• --- hafif spoiler ---

filmin sonundaki dünyanın en klişe senaryosu olmasaydı çok iyi bir film olabilirdi. film boyunca kardeş çıkmasınlar dedim ama olmadı.

asıl hayal kırıklığım da kendi kullandığı pick up'ı yaşlı çifte vermemesi. zaten arabaları eski püskü, bir de sen ateş ettin iyice içine ettin arabanın. versene kendi arabanı garibanlara. zaten öyle pahalı bir model de değil. milyon dolarlık adamsın, çok ayıp.

yalnız telefondaki kız olayı çok iyiydi hakkını vermek lazım. bir de eğer yanlış hatırlamıyorsam sex sells olayına hiç girmemişler. öpüşme bile yoktu. böyle filmleri seviyorum. yapımlarına güvenip kolaya kaçmıyorlar.

8/10
    --- spoiler ---
  • bu kadar hareketli bi aksiyon filminde jackson pollock tablosuyla karşılaşmak zordur. sırf bu sebeple bile, janrın son yıllardaki özgün yapımlarından biri...

--- spoiler ---

filmin türkçe ismi "hesaplaşma" değil, "excel bilmeyen muhasebeci" olmalı bu arada.

--- spoiler ---
  • film izlerken mantık hatalarına aşırı takan biri olarak "iyi film ama keşke şu hata olmasaymış" diye diye izlerken finalinde hepsinin giderildiğini görünce "olmuş" dediğim film. ayrıca ben affleck güzel iş çıkarmış.

--- çok pis spoiler ---

filmin final twist'i diğer adamın kim olduğunun ortaya çıkması değildi, nasıl film izliyorsunuz? hatta bu detay daha filmin ortalarında ortaya çıktı. telefonda google chat misali mekanik tonuyla konuşan gizemli kadının yazılım ya da yapay zeka gibi bir şey olduğunu düşünürken gerçekte kim olduğu -belki alaka kuramayacaklar çıkacaktır ama- benim gibi bir odunun bile gözlerini yaşarttı lan! yapay zeka falan çıksa çok pis sövecektim. asıl sürpriz buydu. dikkatli izleyiciler için bir kaç ipucu (mesela muhammed ali puzzle'ının tamamlanışı ve vakfa yapılan milyon dolarlık bağış) verilmişti ama yine de güzel korunmuştu. ben finale kadar düşünemedim. bir miktar göze sokulan bu detayların gözden kaçırılması hikayenin ve aksiyonun gayet akıcı olduğunu gösteriyor.
    maliye bakanlığı soruşturma biriminin başındaki adamın muhasebecinin içerideki köstebeği çıkması da ikincil twist'ti.
    izlerken öehh dediğim olay, bugün cep telefoncuda yankesicilik yapan adam bile güvenlik kameralarına takılıp yakayı ele verirken, milyar dolarlık şirketlere girip, sabaha kadar operasyon çeken adamın neye benzediğinin bilinememesi gibi şeylerdi. ama justine'i tanıyınca herhangi bir sisteme girip muhasebecinin kimliği hakkında sadece kendi istediği kadar bilgi bırakabilmesinin gayet olanaklı olduğu ortaya çıktı. nitekim bıraktığı bilgi kırıntıları sadece ajan medina'yı test edecek ve yemleyecek kadardı.

--- çok pis spoiler ---
  • hollywood'un yeni aksiyon karakteri yaratma beceriksizliğini sonunda kırmış olan film. son 10 yılda, jason bourne haricindeki en inandırıcı aksiyon karakteri olmuş diyebiliriz ki jason bourne esasında bir roman karakteridir ve hollywood'un üzerindeki katkısı sınırlıdır.

--- spoiler ---

otistik çocuktan, "psikolojik harp uzmanı subay baba" sayesinde ortaya çıkan muhasebeci son derece inandırıcı olmuş. dahi bir otistiğin zırhını kırmayı başarıp zihin potansiyelini sert eğitim ile birleştirdiğinde ortaya çıkan sonuç beyaz perdede sırıtmıyor.

rakiplerin kardeş çıkmaları bir twist değil, büyük bir sürpriz yaşatmıyor çünkü önceden anlaşılabiliyor. "kardeşi şimdi nerede?" diye sormaya başladığınızda zaten görüyorsunuz.

film sanki karakteri tanıtma amaçlı bir giriş filmi gibi. bitme şeklinden de anlaşılabileceği gibi, devam filmleri gelecek ve en azından üçlemesi yapılacak gibi duruyor.

filmde karakteri tanıtmak ya da iyi bir komplonun hikayesini anlatmak arasında tercih yapılmış gibi gözüküyor. burada da karakteri tanıtmak seçilmiş ve bu nedenle karakterin mücadele ettiği hikaye/komplo zayıf bırakılmış/yazılmış. komplonun/entrikanın zayıf olması da filmin zayıflığı gibi gözüküyor ama bence zayıflık da olsa tercih edilmiş bir zayıflık. karakteri artık tanıttıklarına göre devam filmlerinde güçlü hikayeler olacaktır.

--- spoiler ---

mahalle yanarken orospu saçını tararmış, ülke karışmış biz sinema konuşuyoruz.

not: 7/10.
  • --- spoiler ---

şirketteki esas adamlardan birinin para sızdırma meselesi şu kitapta enine boyuna incelenmiştir: http://i.idefix.com/…/originals/0000000682038-1.jpg

insan rastgele sayı dizisi oluşturacak yetkinlikte değil, esas oğlan bunu çok iyi bildiği için çat diye çözüyor mevzuyu.
    --- spoiler ---

on numara film.
  • --- spoiler ---

abi punisher kardeş batman aileye bak asdafagsa
    --- spoiler ---
  • türkçe'ye hesaplaşma olarak çevrilmiş. çevirinin bir onuru vardır bilader. nerede hesaplaşma? muhasebeci deseydin, otistik muhasebeci deseydin, tehlikeli muhasebeci deseydin.

ben affleck gayet iyi aksiyon filmlere çekmeye başladı.

keyifle seyrettik.
  • rain man ile jason bourne karışımı bir karakterin arzı endam ettiği ortalama üzeri film.

klişe olmaktan kaçınmış ve yer yer başarılı olmuş. ben affleck rolünü iyi kotarmış. anna kendrick ise oldukça sönük kalmış.

jon bernthal'a neden yavşak ve sert adam rolleri vermeye devam ettiklerini anlamıyorum. adamın üzerine yapıştı resmen. her filmde aynı karaktermiş gibi geliyor bana.

-spoiler!-
    bir de bütün filmlerde paralı asker rolünü oynayıp ölen sakallı ve kaslı abimiz yine endam edip, yine ölüyor. sanki figüran kıtlığı var.

bu arada justine sürprizi çok güzeldi. hiç beklemiyordum. kardeş olayında ise farklı bir twist bekledim ama gelmedi.
    -spoiler!-

film yarım saat daha kısa olup, daha tempolu olabilirmiş ama bu hali de oldukça iyi. yine de beklentiyi düşük tutup sadece bu türü seven kişilere önermek lazım.
  • --- spoiler ---
    c. wolff kara para aklama konusunda tam bi deha ama 280 bin dolari manikürcüde, 450 bini lokantada, 500 bini çamaşırhanede aklamış.. 15 yıllık muhasebe kayıtlarını bi günde inceleyip açığın nedenini bulabilen birinin böle bi acemilik yapması aşşırı sırıtmış hikayede. bunun dışında yok yav bu kadar da olur mu dedigim pek bisi olmadı. olanlar da yazılmış zaten. bence gayet iyi bi film olmus.
    --- spoiler ---

film boyunca gördüğümüz tabloların isimlerini yaziim aa bu iyiymiş falan demişizdir illa ki: woman with parasol and child, free form, dogs playing poker
  • şimdi bitti. klasik olarak "ekşide ne yazmışlar" diye merak gidereyim dedim.

güzel film.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

diğer kardeşten ziyade telefonun ucundaki kadını çok merak ediyordum. finalde etkileyici bir cevap aldım.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap