• reklamlar bir yana dünyanın en iyi yürüyüş botlarını üretmekten çok uzak olan firmadır.
  • arkadaş ben bu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup bir de üzerine dünya kadar özgüveni olan adamları bi' türlü anlamıyorum. karşılaştırılan iki markanın kuruluş tarihleri üzerinden kıyaslama yapanlar varmış şu dünyada, vay be!

peki soruyorum o zaman konuya girmeden önce, bu mantığa göre de bizim hun devletinden beri gelen yaklaşık üç bin yıllık devlet geleneğimizi baz alınca, onu da geçtim hadi, lan bizim osmanlı devlet geleneği mirası 700 yıllık. nasıl oluyor da elin amarigalısı üç yüz yılını bile doldurmadan dünyaya hükmediyor, okyanusun ötesinden gelip buraları karıştırıyor?

al, bu mantıktan isteyen kendine çıkarım yapsın işte...

esasında kırıcı olmak istemem, ki hangi konuda tartışırsam tartışayım da karşımdakine tepeden bakmak gibi bi' adetim yoktur. ama karşınızdaki kişi sizin söylediğiniz şeyin tam aksini iddia ederken bir de böyle taşak geçer gibi bi' tavır içine girince dayanamıyorum.

konuya dönelim; columbia s c ürünleri kullanarak profesyonel ya da amatör dağcılık yapan kimse yoktur. dünyanın hiçbir dağında ayağında columbia bot olan bi' adam göremezsiniz. neden? columbia teknik malzeme üretmez.

columbia'nın teknik ceketi ile tırmanış yapan bi' alpinist de göremezsiniz, neden? bir önceki ile aynı sebepten ötürü...

gelelim teknoloji muhabbetine; dünyanın bütün outdoor spor markaları kendi teknolojilerini değil (istisnalar hariç) önceden üretilmiş ve yıllar içinde kalitesi tescillenmiş astarlar, taban sistemleri, kumaş dokuları vesaire kullanır. en büyüğü kim? gore. nedir gore'nin olayı?
    gorewindstopper ve gore-tex adında iki patenti kalite konusunda dünyanın tepesindedir. birisi rüzgar geçirmezliği, diğeri de su geçirmezlik ve nefes alabilirlik sağlar.

arcteryx, mountain hardwear, mammut, marmot, salewa, deuter, lowe alpine, salomon, asolo, la sportiva ve ismini sayamadığım sektörün en büyük markaları tnf ile birlikte gore kullanır. gore diyorum kardeşim, anlamıyorsun. outdoor sektörü küresel markaların elinde değildir! nike, puma, adidas sökmez burada, columbia hiç sökmez. omni zart zurt da sökmez!

şimdi istisnaları da sorarlarsa diyerek onları da söyleyelim; taban teknolojisinde salomon contragrip kullanır, başka firmalara satmaz.
    astar konusunda boreal dry-line kullanır, istisnai olarak bazı markalara satar.

bu ikisi de dünya genelinde rüştünü ispatlamış markalar olarak kendi teknolojilerini kullanırlar çünkü cidden birisi vibram'a diğeri de neredeyse gore'ye rakiptir.

şimdi tekrar tnf'e dönelim; tnf bir kere marka popülaritesi konusunda reklam için muazzam paralar harcıyor, o kısmını kesinlikle es geçemem. ancak ürün gamında tek tek değerlendirmenin ötesine geçersek, tnf'in kalitesi konusunda çıtanın hafiften gerilediğini de söylemezsek abes olur. neden? çünkü tnf ciddi anlamda zincirlerini kırarak sektör dışına doğru evrilmeye başladı. bu yüzden de retro kaygısıyla ürünlerinin beğenilme düzeyini de yükseltmek isterken "firstly safe" fikriyatından ister istemez taviz veriyor. ama bu demek değildir ki amerikan kapitalizminin piyasaya outdoor markası diye itelediği columbia ile aynı segmentte değerlendirilsin; öyle bi' dünya yok...

şimdi columbia kullanmadığım ve kullanmayı da düşünmediğim için (çünkü benim için ürün gamında malzeme üretmiyorlar) teknolojilerinin de matematiksel açılımını buraya yapamıyorum. yani örneğin su geçirmez bi' ceketinin ne kadarlık su sütunu dayanıklılığa sahip olduğunu ya da ne kadar soluduğunu bilmiyorum. ancak siz adem ki bu kadar meraklısınız bu karşılaştırmadaki columbia üstünlüğüne; o halde açın outdoor sporları ile ilgili malzeme siteleri ve forumlardan tnf ve columbia hakkında yazılanlara bakın.

not: bu giri cevap verme gayesinden çok, başlık altında bilinçsizce yardıran suserların konuya fransız kalan başka suser ve okuyucuları da yanlış yönlendirmemesi adına girilmiş ve konu bu sebeple ciddiye alınmıştır. bundan başka da konunun ciddiye alınmasını gerektirecek bi' durum yoktur.
  • bir dönem dünya para verip de aldığım goretex botları ilk kar yürüyüşünde su geçirirken yarı parasıyla aldığım yds botlar 10 a yakın kar yürüyüşünde hiç su geçirmemişti. botlar için konuşursak fiyat/performans ürünü değildir.
  • kendime doğal gaz bağlatsam kendisinden çok daha ekonomik gelecek marka.
  • new york'ta kızılhac dağıtmışcasına, birçok kişinin ipod'suz kullanamadığı kışlık giyim ürünü.
  • bir dagin kuzey yuzunun zorlu olmasi kuzey yarimkureye mahsustur*.. guneyde ise tam tersi.. ama guneyde kuzeye kiyasla ne kadar zorlu dag var ki diye dusununce adamlarin bunu secmesi mantikli geliyor..
  • yüksek performans tekstilinde hala iyidir. gerisi çöp. yüksek irtifa malzemeleri de iyidir. onun dışında çantayı çantacıdan, ayakkabıyı ayakkabıcıdan alacaksın. kimin kim olduğunu bilmek için de 90larda kimler ne üreterek piyasaya girdi ona bakmanız lazım.

iyi ayakkabı almak isteyen asolo, la sportiva'ya baksın. 21 yıllık dağcı, 12 yıllık dağ rehberi olarak bildiriyorum. hiç bir sponsorluğum yok.

edit: çöp demişken, günlük kullanım, amatör kullanım ya da rekreasyonel kullanıma yönelik alacağınız herhangi bir ürün için decathlonun üst segment ürünleri fazlasıyla yeterlidir. kalite olarak, bu seviyedeki tekstil ya da "teknik" ürünler için neredeyse fark kalmadı.
  • columbia, jack wolfskin ile birlikte her türlü dizi, sinema, reklam setine serbest giriş kartı etkisi yaratan outdoor markası.
  • polarlari, montlari ve sirt cantalari basarili olan markadir. sirt cantasi deyince aklima su anicik geldi. kardesim hayvani bir sirt cantasi edinmis the north face. yurtdisina gidilecek bu cantayla yaklasik dort saat sonra. annemle icine borek, kek gibi yolculuk oncesi anne duyarliligiyla cantaya sokulmaya calisilan malzemeler dolayisiyla ciddi bir kiyamet kopuyordu. en son annem kazandi tabi. kardesimin cantasina doldurdu tum istediklerini. en son kardesimin "su cantayi tasarlayanlar ve yapanlar icine borek ve kek kondugunu gorseler aglarlardi yemin ederim" haykirislari icinde duvar yumrukladigini gordum. sonrasini goremedim cunku gozlerim gulmekten akan yaslardan dolayi goremiyordu.
  • teknik ceketlerinde kullandığı hyvent teknolojisinin kaçkar dağlarında kesinlikle işe yaramadığını düşündüğüm outdoor markası. aşırı yağışlarda bir süre sonra tüm yağmuru içeri aldığını farketmeniz sizi üzebilir. ama aynı markanın gore tex teknolojisiyle üretilen botları ve çantaları vardır ki bu sıkıntıların hiçbirini size yaşatmaz.

bir sene sonra gelen özür editi: markaya haksızlık yapmışım. sanırım koltukaltı fermuarlarından bir tanesini açık unuttum ve ordan da yağmuru yedim. aynı montu aynı yağmurda tekrar kullandım ve herhangi bir sızdırma olmadı.*
hesabın var mı? giriş yap