• kendi halinde amaçsız bir insana aşkın ne denli büyük bir güç verebileceğinin örneği. bu gücün iyi bir şey olup olmadığına dair de büyük bir soru işareti. bunun yanında yaptığı hareketin maksadı da tartışılır. çünkü aşk karşı konulması zor bir sahip olma isteğini barındırır. romanın büyülü atmosferine pek uymayacak kadar gerçek olacak belki ama; carton daha en baştan kendi kafasında lucie'yi kaybetmiş olmasaydı ve bir gün lucie'ye kavuşma ihtimali olduğunu düşünüyor olsaydı yine aynı şeyi yapar mıydı? onu ayakta tutan şey bir gün lucie için ölebilmek değil de bir gün lucie'ye kavuşabilmek olsaydı aynı şeyi yapar mıydı? lucie'ye sahip olamamasının sebebinin kendisi değil de darnay olduğunu düşünseydi, darnay olmasaydı lucie ile beraber olabileceğine inansaydı yapar mıydı aynı şeyi? şahsen ben hiç sanmıyorum. gerektiğinde lucie'nin hayatı için kendini seve seve feda ederdi belki ama darnay için etmezdi. yaşamı anlamlı olmayan bir aşığın ölümünü anlamlı hale getirmesinde ve yaptığı hareketle aşık olduğu kişinin kalbinde çok derinlere kazınarak belki de her gününde var olmasında bir iyilik amacı var ise bu amaç en başta kendisine hizmet eder. romanın sonundaki yazılamayan mektuptan da bunu çok net bir şekilde anlayabiliriz. hemen her insan gibi carton da ne iyi ne de kötü bir karakterdir. cesaretli ama umutsuz bir aşıktır sadece.
  • aşık bi adam. bomboş bi adam. amaçsız bi adam.

sevdiği kadın için, sevdiği insanlar için kellesini feda eden adam. hem de hiç umursamadan.
    her ne kadar sert, serseri ya da suratsız gözükse de içinde büyük bi sevgi var. hem de çok büyük.

olsun be carton. lucie başkasına aşık olsun. ben severim seni.
  • dickens'ın her bir yaptığını anladım da bir tek neden şu adamı aşık bir karakter olarak yazdığını anlayamadım. romanın tipten çıkmış karaktere doğru yol almış tek kişisini de aşık ederek harcamış. halbuki ondan kör bir aşık yerine, şahane bir devrimci olurdu.
  • (bkz: sydney bristow) *
  • en fazla empati kurduğum roman karakteri. karşılıksız aşk denince aklıma hep bu adam geliyor.

değerli, sevdiğim bir ekşi sözlük yazarının nickidir ayrıca.
  • "...onların evlatlarının kalplerinde kutsal bir yere sahip olacağımı biliyorum. lucie yaşlanacak ama beni sevgiyle ve o şefkatli gözyaşlarıyla ancak..."
  • ayvalık sahilinde romantik anlar yaşadığımız yazar asdfghjkl

ayağımdaki çorapların iki aydır yıkanmadığını itiraf ettiğimde çok olgun karşıladı bunu. bir dahaki buluşmamıza kadar umarım yıkamış olurum çorapları.
  • kurduğu soru cümlelerinden biri: "kylie minogue gibi sevgilim olsun istiyorum, çok şey mi istiyorum?" dur. bunu da kylie'nin kylie olduğu, dünya'yı kasıp kavurduğu yıllarda, bir pidecide otururken söylemiştir.
hesabın var mı? giriş yap