• dilencileri rahatsız edecek olan uygulama.
  • cinsiyet eşitliği adına önemli bir adım.
    (bkz: pozitif ayrımcılık da bir ayrımcılıktır)
  • her şeyi daha da berbat edecek düzenlemedir.

bir defa nafaka kalkmıyor, eşin sorumluluğu 5 yılla sınırlanıyor. bu 5 yıldan sonrasını ise devlet ödeyecekmiş.

elin iki tane ergen kezosu evlenecek, anlaşamayıp boşanacaklar, 5 yıl nafaka ödeyecekler, ondan sonra hop devlet devam edecek nafaka ödemeye. bu nasıl bir mantık anlayabilmiş değilim.

salak evlilikleriyle kendilerini yakanlar, artık sadece kendilerini değil bütün vergi mükelleflerini yakacaklar.
  • nafaka şartlarının ortadan kalkmaması halinde 5 yıl sonunda nafakayı devletin üstlenecek olması nedeniyle, evlenip kısa süre içerisinde boşanarak, 5 yıl sonra devletten nafaka almaya baslayacak milyonlarca çift göreceğiz.
  • çocuğu yokken nafaka isteyen onursuz kadınlar gözleri yaşlı okuyor buraları şu an. ne hayalleri vardı halbuki ah ah

(bkz: eli kolu tutan kadının onursuzca nafaka istemesi)
  • yemin ediyorum günün en güzel haberi. hemen abime haber vereyim de çift emekli maaşı, üç kira alan yengeme haber etsin*
    (bkz: yazarların bugünkü mutluluk sebebi)

bu arada abim 3 ay evli kalıp, 7 yıldır nafaka ödüyor.

ekleme: bir yazar arkadaşın yoğun baskısı ve beni ısrarla yalancılıkla suçlaması üzerine mecburi açıklama yapma gereği duydum. bu yazar arkadaş hala hukukun düzgün işlediğine inandığı için ''çift emekli maaşı, üç kira alan'' dememe takılmış ve beni yalancılıkla suçlamakta.
    insanları yanlış yönlendirdiğimi ve yasaların gerçekten böyle işlediğini düşünmelerine sebep olduğumu söylüyor.

yengem ki üç aylık evliliğinde prezervatifi delip hamile kalmayı başarmış bir ruh hastası olduğu için, burada o kiraları, maaşları nasıl gayri resmi yollarla kılıfına uydurduğunu, birikimini kayıt altına almamak için altın olarak yapmayı tercih ettiğini ya da bunun gibi onlarca dolap çevirip insanları yıldırdığını falan açıklamayacağım. bunları anlatmak zorunda değilim. iptal davası açmaya kalkıldığında intihar etmeye teşebbüs ettiğini, çocuğu koz olarak kullandığını falan da anlatmayacağım.

o arkadaşa buradan da söyleyeyim bana her şeyi söyleyebilirsiniz ama yalancı diyemezsiniz. bu hakkı değil size babama bile tanımıyorum.

ben bu ülke de insanların haklarını hukuk önünde kazanabileceğine olan inancımı kaybedeli yıllar oldu. resmi evraklar sunup her şeyi kılıfına uydurup arka planda ne dolaplar döndüğünü gördüm, biliyorum, yaşıyorum. toz pembe değil hayat.

insanlar bir süre sonra mücadele etmeyi bırakıp ne hali varsa görsün diyor. yaşamayan bilmez çirkef insanla uğraşmanın ne kadar yıpratıcı olduğunu.

ben yine de halkı yanlış yönlendirmemiş olayım, halk benim söylediklerimle hareket eder hukuksuz kalır falan allah korusun.
  • uzerini devletin odeyecek olmasini kimsenin umursamadigi sinirlandirma.

bu tur basliklari okuyunca sinirim bozuluyor, kendimi cahille muhatap etmek istemiyorum. nafaka yuzunden hapis yatma meselesi, hakiki nafaka ortalamasi, sureden sonrasini devletin karsilamasinin ne anlama geldigi falan hep surada var buyrun:

https://t24.com.tr/…ci-kocaya-devlet-korumasi,34225
  • şahıs değil devlet yani biz üstlenecekmişiz. gene milletin sırtına attılar birşeyi. devletten para almak için anlaşmalı boşanmaları göreceğimiz durum.
  • yahu ben elalemin nafakasını vergimle neden ödüyorum diye düşündüren kanun teklifi.
  • üst edit: yahu ne nafaka dostu insan varmış burada ? mesajım var yeşili resmen en yeşil çağını yaşıyor... hele bazı avukat olduğunu iddia eden yazarlar eğer böyle olursa boşanma davaları artar bize daha çok iş çıkar diyorlar... ben tam tersi %50 azalır diyorum... sebebi artık öyle vasıfsız kezbanlar boşanma konusunu bir silah olarak kullanamayacaklar... boşanma ve nafaka konusunu ticari gelir kaynağına çevirme hevesi olan kezbanlara tavsiyem. siz bu vasıfsızlıkla nafaka da giderse açlıktan ölürsünüz... ayrıca atlanılan bir durum var. 5 yıl ile sınırlandırma konusu... yani maksimum 5 yıl diyor devlet... atıyorum hakim 2 sene verilmesine de hüküm verebilir. 1 sene olabilir... yani zengin koca üstüne nafaka hayali kuran bir meslek dalı boşanmacılık konusunu yolun sonuna gelmiştir. eh belki de kızlar bu korku ile eğitime, birey olmaya kendi ayakları üzerinde durmaya önem verirler... türklerin adetidir. yumurta kapıya dayanana kadar adam olmayız...

bunu aylar evvel daha önceki entrylerimde belirtmiştim. bununla ilgili çalışma var ve 5 yıl konusu gündeme gelecek diye ve nihayet meclise taşındı...

şimdi size 2. bombayı söylüyorum. atın fava bekleyin... 5 yıllık süre sonunda ödemeye devlet devam edecek ancak aşağıdaki koşullar sağlandığında

1 - nafaka alan kadının gerek ruh gerek beden sağlığı doktorlar tarafından kontrol edilecek ve 5 yıldır neden çalışmadığının sebebi aranacak. ayrıca devletten nafaka maaşı alan kadın bu sağlık kontrolü her 6 ay yada her 1 yıl olarak belirlenecek. şu anda bu tartışılıyor.

2 - çalışmayan ve nafaka alan kadının imkanı ve sağlığı mümkün olduğu halde çalışmıyor. ancak buna karşın devlet denetiminde ben iş bulamıyorum tarzında yaklaşımla geliyorsa ona devlet işkur yolu ile rastgele bir işe yerleştirecek ve nafaka vermeyecek. kadının evlenmeden önceki iş durumu ve evlilik sırasındaki durumu incelenecek. eğer evlilik öncesi maaşı düzgün bir işte çalışıyor ve doktor kontrolü sonrası sorun çıkmıyor ise evlilik sırasında neden çalışmadığının sebebi aranacak buna karşılık olası boşanma sonrası neden iş bulamayacağına da yeterli sebep aranmaya çalışılacak... tutarlı sebep çıkmazsa ya kadına iş bulması için 3 ay gibi bir süre verilecek yada hadi canım işkur...

3 - eğer 5 yıl sonrası psikolojik sorunları varsa klinik tedavi görecek ve topluma kazandırması için çalışma yapılacak. eğer numara yaptığı doktorlar tarafından tespit edilirse dolandırıcılıktan yargılanacak.

4 - eğer eğitim ve mevcut durumu dahiline veya çocukları sebebiyle çalışamıyorsa devlet bu kadına maaş bağlayacak ancak maaş öyle 10 bin - 100 bin gibi değil asgari ücret üzerinden uygulanacak... kısaca devlet bu kadına sahip çıkacak... ancak gerçekten maddi durumu yok ve çalışma imkanı yok ise...

siz devleti salak mı sanıyorsunuz ? asgari ücret neden var ? bir kişin en az alması gereken parayı belirlemek için... kezbanlar kocadan boşanıp ayda 10-20 bin nafakayla ömür boyu artık yaşayamayacak... yıllardır devam eden bu onursuz son bulacak...

kazanılmış hak geri alınamaz vs... zevzekleyen kadın ve kadın avukatlara tavsiyem müvekkillerinin gerek ruh gerek beden sağlığının çalışmaya uygun olup olmadığını gözden geçirsinler... ha bu arada o kontrol devlet hastaneleri tarafından yapılır ve olası bir sahte raporda hem doktorların hem de o işin içinde kim varsa hepsinin kellesi gider... nafaka konusu ticari gelir haline getiren hem avukat hem de kadınların defterinin dürülmesine az kaldı...

diğer yönden yok düğünde takılan altınlar kadının hakkı, yok efendim benim yıpranma payım var denen kezbanlar unutmasın ki; o evlilik 2 kişilik olup erkekte sizin kadar yıpranma payı talebine sahiptir. altın konusuna gelince de. o altınlar düğün için takıldı. durduk yere insanlar senin gibi kezbana altın falan takmaz... düğün 2 kişi ile yapılır... haklar eşitleniyor. kezbanlara devlet değil odunu üzerine bina yıkıyor...
hesabın var mı? giriş yap