• odtu beseri bilimler binasinin alt katindaki gizli hanede (b1), o yasayan bir efsane.
  • 20 yili askin bir süredir felsefe tarihi anlatmaktadir. felesefeyle ilgili bir seyler ögrenebileceginiz sayili hocalardandir kendisi. ne bir kitabi vardir ne de akademik herhangi bir çabasi(makaledir, ünvandir, geyiktir vs.). derslerinden geçmek çok kolaydir. sinavlarina girerseniz yazdiginiz saçmaliklari bir daha okumamak için dd verir geçirir. ancak bb aa gibi notlari almak için deli gibi çabalamaniz gerekir. futbol oynamaya, ortalikta gezinip milletle dalga geçmeye bayilir. descartes odada mum isiginda oturmaktadir. birden mum söner ve içeri spinoza girer ne konusurlar? gibi sinav sorulari vardir(son final sorularindan biri: do you exist?)...
  • odtü felsefe bölümünün efsanevi hocası. verdiği nerdeyse tüm dersleri almış biri olarak söyleyebilirim ki ne kadar sallamaz, lakayıt bir adam gibi görünse de dışarıdan, cidden felsefe öğreten belki yegane hocadir odtü felsefe bölümünde. diğer hocalar dönem boyu geyik yapmak, dönem sonunda da iki tane sınav yapıp bir tane makeleye benzer paçavra yazdırmakla yetinirken tahir hoca elinden geldiğince çok materyal okutmak, elinden geldiğince çok felsefe problemi üzerine öğrencilerine kafa yordurmak icin uğraşır.

bir dönemde on filozofu ayrıntılı olarak inceleyecek kadar azimlidir. fakat ayni azmi öğrencilerinden genelde görememektedir. bu yüzden "siz ondan anlamazsınız bu felsefe bilgisiyle" diyerek marx okutmayacak kadar da tavir sahibi bir insandir.

benim gordugum en ilginç sınav sorusu da "siz nietzsche olsanız aşağıdaki filozoflardan hangilerini akıl hastanesine tıkardınız? kendinizi de tıkar mıydınız? nedenlerle açıklayınız." şeklinde bir şeydir.

kendisi aynı zamanda odtü yamaç paraşütü topluluğunun akademik danışmanıdır.
  • bugun, bahcede, muhtemelen kendisinin diktigi fideleri incelerken izledigim sahis. onca kisinin arasindan bir amfinin camindan onu izlerken, kimbilir ne dusunuyor diye aklimdan gecirdigim, sanki ne dusundugunu kestirebilecekmisim gibi, gozlerimi camdan alamama neden olmus, ben hep yasliyim demis olan adam. (bkz: sirin baba)
  • nisan ayinda bir derste, nisan aylarin en zalimidir diye wasteland'e baslamis, bon bon bakan ogrencileri gorunce aquinas* felsefesinin detaylarina geri donmek zorunda kalmistir. thames nehrine bakan bir derslikte ders verse, performansina etki eder miydi sorusu bakidir. felsefe paris ilinde kız tavlamaktan baska neye yarar sorusunu felsefeye yeni baslamis comezlere sorup onlari dumur etmekten zevk alir. bahce calismalari meshurdur, keyiflidir, felsefeci-bahcivan iliskisini yoldan gecenlere sorgulatmistir.
  • evet,sen ona aşık olabilirsin ama o sana aşık olmak zorunda diil.evet,sen bana aşık olabilirsin ama aynı şekilde ben de sana aşık olmayabilirim.çok.
  • "sandalye sandalyedir, tahir de tahir" demişliği de vardır zamanında..
  • yeni donemin ilk ders saatinde bana "seni seklen taniyamadim" diyerek sevgimi kazanmistir. aklen, fikren, ruhen taniyorsa ne ala.
  • aklımı çelip felsefeden sonra mühendislik yükseklisansı yapmamı sağlamış kendine has insan. sayesinde gençlik yıllarımı felsefenin peşinde heba etmeyip daha faydalı işlerle uğraşıyorum. *
  • odtü felsefeyi 4.0 ortalama ile bitiren bir insanın olmama sebebidir. çift anadal yapan odtü öğrencilerinin transcriptlerinde bb'den düşük not görürseniz bilin ki tahir hocadan ders almıştır.

midterm olursunuz , sonuçları öğrenemezsiniz. final olursunuz sonucunu öğrenemesiniz. dönem bittiğinde tahir hoca notunuzu transcriptinize işler. nerde yanlış yaptınız , doğrusunu öğrenmek filan hikayedir.

eğer tahir hocadan ders alıp dc ile geçerseniz (ki yüksek ihtimalle bu civarda bir notla geçeceksiniz) sakın ola not yükseltmek için dersi tekrar almayın, kalabilirsiniz. (çok kişi bu hataya düştü..)
hesabın var mı? giriş yap