• eli yüzü düzgün film. olması gerektiği gibiydi her şeysi. oscar ota b.ka gidebilen bir ödül olmasaydı, oscar alacak kadar da fiyakalı değil ama derdim. filmlerin gücünü oscar'la sınamak doğru olmuyor.

bu filmde iman ettik ki, şüphesiz benedict cumberbatch asosyal tipleri canlandırmak için yaratıldı. ancak ben onun çocukluğunu oynayan oyuncuya ayrıca bayıldım. velet parlıyor yahu.
  • --- spoiler ---

adamda bariz gerileme var. benim bildiğim sherlock o şifreyi daha hızlı çözerdi. yıllar harcadı lan!
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

alan turing'in çocukluğundan bir dialog da atlanmamalı... christopher ona kriptolojiyle ilgili okuduğu kitabı gösterip, kriptolojiyi kısaca anlattığında alan şöyle der:
    konuşmaktan ne farkı var? insanlar da konuşurken birşeyler söyler ama kastettikleri başka şeylerdir ve bunu anlaman beklenir." hayatımın genelinde yaşadığım zorluktur bu...
    --- spoiler ---
  • yorumları okuyunca bir kez daha anladım ki; millet olarak en sevdiğimiz şey eleştirmek. her konuda eksiğiz ama her konunun uzmanı gibi eleştirmeyi çok seviyoruz. aferin.

alan turing'in gerçek hayat hikayesini de okumuş biri olarak söyleyebilirim ki, gayet ölçülü bir biyografi olmuş ve benedict cumberbatch muhteşem oyunculuğuyla onun kişiliğini birebir ekrana taşımış. yaşananlar çok daha ağır ve acı aslında. tek sevindirici tarafı, üzerinden geçen onca yıl sonra kendisine itibarının geri iade edilmiş olmasıdır. evet giden muhteşem beyni geri getirmeyecek elbette ama bir vatan haini gibi kayıtlarda suçlu olarak geçmesinden iyidir. şunu da unutmayalım ki, alan turing zaten çocukluğundan beri etrafında tuhaf biri olarak tanımlandığı ve hor görüldüğü için ciddi psikolojik sorunları olan biri. yani intiharının tek sebebi eşcinsellik için suçlanmış olması değil. pekala ceza aldıktan sonra gidip hayatını başka biryerde sürdürebilirdi. ama onu intihara sürükleyen asıl sebep yalnız olmasıydı...

son olarak; filmin eleştirilecek tek tarafı, kısa olması. ama sonuçta bu da ticari bir iş, 2 saatten uzun bir biyografi çekmeleri ticari ilkelere uymazdı.
  • (bkz: benedict cumberbatch) dahi rolü oynamak için doğmuş. dahi olmak adama o kadar yakışıyor ki gerçek hayatta da dahi olduğunu düşünmeye başladım. bir miktar benedict bebeğimi övdükten sonra filmi övmeye geçeyim. son zamanlarda izlediğim belki en iyi film değildir ama kesinlikle beni en çok etkileyen bu oldu. sinemada gerizekalı gibi ağlayan tek insan olarak bir miktar utanç duysam da çok güzeldi be!

--- spoiler ---

alan turing gibi bir adamın sırf homoseksüel diye böyle harcanması, christopher hikayesi, farklı olmanın zorlukları, tanrıcılık oynamak vs. bir beni mi bu kadar üzdü kalpsizler diye diye çıktım sinemadan eve gidip bir güzel bir daha ağladım rahatladım.

--- spoiler ---
  • bugün..
    hayatında..
    bi tane bile olsa..
    yapmaktan mutlu olduğun o şeyi yapmayı..
    ya da..
    bi tane bile olsa..
    üzerinde, kişiğinde, sahip olmaktan mutlu olduğun o şeyi borçlu olduğunu bildiğin..
    o gizli kahramanlarını hatırlamana yardımcı filmdir..
  • malum ortamlara düşmüştür.
  • film basarili. kesinlikle seyredilmeli..fakat sanki senaryo biraz daha ayrintili olabilirmis ve bu dahinin hayati biraz daha guzel islenebilirmis diye dusundurtmedide degil. 8/10
  • çok sevdiğim film. biyografik dehlizlerde boğmadan, bir insan hayatını nasıl anlatabilirse öyle aktaran ve vermek istediklerini ağza bal çalmadan izleyiciye ulaştırabilmiş bir film.

filmi koca salonda, ilk seansta, her biri birbirinden bağımsız 5 farklı bünye olarak izledik. yaşlısı, orta yaşlısı, genci, her biri yalnız gelmiş farklı kişilerdik. filmin sonunda hepimizin aynı hisle çıktığını bilerek ayrıldım salondan. bir tek köşedeki yaşlı teyze geri kalanımızın tebessümle geçiştirdiği ayı esprisine çok güldü eheheh.

neyse.
    benedict cumberbatch iyi ki sherlock ile patladı. bu rol şüphesiz diğer tüm rolleri için bir teminattı, hem kendisi hem de bizler için. alan turing hali ise gözümde, august osage county'deki charles karakterinden sonra en başarılı hali oldu. ikisi de hayat boyu unutmayacağım iki yürek ağrısı. ikisi de bu iki filme daha da bağlanmamı sağlayan inanılmaz performanslar.

keira knightley bu filmi özel kılmış bir isim şüphesiz ama benim için daha mühimi bu filmin keira knightley'ı benim için özel kılması. konuş çenesini ısırdığım be seviyorum.

based on a true story insanı düğüm eden bir başlangıçtır her film için. bu film içinse tam taş oldu, boğaz tıkadı. alan turing huzur içinde yatsın. insanlığın da aq.
  • son derece basarili buldugum film. degerli bir matematikci ve bilgisayarin mucidi olmasi disinda hakkinda hicbir sey bilmedigim biriydi alan turing. film bu degerli matematikcinin, ve ayni zamanda son 50 senede ortaya cikmis olan pek cok cihazin mimari sayilabilecek olan bu degerli bilim adaminin ozel hayatini da cok guzel ele almis.

--- spoiler ---

ayrica ingiltere ne yobaz ulkeymis oyle ya.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap