• yeterli sermayeyle bir yer açma ihtimali zorsa ve okul bittiğinde türkiye'de iş bulmaya çalışılacaksa artık bütün bölümler yazılamaz kapsamına girer.

"tıp bile mi?" evet tıp bile. hekimliği ucuz iş gücüne dönüştürme projesi her köye bir tıp fakültesi politikasıyla epey yol aldı. şimdi tıp yazan da mezun olduğunda türkiye'de ucuz işçi olmaya kendini hazırlasın.

bölümü yazarken dilinizi ve kendinizi iyi yetiştireceğiniz okullar ve bölümler hedefleyin. kafanız attığında ülkeden kaçabilecek donanımda olmaya bakın. yoksa bölüm meslek vs. bu ülkede yalan dolan uğraşlar artık.

edit: bir aktroll durumun böyle olmadığını düzeltmemi istedi. evet eksik kalmış düzelteyim: yukarıda anlattığım vaziyetin sorumlusu da kendi vatandaşının refahı ve geçimi yerine, suriyelinin ve bilumum arabın her türlü rahatıyla yakından ilgilenen siyasal islam ve akp hükümetleridir.
  • valla arkadaşlar istediğiniz bölümü yazın önemli olan sizin mezun olduktan sonra kendinizi iyi ifade edebilmeniz. benim mühendis olup işsiz kalan arkadaşım da var iletişim fakültesi okuyup kendi alanıyla ilgili 4 tane işi birden idare eden de var. işletme okuyup işsiz kalan da var işletme okuyup türkiye'nin öncü firmalarından birinde çalışan da var. hem de aynı okuldan mezunlar...
  • iletişim yazma gazetecilik hiç yazma gitti canım puanlarım :(
  • öğretmenlik, mühendislik, hukuk ve bilumum dil ve edebiyat bölümleri.
    her yıl binlercesi işsizlik ordusuna katılmakta.

edit: 10-20 yıla, tıp'ın da ele ayağa düşeceğini düşünüyorum. özel hastanelerde -öğretmenlerin başına geldiği gibi- asgari ücrete tamah eden doktorlar göreceğiz.

edit2: yabancı dil en önemlisi gençler, bu ülkeden bu saatten sonra bize hayır geleceğini düşünmüyorum, lütfen ama lütfen en az 3-4(şu anda öğrendiklerim: ing-fra-ger-jap) dili intermediate seviyesinde bile olsa öğrenin veya öğrenmeye çalışın.

edit3: bahsetmeyi unuttum, kendi dilinizi bilmiyorsanız ve kendinizi ifade edemiyorsanız bölüm ya da üniversite gözetmeksizin garanti işsizsiniz arkadaşlar.

edit4: (bkz: dijital göçebelik) diye bir kavram var. kendinizi bir şehirle veya ülkeyle kısıtlamayın, çekip gidebilmekte daima özgür olun ve özgür düşünün.
  • ilk 20 bine giremiyorsanız mühendislik yazmayın. çok kötü durumda şu an. 3-4 okuldan mezun olanların şansı fazla.
  • şurada mevcut hepsi de;
    (bkz: #89854149)
  • işletme, iktisat, fen edebiyat bölümleri.
  • iktisat,işletme yazmayın ha illa yazıcam diyorsanız ortalamanızı iyi tutun ydışı kovalayın, ingilizcenizi geliştirin bir şekilde ayrışın diğerlerinden.özellikle iktisatın bir meslek değil bilim dalı olduğunu aklınızda bulundurun.
  • dayınız yoksa öğretmenlik yazmayım
hesabın var mı? giriş yap