kere izlemiş olanlar için de küçük bir hediye vereceğim. tüm bölümleri bu adreste bulabilirsiniz.

  kapanışı yaparken efsane introsunun müziğiyle yapıyorum: "dırırırııııııııı spider-mannnn, dınınınının spider-mannnnn, dırırırı dırırırırı dırırırı dırırırırı dırırırırırırırırırırırır, spider-man spider-man spider-man"
 • ilk olarak 90'ların ortalarında star tv'de yayınlanmıştır.
 • life with louie ve the tick ile birlikte çocukluğumun unutulmazları arasındadır.
 • 40 gb'lık boyutuyla arşivimi kaplayan state-ül art.
 • tüm spider-man filmleri ve çizgi dizileri içinde en güzel olanı. ortaokul ve lisenin bir bölümü boyunca fox kids* sayesinde tekrar tekrar izlemişliğim vardır.

  ayrıca peter parker'ı murat şen seslendirmiştir ve bu nedenle ayrı güzeldir.

  edit: orijinal yayını kasım 94-ocak 98 arasında yapılmıştır.
 • 5 sezonun tüm bölümleri türkçe dublajlı, 480p ve genelinde kanal logosu olmadan geonse1989 nickli arkadaş tarafından youtube'a yüklenmiş.

  http://www.youtube.com/…ist?list=plbba60a920af0d90f

  (bkz: let the game begin)

  edit: videolar kaldırılmış, yükleyen kullanıcının da hesabı silinmiş. damned.
  edit 2: dizimag çizgi filmi yüklemeye başlamış: http://www.dizi-mag.com/spiderman
 • küçükken zevkle takip ettiğim gelmiş geçmiş en iyi çizgi dizilerden bir tanesi. yalnız burdan o zamanlar artık kim yayınlıyor idiyse, yayıncı kuruluşa iki çift lafım olacak. ben o ufaklık halimle her sabah erkenden kalkıp yayınladığınız çizgi filmi zevkle seyrederken, siz şu mereti bi doğru düzgün, her bölümünü sıralı bir şekilde arka arkaya yayınlayamadınız gitti! yahu izlerdim bölüm biterdi, ancak ortada bi yerde biterdi. altında da son sahnede "to be continued" yazardı. anneme sormuştum bu ne demek diye, o da o zamanlar bilemediğinden babama sormuştuk sonra. "devam edicek" manasna geliyormuş. geliyormuş da işte o ilk kısmı biten bölümün devamı hiçbir zaman ertesi gün gelemedi. atıyorum ilk bölümde uzaydan gelen venom'un pençesine düşen başka bir karakter (hatta çan filan çalıyordu, öyle venom buna yayılmıştı) bağırarak dönüşüm geçiriyordu, altta tabi to be continued. ertesi sabah adama noldu merakıyla bi açıyorum televizyonu, hayvanat bahçesinden kaçan aslan yeleli esmer abinin hikayesi başlıyor. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. işte bu yüzden zamanın televizyon kanalına teessüflerimi bildiriyorum efendim. ben ve benim gibi birçok küçük çocuğun duygularıyla oynadınız. alacağınız olsun. ama yine de böylesne müthiş bir çizgi filmle bizi tanıştırdığınız için de ayrıca teşekkür ediyorum.