• insan olanı her geçen gün daha bir sarıp sarmalayan, dengesizleştiren, güven duygusunu zedeleyen, kendi dünyasına hapsolmaya iten ruh hali.
  • geçtiğimiz yıl nisan ayında, makas atıp can alan ehliyetsiz sürücünün tahliyesi başlığını gündemde gördüğümde yaşadığım kısa süreli dumur olay.
  • geçer
    gider
    kendini unutturur.
    döner
    gelir
    kendini hatırlatır.
    döngür. hep,

zannedilir. oysa hep oradadır. tam ortasında. tam orta yerinde. kalbinde, beyninde yaşamın. orospu çocuğu. net.
  • grup seks partisinin yapıldığı salona "yaa köprüde acaip bir trafik vardı, kusura bakmayın" diyerek giren, bond çantasını bir kenara bırakıp soyunmaya başlarken ürkek bakışlarla "kimle ve nasıl başlasam?" diye düşünen devlet memurunun dramı.
  • duygudan öte dürtüdür/güdülenmiştir. havada asılı kalan kokudur. sizi saran, bazen niyesizdir, ya da daha doğrusu üstü örtülü kalmış.

usul usul ilerleyen, salınımı geniş olan kalbinizin, panikten farklı olarak dayanabildiği, kontrol etmeye çalıştığınız ama bir yandan içten içe içinizde bir yerde zonklayandır. içten çıkarılması gereken, niçinleri sorgulanması gereken. zira tedirginlik içte rahatlıkla büyüyüp olmadık yerlere sizi sürükleyebilir. zihinde içten içe beraber yaşamakta çok sıkıntı duymadığınız, çok sıkıntı duyamadığınız için de varlığını sürdürebilen ama sizi olmadık duygulara sürükleme yetisi olan.

sinsi bir duygudur.
  • huzurun talan edilmiş hali.
  • "birini sıkıntıda görünce çocuk gibi ortadan kaybolmak istiyorum. korkaklıktan değil; kendimi onun yerine koymaktan. insanların karşısında bazen de o eski aptalca utangaçlığım yüzünden dikilip kalıyorum. gitmek gerektiği halde bir türlü uzaklaşamıyorum. her zaman gerekenin tersini yapıyorum, çocuklar gibi. kitaplarla, yani bir çeşit masal dünyasıyla hayatı karıştırıyorum eskisi gibi. galiba gittikçe de düzeltilemez oluyorum bu konuda. masalın nerede bittiğini, hayatın nerede başladığını fark edemiyorum. bazen, suratıma bir garip bakıyorlar; o zaman uyanır gibi oluyorum."*
  • bahçe hortumundan su içerken, hortumun başka bir arkadaşının elinde olmasıdır. evet tam olarak budur.
  • hissetmediğin için endişelendiğinde dahi aynı hissi yaratan yegane duygu.

(bkz: dublicate)
  • ülkedeki insanların çoook büyük kısmının içinde bulunduğu şeydir. ama çocukların ve 20'li yaşların en başındaki insanların tedirginliği beni endişelendiriyor. büyüdüklerinde korkarım hiçbirşeye inanamayacaklar.

gülümseyerek attığınız bir e-postadan bile "emin olamadım kızdırdım mı acaba sizi" diye cevap geliyor; oysa takdir ediyorsunuz o sırada kendisi.

sizden ricam; çocuklara sevginizi güzel şekilde ifade edin, kendilerini güvende hissetsinler. ilk gençliklerinde sürekli eleştirmeyin, sevgi dolu, sarmalayıcı olun, yazık bu çocuklara, ürkek güvercin gibi içleri, dışardan ne gösterirlerse göstersinler.
hesabın var mı? giriş yap