• 7 gün bulunan haftada bir gün tatil bulunmasının sebebi olarak gösterilen saçma sapan söz. yahudiler yaşam felsefesi olarak uygulayacak kadar severler bu sözü. müslümanlarca benimsenmemiştir.

edit: ben mi dedim? git israil konsolosluğuna anlat derdini
  • müslümanlarca da öyledir: http://www.kuran.gen.tr/…ain&y=s_middle&kid=1&sid=7
    araf suresi 54. ayet:" şüphesiz sizin rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve arş'a1 kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan allah'tır. dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız o'na mahsustur. âlemlerin rabbi olan allah'ın şanı yücedir." sorun bakalım o parantez içindeki (altı evre) ne zaman girmiş meallere.
  • hayatımızın içine eden cümle. nolurdu lan 2 günde yaratıp 5 gün dinlenseydi:(
  • ihsan oktay anar'ın suskunlar eserinde tadından okunmaz kıvamında anlattığı hede.
  • yanlıştır. işin aslı öyle değil böyle:

mikail - abi günlerdir uykusuz uykusuz çalışıyoruz, katran gibi nescafe içe içe sinir hastası olduk.
    cebrail - biraz mola verelim ya, kaç gündür eve gitmedim, çocukların yüzüne hasretim
    iso - valla daral geldi hacı
    azrail - olm sinirlerim çok yıprandı bak, elimden bir kaza çıkacak diye korkuyorum, bari bir gün dinlensek?
    tanrı - ya tamam ya, az bi sıkın dişinizi, bak cumartesiye kadar çalışalım, pazar tüm gün yayacağız, söz veriyorum.
    (oleyyy nidaları)

8. gün, yani ertesi pazartesi kimse işe gelmez. "bana ne yav herkesin enayisi ben miyim" diyen tanrı işleri bırakır öylece, biz kullar da dünya tamamlandı sanıp yaşayıp gideriz.
  • tevratta bu olaya girişte değinilmiştir. tekvin ayetinin 2. bapının başlangıcında bu konuya değinilir ve tanrının 7. gün istirahat ettiği açık bir şekilde beyan edilir.

tekvin, bap 2: ve gökler ve yer ve onların bütün orduları itham olundu, ve allah yaptığı işi 7. günde bitirdi; ve yaptığı bütün işten 7. günde istirahat etti, ve allah 7. günü mübarek kıldı, ve onu takdis etti; çünkü allah yaratıp yaptığı bütün işten o günde istirahat etti.

ayrıca bugün yahudilerde cumartesi günüdür. o yüzden yahudiler cumartesi günlerini tatil ilan ederler. hiç bir işe dokunmazlar. ama bazı yahudiler bunu yapmaz. tıpkı islamiyetteki perşembe ve pazartesi oruç tutmak sevaptır diyip pazartesi ve perşembe günleri ramazan ayı haricinde bir çok insanın oruç tutmaması gibidir.
  • bu cumle teslim asamasinda bir mimarlik ogrencisine soylense verilecek tepki muhtemelen ''o halde teslim el cizimi istenmistir bazi yerler sabunludur yoksa autocadle mumkun degil son ana kadar bitmez abi o is'' olacaktir.*

(bkz: mimarlık öğrencisi)

(bkz: god as an architect)

edit: resmini buldum william blake 74 yapimi.

(bkz: ancient of the days)

http://www.ibiblio.org/…aint/auth/blake/ancient.jpg
  • "gun" denen kavram insanlar tarafindan uydurulmus olan ve bilimsel olarak dunyanin kendi etrafinda bir tam tur donmesinden ibaret olan bir zaman dilimi olmasindan mutevellit icinde tatli bir paradoksu da barindiran.
  • bereşit 2:2'de geçen bir ifadedir.
hesabın var mı? giriş yap