• sinema salonunda gecirdiginiz saatler boyunca "aman tanrim ben ne yapmisim, nedir benim bu cezam" diye ic gecirdiginiz, jim carrey'nin "bakin ben ciddi herifim" diye kendini kastigi ve sonunda da cok fena cuvalladigi, "yahu mccarthy filminin sirasi mi, ne alaka" diye dusunmenize yol acan ve benzer temayi "guilty by suspision" filminde cok daha iyi izlediginiz bir anlamsiz darabont yapimi. (bkz: frank darabontun takintilari)
  • frank darabont'un 3.mucizesi olan, komünist olabilirsiniz bu ülkede gibi bi mesaj vermenin aksine, gençliğinizde hiç hatırlamadığınız, muhatap olmadığınız bi grubun herhangi salak bi toplantısında bulundunuz diye suçlanmamanız gerektiğini gösteren capravari bir sinema harikası..jim carrey gerçekten tekrar iyi bir iş çıkarmış..
  • (bkz: magician)****.
  • jim carrey'in ba$rollerini ustlendigi, fazla gurultu patirti yapmadan sessiz sedasiz vizyona girmi$-cikmi$ bir film. konusunu hayattan beklentilerini kaybetmek uzere olan ve $anssizligindan muzdarip bir adamin 2. dunya sava$i sonrasi yillarda gecirdigi bir kaza sonrasi ya$adigi degi$ik hadiselerden almakta.
  • kara listenin ve abd'nin ikinci dunya savasi'na katilmasinin amerikan halki uzerindeki etkilerinin anlatildigi filmdir..

--- spoiler ---
    filmin acilis sahnesi akillara zarardir.. efendim bu sahnede yapimci tayfasi senaristin basina toplasmis su soyle olsun, soyle acindiralim da filmimiz gise yapsin telasesindedir.. kariyer pesinde olan, b tipi filmlerden bunalan senaristimiz de her seye basina sallamaktadir.. velakin, lise yillarinda katildigi bir ogrenci toplugu toplantisi nedeniyle kahramanimizin komunist diye yaftalamasi bu kariyer planlarini cope goturur.. sonrasinda bir kaza ile hafizasini yitirir, sakin bir kasabada ikinci dunya savasi'na giden birisinin yerini alir.. burada the majestic adli sinema salonunu tekrardan isletmeye acar, yerine gectigi kisinin sevgilisiyle bir duygusal birliktelik yasar vs. vs. vs... olaylar gelisir.. filmin sonunda ise bastaki adamdan eser yoktur, kendisini yargilayanlara amerikan anayasasini gosterir, cesur girisimlerde bulunur falan.. boyle bir filmdir.. hos bir filmdir, guzel bir filmdir..

the majestic'de gosterilen bir filmde dunyalilar bir uzayliya -uzayliya "biz dostuz" dese de- ates acarlar.. bu, amerikan toplumunun o donemde yabancilara -ister uzayli ister komunist olsun- nasil baktigina dair bir gondermedir..
    --- spoiler ---
  • 2001 yapımı frank darabont filmi. bu film için 2 saat 26 dakika bana fazla geldi. göndermeleri yerinde olmuş.
    laurie holden'ın oynadığı karakterin adı ilginçti. (adele)
    harry trimble rolünde martin landau'yu görebilirsiniz. (ed wood-bela lugosi)
    james whitmore'da var. (shawshank redemption- brooks hatlen)
    ernie cole rolündeki jeffrey demunn'u yeşil yol'dan hatırlayacaksınız. burdan çıkarttığımız sonuç, frank darabont da aynı oyuncularla başka başka film çeken yönetmenlerden.
  • neden herkesin yerden yere vurduğunu anlayamadığım, aslında belki de sadece benim için çok özel olmasından mutluluk duyduğum, sinema salonlarına aşık bir bünyeye fazla dozda mutluluk verecek film, bence jim carrey'in en iyi filmi. evet, esotsm da dahil.
  • --- spoiler içerebilir ---

2 saat boyunca sırf üzen, içini binbir parçaya bölen, son 20 dakikada ise hollywood klişesi nutuk çekişi ve mutlu sona bağlanan güzel bir film. martin landau'nun müthiş oyunculuğunun yanında jim carrey'in truman show'dan sonra 2. sulu komedi tarzı dışı çalışması olarak değerlendirilebilir. eğer sonu çok hollywoodvari olmasaydı daha çok kişi tarafından beğenilirdi ama yaşattığı mutsuzluk bir ömür boyu sürerdi.

--- spoiler içerebilir---
  • jim carrey'nin komedi filmi dışında da bir şeyler yapması gerektiğini gösteren, son derece başarılı bulduğum filmlerinden biridir. ancak maalesef hak ettiği değeri görememiştir.
  • --- spoiler ---

jim carrey'in karakterinin yazdığı siyah-beyaz filmde mısırlı elemanın elindeki indiana jones'tan arak heykelciğin ve mask filmindeki müziğin geçtiği sahneler gülümsetmiş bir yapımdır. onun fazla bir numarası yoktur standart özgür amerika nutukları içeren bir filmdir. cadı avının kızıştığı ve özellikle sinemacıların hedef alındığı bir dönem için böyle aşırı taraflı bir film oldukça garip geldi bana. elinde anayasa kitapçığı ile mahkeme sahnesi dramatikten ziyade komikti. ayrıca militarizmde es geçilmemiş bütün film boyunca alttan alttan verilmiştir. film şirketinin sahibinin söyledikleri sonunda haksız çıkma ve çürütülme amacıyla olsa da daha doğru ve gerçektir;

- you play by their rules, or they'll destroy you.
    + i thought this was a democracy.
    - the declaration of independence? the constitution? just pieces of paper with signatures on them. and you know what a signed paper is? a contract. something that can be renegotiated at any time. just so happens huac is renegotiating the contract this time around. next time it'll be somebody else, but it'll always be somebody. you want your life back? read the statement. i'll see you at the station, kid, bright and early.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap