şükela:  tümü | bugün
 • zamanın birinde (yaklaşık 8-10 sene kadar önce) ankara'da yerel yayın yapan bir kanal vardı çankaya tv adında. maltepe pazarı'ndan alınma matrix cd'si yayın akışının büyük bölümünü oluştururdu. vizyona giren filmler eşzamanlı olarak bu kanaldan yayınlanırdı korsan çekim kalitesiyle. daha sonra kapandı gitti bu kanal. neyse konumuz bu değil...

  bu kanal gündüz kuşağında ödp'nin eğlencelerini yayınlardı. tam adını bilmiyorum bu gösterilerin. gençlik şöleni neyin olsagerek. o zamanlar mina urgan hayatta hala. ergen kafamla neyin ne olduğunu kimin neci olduğunu sökmeye çalışıyorum. o nedenle izlerdim bunlar ne ayak diye. neyse konumuza geliyorum şimdi.

  bu şölenlerde iki isim çıkar şarkılar söylerdi. başka isimler de vardı muhakkak fakat kim olduklarını bilemiyorum ne yazık ki. bu iki isimden biri yavuz bingöl, diğeri şükriye tutkun.. yavuz bingöl'ün fırça bıyıklı zamanları. gerçi şimdi de öyle ama rol icabı. yani sadece müzik yapıp, türkü söylediği zamanlar daha da önemlisi. şükriye tutkun ise şimdiki hali ne ise, o zamanki hali de öyle. fistanının içinde şarkı söylemekten başka bir çabası olmayan duru bir hayat belirtisi.. şarkı aralarında o zamanki kafamla anlamaya çalıştığım cümleler de sarfediyorlar tabi ki.

  sonra büyüdüm ben. o izlediklerimde duyduklarımı, başka yerlerden duyup dinlediklerimi ve okuduklarımı harmanlayıp kendimce bazı kararlar aldım, dünyanın bir tarafına oturttum kendimi. fakat o süreç içerisinde yavuz bingöl o şölenlerde söylediklerinin 180 derece tersi hal ve tavırlar sergilemeye başladı. şarkıları yine idare eder düzeydeydi fakat, patroncuk rolleri yaptığı diziler, bir zamanların en kral halk çocuğunun halktan kopuk oldukları su götürmez realite olan yosmalarla takılmaları, pazar keyfi'ni sunmalar ve hala benim siyasi çizgim hiç değişmedi diyebilecek kadar saçmalayışlar... peki bu süreçte şükriye tutkun ne yaptı? sadece şarkı söyledi o güzel, o insanın içine dokunan sesiyle.. saçma sapan hiç bir konuda malzeme olmadı rezil medyaya. sadece bir kere ali kırca'nın haber bülteninde gördüm kendisini bir evlat edinme mevzusunda. bunun haricinde ne o kadar vakit önceki söylemlerinden saptı, ne ortalıkta dolanan mallara kızıp artık müzik yapmıyorum diye "artiz"lik yaptı, ne de dişiliğini ön plana çıkarıp; " ben sadece sanatımla anılmak istiyorum..." başlıklı götünü gösterdiği fotoğrafları yayınlandı.. hep aynı şükriye, hep aynı tutkun oldu.

  düşünceleri, dünya görüşü vs.. hepsi bir tarafa... kendisiyle tanışmışlığım, görüşmüşlüğüm de yoktur ayrıca. ama duruşunu bir an olsun yitirmeyişindeki asalet, güzel türkülerimizi güzel yorumlayışı, o muhteşem sesinden insanlığı mahrum bırakmayışı en büyük takdiri hak ediyor nazarımda. hele ortada yavuz bingöl gibi bir karşılaştırma yapılabilirliği bulunan bir kişilik varken, ne denli fazla değer verilmesi gerektiği kabak gibi sırıtıyor tabiri caizse...

  edit: acid rain uyardı, şükriye tutkun da yandaşlığı tercih etmiş.
 • çok saygı duyduğum ve sesini çok beğendiğim türkücü. geçenlerde kapadokya'da aynı otelde karşılaştık, konser için gelmiş. o ara bizim otobüsün şöförüyle aramızda geçen diyalog,

  - abi bak şükriye tutkun var orda,
  + o kim?
  - abi ani güzel sesli bi türkücü var ya "ardaaa boylarınaaa" diye bi türkü söylerdi?
  + yok olum bilmiyorum ben.
  - neyse kalk bi çay sigara yapalım..

  ... o ara şükriye tutkun da sigara içmek için çıktı,

  - mrb şükriye hanım sizi severek dinliyoruz,
  ş.tutkun : çok teşekkür ederim.
  şöför: merhabaaa benim ablamın adı da şükriye,
  ş.tutkun: aa öyle mi? ne güzel,
  şöför: evet ama ben ona hep şük şük derim ehuehhe.. kızıyo bana ehueheh..
  ş.tutkun: ben şükriye'yi tercih ederim(kibar bi gülümseme)
  şöför: napayım şük şük derim ben alışmışım
  ben: abii gidelim istersen(çaktırmadan fısır fısır)
  şöför: dur olum çay bitmedi daha,
  ben: şükriye hanım size iyi konserler.
  ş.tutkun: teşekkürler..
 • turku dinleyebilmemi saglayan, muhtesem sesli hatun...
 • guzel ses sahibi. detone olduguna sahit olmadim ki kendisi aslen bi opera sanatcisidir.. turkuleri de cok guzel yorumluyor.. piyasa dahi olsa pek cok gereksiz turkucu zirvasindan basarili.
 • dupduru sesini, tertemiz yorumunu başka kimsede kolay kolay bulamayacağımız bir kadın; kasılması, çalımlanması olmayan, kendi halinde bir insan. gelgelelim, ya o kendisine uygun albüm repertuvarı oluşturmayı bilmiyor ya da onunla çalışan insanlar onun sesine hangi türkünün gideceğine, hangi türkünün gitmeyeceğine yeterince kafa yormuyorlar. güzelim sesine rağmen son albümünden ancak birkaç türküyü dinleyebilmem fena halde üzüntü verici. trt'de sunduğu bir programda kırım, rumeli, azeri türkülerini çok sevdiğini ve sevdiği yörelerden türküler okuduğu zaman "sesinin sevindiğini" söylediğini çok iyi hatırlıyorum. bence şükriye tutkun konsept albümleri yapmalı. her albümde sevdiği benimsediği yörelerden yalnızca ama yalnızca bir tanesini ele alıp iyice öğrenmeli ve yalnızca oraya ait parçalar seslendirmeli. sözgelimi, türkiye'de az bilinen kırım türkülerinin onun lirik söyleyişiyle daha da güzelleşeceğinden kuşkum yok. kendisini popüler olmaktan, güncel olmaktan bu kadar çekmişken ve zaten sadık bir dinleyici kitlesiyle yol alırken bu riski alabileceği kanısındayım. ve çok isterim bir gün çoruh kıyısında birlikte türküler söyleyelim.
 • zaten yeterince dramatik olan (bkz: arda boyları) türküsünün kendisi tarafından seslendirilen versiyonunu ile ağlayamadığınız ne kadar konu varsa hepsini topluca aradan çıkarabilirsiniz.
 • nezleli türkücüler arasında mis gibi bir lirik soprano. öyle usul usul söyler ki hem kendini yormaz hem dinleyicinin yorgunluğunu alır. sesini zorladığı için alaturka nağme yapmaktan çoğunlukla kaçınır ama bence daha da "düz" söylemeye yönelirse yalnızca daha iyi bir şarkıcı olur. nağmeli nağmeli söyleyen çok, biz onun yorumunun verdiği ayrı lezzete açız. bizim güzel şükriye tutkun'umuz!
 • öldüğümde mezara söylediği bir melodiyle gömülmek istediğim muhteşem sesli sanatçı.

  " cehenneme gideceksem * kulaklarımda cennetten ses olsun isterim. "
 • sesi, durusu, konusmasi, turkuleri ile bizden biri. allah vergisi. kul sevgilisi
 • super hatun.. hayatimda duydugum en guzel kadin sesi..