• bu sene izlediğim en güzel oyun. istanbul şehir tiyatroları sayesinde izleme şansı bulduğum bu oyunda, sezai aydın humprey bogart rolünde, uğur arda aydın allan rolünde, sevtap çapan linda rolünde döktürmekte. ama benim en sevdiğim karakter ev perisi idi. karakteri canlandıran derya cetinel güzelliğinin yanı sıra oyunculuk yeteneğiyle de periyi ön plana taşımayı biliyor. allah sahibine bağışlasın, ne diyeyim...

mutlaka gidin görün.
  • istanbul şehir tiyatroları'nda yönetmen ragıp yavuz'un orijinal oyuna eklediği "evin perisi" adlı fazladan bir rolle birlikte oynanan oldukça güzel bir oyun. yönetmen, oyuna eklediği bu rolle ilgili olarak şöyle demiş oyunun tanıtım kitapçığında:

"bu rol orijinal metinde yer almıyor. yazar böyle bir rol yazmamış...
    'peki, durduk yerde bu nereden çıktı? woody allen'a katkı yapmak senin ne haddine?' denebilir.
    kimseye katkı filan yapmaya kalkışmadım, yalnızca kendi oyunumu yapmaya çalıştım, hepsi bu...
    mesleğe başladığımdan bu yana, oyuncunun, söz kadar, bedeniyle de kendini ifade etmsine hep inandım ve oyunculuğumda da yönetmenliğimde de becerebildiğimce bunu aradım. elimde traji-komik bir sevda macerası vardı. ve zaman zaman, bu macerayı oluşturan olaylar dizini içindeki gerçek insanların ve sosyal yaşamın çelişkilerini daha da derinleştirecek, zaman zaman, bu maceranın, seyirci tarafından daha da keyifli izlenmesini sağlamak adına metinde olmayan çelişkileri yaratacak, dinamik sahne geçişlerine ve farklı mekan oluşumlarına olanak sağlayacak ama her koşulda yalnızca allan, allan'ın hayalindeki bireyler ve seyirci tarafından görülebildiği varsayılacak bir figür olarak şekillendi "evin perisi"...
    bu sevimli figürün, oyunda vurgulanmak istenen alt anlatımların nedeni ve sonucu olabileceği gibi, karakterlerin gerçekleri örtbas etmeye başladıkları anda devreye girip, karşıt devinimlerle seyirciyi uyarabileceğini, gerektiğinde, tasarımda bilinçlice eksik bırakılmış kimi objelerin yerini bile alabileceğini hayal ettim...
    bazen de seyirciyle özdeşleşip, yalnızca olan biteni izlemeli, ama hiçbir zaman konuşmamalıydı...
    metinde var olmayan bir role replik yazmaya kalkışsaydım, işte o zaman w. allen'a küstahlık olurdu...zaten ne gerek var ki...
    o yüzü, bedeni, enerjisi, haşarılık ve sevimliliğiyle konuşuyor olmalıydı... oldu da...
    bu rolün sahnede biçimlenişine yönelik, ekiple keyifli söyleşiler yaptık. ama "evin perisi"nin gerçek ifadesi, ancak sahne provalarında gerçekleşti. bu nedenle de oyuncu, sahne bölümlemesi gereği, olmadığı varsayılan sahnelerin prvalarında bile bulunmak zorunda kaldı... iyi de etti...
    allan felix'in evinde, "evin perisi"ni konuk etmekten mutluyum...
    dilerim seyirci de izlemekten mutlu olur..."*

gerçekten de "evin perisi" oyunun içeriğini etkilemeyen, fakat ilerleyişi kolaylaştıran, pek çok yerde seyirciyi hafifçe güldüren bir rol olmuş. ayrıca oyuncu derya çetinel de sanırım rolünün hakkını veriyor, ki oyunda benimle birlikte diğer seyircilerden de büyük beğeni toplamış gibiydi.
  • şehir tiyatrolarında bu sezon yer alan en iyi oyun. öncelikle dekor muhteşem. zaten barış dincel'e ait. kubrick ve casablanca posterleri, kesinlikle pratik olduğunu düşündüğüm yatak modeli, küçük bir bar, eski kırmızı buzdolabı ve tabikide woody allen heykeli. yani dekor o kadar iyi kullanılmışki birden disco ya da müzeye dönüşen bir dekor. konu belki aldatılmış ve terkedilmiş bir adama kız ayarlama operasyonu olarak gözüksede konunun işlenişi müthiş eğlenceli ve espirili.siyasete, obamaya, teröre gönderme yapan bu oyun, birden değişerek casablancaya, edebiyata, fotografcılığa dalar, oradanda varoluş, cinsellik ve aşk kaygılarıyla cebelleşen anakarakterimizin hüznünü bizlere yansıtır.
    ek olarak tiyatroda sözde seks sahnesi yerine konulan miki filmi ise ayrı bir olay açıkçası. 80 kuşağı olmayan gençler onu sadece "aa micky mouse" şeklinde seyredebilir. ama 80 gençlerimiz ve özellikle erkeklerimizin utandığı ve bıyık altından güldüğü kesin.
    bunun dışında biletler şehir tiyatrolarında çıkar çıkmaz tükeniyor.
  • casablanca filminde üzerine mana yüklenmiş sözcük öbeği
  • hoş, keyifli bir oyun denilebilir.. lâkin ben her ahvalde komedinin müstehcen unsurlardan daha âri halini tercih etsem de... netice olarak bence de gidiniz efendim...
  • (bkz: leman sam)
hesabın var mı? giriş yap